Napokon belül megérkezhet a településre az a munkáscsoport, amelynek a csíkmenasági templom felújítását követően tapasztalt hiányosságokat kellene orvosolnia. Mint ismeretes, alig másfél éve adták át a település restaurált műemlék templomát, a külső falak és a tetőzet azonban máris javításra szorul. A tiltakozások ellenére a munkálatokat ezúttal is a korábbi kivitelező alkalmazottai végezhetik el.
2013. szeptember 02., 17:032013. szeptember 02., 17:03
2013. szeptember 02., 17:112013. szeptember 02., 17:11
Nem kevesebb mint fél évtizedet kellett várniuk a csíkmenaságiaknak arra, hogy 2011-ben végre visszaköltözhessenek lelki hajlékukba, templomukba. A „száműzetés” éveit nehezen viselték a hívek, hiszen a helyi kultúrotthon – még ha esetenként megfelelőnek is bizonyult a szentmisék és egyéb egyházi események megtartására – soha nem tudta pótolni az istenháza nyújtotta környezetet. A hívek által hozott áldozat most hiábavalónak látszik, az épület külsőleg ismét felújításra szorul.
Megrepedt és felpúposodott falak, több helyen is lehullott vakolat – ez a látvány fogadja azt, aki a csíkmenasági Szeplőtelen fogantatás templomot látogatja meg. A műemlék épület teljes felújítását öt évig tartó munkálat után fejezte be a Râmnicu Sărat-i (Buzău megye) Sima Construct Kft., a beruházás értéke megközelíti a 600 ezer lejt.
„Ezelőtt két héttel Bukarestből jött hozzánk egy szakembercsoport, amelynek tagjai tüzetesen átvizsgálták az épületet, az elvégzett munkálatok minőségét” – tájékoztatott György József. Csíkszentgyörgy község polgármestere elmondta, feljegyezték a szükséges javításokat, ezeket a munkálatokat pedig a kivitelezőnek kell elvégeznie.
Mint ismeretes, a teljes beruházást a szakminisztérium alárendeltségébe tartozó Országos Kulturális Örökség Intézete (Institutul Naţional al Patrimoniului – INP) bonyolította le: ők hirdették meg a közbeszerzési eljárást, ők választották ki a kivitelezőt és ők is eszközölték a kifizetéseket. A szóban forgó vizsgálatot is az intézet keretében dolgozó szakemberek végezték. „Most is azt vallom, hogy a kivitelező munkásait közel sem kellene engedni az épülethez. A probléma az, hogyha mások javítják ki a hiányosságokat, akkor elveszítjük a visszatartott garancialapot” – nyomatékosított a községvezető. Kiemelte, hangsúlyos kérésükre ezúttal szigorú szakmai felügyelet mellett fognak dolgozni a kivitelező cég munkásai, a felügyeletet az említett intézet egyik szakembere fogja biztosítani. „Úgy gondolom, jó, ha kihasználjuk az alkalmat, hogy legalább a szembetűnő problémákat oldják meg. Ezzel a javítással a kivitelező véglegesen befejezi ténykedését a templomnál” – nyugtázta György. Hozzátette, szükség lenne a torony tetőzetének a javítására is, ugyanis a felújítás után az folyamatosan beázik, ám ezt a munkát inkább helyi szakemberekre bízzák, és helyi költségvetésből fedezik. „A jövőben esetleg bekövetkező javításokat is minden esetben helyi szakemberekre fogjuk bízni” – jelentette ki a polgármester.
Július elején számoltunk be arról, hogy elkeserítő állapotban van a teljes felújításon átesett csíkmenasági templom. A falak nedvességet szívtak magukba, noha a vízelvezetést és a szigetelést elvileg megoldotta a kivitelező. A talapzat teljes hosszában lemállott már a vakolat, az épület belsejében is érződik a dohos szag, hiszen továbbra is problémát jelent az épület belső nedvesedése. A déli oldal külső falain sem jobb a helyzet, nagyméretű sötét foltok mutatják a sérüléseket. Ugyanilyen állapotban van a torony, amelyről több helyen is lehullott a festék. A külső tereprendezés sem a terv szerint van elvégezve. Szakemberek állítása szerint az épületen a kivitelezés alatt több munkát is újból és újból elvégzett a kivitelező, de mindannyiszor rosszul.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!