Hatezer literes autójuk van

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A csíkszentimrei önkéntes tűzoltó-alakulathoz látogattunk el a héten, így sorozatunk e heti részében róluk tudhatnak meg többet. Egy – a csíkszéki falvakban egyedülállónak számító – hatezer literes tartállyal rendelkező tűzoltóautót használ a harmincfős alcsíki alakulat. Emellett ünnepek alkalmával rendszeresen felvonulnak egy általuk átalakított „tűzoltó Trabanttal”.

Szabó Kamilla-Mária

2014. szeptember 22., 18:512014. szeptember 22., 18:51

A csíkszentimrei önkéntes tűzoltó-alakulatot 2003-ban szervezték újra. Akkor még csak egy leromlott épület és egyetlen rossz állapotban lévő vízszivattyú állt az önkéntesek rendelkezésére – tudtuk meg Bocskor Andrástól. A helyi önkéntes tűzoltóparancsok hozzátette, ugyanazon évben kereste fel a magyarországi Tiszavasvári város küldöttsége a szentimreieket és a helyi önkéntes tűzoltóparancsnokot azzal a szándékkal, hogy testvér-települési kapcsolatot alakítsanak ki. Ennek az együttműködésnek köszönhetően egy évvel később már egy Honda márkájú tűzoltóautót szállítottak haza, amely révén gyorsabban tudtak helyszínre érkezni és hatékonyabban tudtak oltani az önkéntesek.

Tűzoltóautó Kisvárdától

Azt követően megismerkedtek a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság akkori vezetőjével, Pernyák Sándor tűzoltó ezredessel, aki támogatásukról biztosította a csíkszéki alakulatot. 2006-ban egy Rába márkájú, teljesen felszerelt tűzoltóautót kaptak Kisvárda településtől, amelyet ma is használnak – foglalta össze a kezdeteket a korábban harminc évet hivatásos tűzoltóként dolgozott parancsnok. Elmondta, mivel az érkező autó nem fért volna be a meglévő garázsba, így közmunkával, a helyiek összefogásának jóvoltából megemelték, megnagyobbították a rendelkezésre álló helyiséget.

Eszközök ajándékba

Abban az évben azonban – központi fűtés hiányában – nem tudták az autó hatezer literes tartályában tárolni a vizet. Ennek a problémának a megoldásában a helyi polgármesteri hivatal segített, amely az iskola központi fűtésének beszerelésével egyszerre finanszírozta a tűzoltószertár fűtésrendszerének kialakítását is – számolt be Bocskor. Megjegyezte, az autók mellett további eszközöket is kaptak a Magyarországról érkező vendégektől, többek között sugárcsövet, szívókosarat, védősisakot. Le tudták lecserélni a régi, tönkrement tömlőket is. Testvértelepülésük tavaly négy rend védőruházattal ajándékozta meg.

Egyesületi alakulatként folytatják

Egészen júliusig önkormányzati alakulatként működött a csapat, idén pedig a jobb pályázati lehetőségek reményében egyesületet jegyeztettek be. Így remélik, hogy a Hargita Megye Tanácsa által kiírt pályázatot jövőre elnyerhetik (melyre idén sikertelenül pályáztak), és további tömlőket, bevetési ruhákat vásárolhatnak. Díszruhára nincs szükségük, hiszen nemsokára veszik át a helyi önkormányzat és közbirtokosság által kifizetett alkalmi öltözeteket. Emellett minden tűzoltó rendelkezik védősisakkal, és van egy rendelkezésre álló palackos légzőkészülék is, amelynek használatára a valamikori hivatásos tűzoltó készítette fel társait.

Díszsisak kitüntetésként

Ahogyan 2007-ben a négy szentimrei tűzeset mellett további három környékbelihez is kivonultak, úgy jelenleg is segítenek a szomszédos falvak bajbajutottain. Legutóbb a pár hete történt csíkszentkirályi tűz oltásánál segédkeztek – mutatott rá a 2008-ban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság által díszsisakkal és díszoklevéllel kitüntetett önkéntes parancsnok. Elmondta, idén egy áradást követően két pincéből szívatták ki a vizet és egyetlen helyi tűzesethez vonultak ki: pár bála gyulladt ki, a tüzet még a hivatásos tűzoltók érkezése előtt sikerült eloltaniuk. Emellett pedig kivették a részüket egy idős eltűnt személy kereséséből is.

Tanítják a fiatalokat

A harminc tagot számláló alakulatban hat huszonéves fiatal tevékenykedik, a többiek középkorúak. A tűzoltók minden hónap utolsó szombatján találkoznak, ilyenkor nemcsak a munkavédelmi szabályokat, elméleti kérdéseket vitatják meg, hanem gyakorlatoznak, tanítják a fiatalabb generációt. Emellett rendszeresen közös szilveszterezést szerveznek, az iskolás gyermekeknek, illetve a falunapok alkalmával bemutatókat tartanak, és a helyi portákat is bejárják ellenőrzés és tűzmegelőzési tanácsok adása érdekében – sorolta tevékenységeiket az 59 életévével a csapatban legidősebbnek számító parancsnok. Az elmúlt négy évben ugyan nem vettek részt az Alcsíkon megszervezett tűzoltó versenyen, de korábban szép eredményeket értek el a megmérettetéseken. Az első alcsíki vándorkupát például ők vihették haza 2008-ban – mesélte büszkén a szakember, miközben a polcon sorakozó kupákat és a falra kifüggesztett okleveleket, elismeréseket mutatta.

Büszkék a Trabantra

Ugyanakkor nagy becsben tartják a szentimrei önkéntesek a csak felvonulásokon használható „tűzoltó Trabantjukat”, amelyet maguk a tűzoltók szereltek össze két Trabant alkatrészeiből. A két autót helyiek biztosították az alakulat számára, a további költségeket pedig a helyi önkormányzat fizette – avatott be a szakember. „Egy magyarországi felvonuláson láttunk meg egy átalakított Trabantot. Akkor mondtam a polgármesternek, hogy fényképezze le, mert egy év múlva nekünk is ilyen lesz. Pernyák Sándornak is mondtam, hogy ha az Isten megsegít, akkor mi is ilyennel várunk ősszel titeket, de nem hitte. Amikor pedig megérkeztek, s meglátta a Trabantot, nem is köszönt, hanem elkezdett hullni a könnye. De nekem is igen. S azt mondta, nem gondoltam, hogy a szavatoknak álltok. Mondtam, hogy ilyen a székely!” – elevenítette fel a 2008-as eseményeket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei