Iskolafelújítás többlépcsős beruházással

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Fél évvel azután, hogy a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság ideiglenesen felfüggesztette az egyazon épületben működő kászonjakabfalvi iskolában és óvodában az oktatási tevékenységet, majd feltételesen újra kiadta a működési engedélyt, egyelőre zökkenőmentesen zajlik a tanítás. A százöt éves ingatlan rendkívül leromlott állapotán viszont sürgősen változtatni kell – a szakaszokra osztott munkálatok első része a tanév befejeztével kezdődhet el.

Pinti Attila

2013. május 22., 17:342013. május 22., 17:34

2013. május 22., 19:082013. május 22., 19:08

Az épület külső-belső falainak omladozó vakolata miatti életveszély, megfelelően kialakított belső illemhelyek és vezetékes víz, ugyanakkor a legalapvetőbb tisztálkodási feltételek, mint a kézmosás biztosításának hiánya – ezen észrevételek miatt függesztette fel a népegészségügyi igazgatóság még a tanév elején a tanintézet működési engedélyét. A halaszthatatlan javítanivalók orvoslása után november 23-án népesítették be újra a diákok az iskolát. „Több mint húsz éven át nagyon sok Hargita megyei vidéki iskola feltételes engedéllyel működött. Ezek felújítása körülményes feladatként nehezedik az önkormányzatokra, amelyek önerőből nem, csak különböző források bevonásával tudnak megoldást találni” – mondta el András Zoltán kászoni elöljáró, aki úgy véli, nem a tanévkezdés után, hanem azt megelőzően kellett volna ellenőrzést tartani, mivel így okozott némi bonyodalmat a gyerekek kászonaltízi iskolába való átszállításának gyors megoldása.

Első lépésben új tetőszerkezet és mellékhelyiségek

Az 1908-ban épült ingatlan teljes felújítására Hargita Megye Tanácsának anyagi segítségével már elkészíttette a dokumentációt a kászoni önkormányzat. A terv összeállításánál fontos szempontként szerepelt, hogy a mintegy százezer euróra becsült javítási összköltséget ne egyszerre, hanem egy-egy helyreállítási szakasz – akár különböző kivitelezőkkel megvalósítandó – elvégzése után részletekben is törleszteni lehessen. „Még néhány építkezési engedély beszerzésére van szükség, aztán nyáron kezdődhetnek a munkálatok” – közölte a polgármester. Először a tetőszerkezet kicserélésére, a vízhálózat kiépítésére és a benti illemhelyiségek kialakítására írnak ki licitet, remélve, hogy a következő tanévkezdésre már az előírásoknak megfelelő körülmények fogadják a tanárokat és a tanulókat. Erre már van egy elkülönített keretösszeg. Utána egy új fűtésrendszer kiépítése, a falak szigetelése, a régebbi nyílászárók cseréje és meszelés következne.

„A diákok időszakos átszállításakor könnyen mondhatták volna az ellenőrök, hogy egyszerűbb bezárni a jakabfalvi tanintézetet, de amelyik faluban erre sor kerül, ott az embereket elszakítják múltjuktól. Mindenképpen biztosítani kell ahhoz a feltételeket, hogy a helyi gyerekek ne máshová kelljen menjenek” – emelte ki a községvezető.

Iskola nélkül elnéptelenedésre ítélt falu

Hasonló véleményen volt András Ignác, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola – amelyhez a jakabfalvi intézmény is tartozik – igazgatója is. „Másfél évszázada még 1200 lakosa volt a falunak, ma annak mindössze harminc százaléka, kevesebb mint négyszáz fő. A bezárással hirtelen halálra ítélnék az amúgy is fogyatkozó népességű települést, ezt pedig nem engedhetjük meg” – hangsúlyozta.

A romos ingatlan sorsát prioritásként kezeli a Hargita Megyei Prefektúra és a Hargita Megyei Tanfelügyelőség is, így amennyiben kormánypénz érkezik, abból azonnal tudnak átutalni a javítási költségek fedezésére. Mindeközben a megyei önkormányzat is célirányos támogatással segíti a haladást – mondta el az igazgató. Az iskolai rész közelmúltban kicserélt nyílászáróihoz hasonló megoldást alkalmaznának az egész épületen, arra törekedve, hogy a régi jelleg megőrzése mellett váljon modernné az ingatlan. A külső területrendezési munkálatokat az iskola vezetője szeretné közösségi munkával, a szülők közreműködésével megoldani.

A kászonaltízi iskola rendbehozatala 2003-ban, a kászonújfalvié 2009-ben fejeződött be helyi, állami és a svájci Puplinge partnerközség támogatásával. Jelenleg a kászonfeltízi iskolán zajlanak a javítások, amit a jakabfalvival együtt jövőre mindenképpen szeretnének befejezni – a tervek szerint akkor kerül sor ugyanis a kászoni oktatás első írásos említésének négyszázadik évfordulójára szervezendő nagyszabású ünnepségsorozatra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei