Fotó: Jancsó László
A borzsovai patak völgyében vasárnap ünnepélyes keretek között átadták az újonnan felépített fürdőt, mely egy nagy és három kisebb medencéből áll. A létesítményt kalákában építették fel, erősítve a helyi közösség összetartozását.
2011. augusztus 14., 14:122011. augusztus 14., 14:12
2011. augusztus 22., 16:132011. augusztus 22., 16:13
Az idősek gyógyhatást tulajdonítanak a víznek
Ferencz Tibor, Szépvíz község polgármestere a borzsovai fürdővel kapcsolatban elmondta: a terveket Sólyom Barbara budapesti kertépítő készítette el. A munkálatokat június elején kezdték, és a filagória kivételével minden elkészült: a négy medence, az öltöző és az illemhely. A fürdő felépítését anyagiakkal támogatta Hargita Megye Tanácsa, körülbelül 30 ezer lejjel, a borzsovai közbirtokosság megközelítőleg 25 ezer lej értékű faanyagot biztosított, valamint az önkormányzat is 30 ezer lejjel járult hozzá, így hozzávetőleg 85 ezer lejbe került a beruházás. A falubeliek kalákában dolgoztak, mindenki a maga módján segédkezett. Az elöljáró köszönetét fejezte ki a tevékeny közösségnek, mindazoknak, akik bármilyen formában is, de részt vettek a munkában.
Ferencz Tibor a borzsovai fürdőről elmesélte: mint minden népi fürdőt, az emberek ezt is szabadon használhatják, ugyanis a közösségnek, a közösségért épült. A környék (a Borzsova patak völgye) kedvelt kirándulóhelye a borzsovaiaknak. A fürdőt először 1895-ben alakították ki, de Orbán Balázs leírásában már szerepel, és közkedvelt, népszerű fürdőként jelenik meg, viszont a szocializmusban megszűnt működni – magyarázta az elöljáró. Területen három nagy hozamú, hideg vizű forrás van, melyeknek az idős emberek gyógyhatást tulajdonítanak. Tudományosan mindez nincs bizonyítva, viszont úgy tartják, hogy ízületi betegségekre és a szemre gyógyhatással bír.
Pénteken már az utómunkálatokat végezték
Ferencz megjegyezte: „szeretném, ha az emberek használnák, megőriznék, gondoznák és a magukénak éreznék. Remélhetőleg hosszú ideig fenn tudjuk tartani, közösen a közbirtokossággal”.
Az átadó ünnepségen a nagyszámú érdeklődő mellett jelen volt Becze István megyei tanácsos, Gergely Géza helyi esperes-plébános, aki felszentelte a létesítményt. Beszédet mondott Ferencz Tibor polgármester, aki örömét fejezte ki, hogy teljesíthette a borzsovaiak egy kérését. „Örvendek annak, hogy a falusiak részt vettek a létesítmény megvalósításában, mert így jobban magukénak érzik. A megvalósításnak üzenete van, ugyanis, hogy mi itt ezen a földön meg tudjunk maradni, szükség van az értékmegőrzésre, a közösségi munkára, amely székely mivoltunkban is megerősít és az összetartozás érzését növeli. Ha a munkában közösen tudunk lenni, akkor a szabadidőt is közösen tudjuk eltölteni.”
A fürdő bejáratához felkerült a Sapientia EMTE tanára, Demeter László által készített háromnyelvű (magyar, román, angol) pannó is, amely Borzsovafürdő és környéke természeti értékeit mutatja be. Az információs jelleggel kihelyezett táblán szót ejtenek a Borzsova patakról, a patak menti lápról, a környező területekről, valamint annak élővilágáról.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!