Fotó: Boda L. Gergely
Rossz döntés volt Mezőbánd felől jönni, állapítjuk meg, miközben porfelhőbe burkolózva próbálunk eljutni Mezőmadarasig, hogy kiderítsük: mikor lesz vezetékes ivóvize az önálló településnek. Annak ellenére ugyanis, hogy a fővezetéket már lefektették, tavaly az érdekeltek házába bekötötték a vízcsöveket, még mindig az egyre apadó kutakból, forrásokból kell a háztartáshoz, állatok gondozásához, növények öntözéséhez szükséges létfontosságú folyadékot „beszerezni”.
2013. augusztus 07., 18:492013. augusztus 07., 18:49
2013. augusztus 07., 18:552013. augusztus 07., 18:55
Viszonylag könnyen megtaláltuk Mezőmadarason a kis zsákutcát, ahol Vargyas Irén mondja el az előzményeket. Tőle tudjuk meg, hogy még tavaly ősszel százan csatlakoztak a kiépített ivóvízrendszerre.
Csaknem egy évet vártak már
A munkálatokat szeptember-októberben végezte el egy marosvásárhelyi cég, amelynek képviselői – csakúgy mint a polgármester – azt ígérték, hogy decemberre lesz már ivóvizük. „Később azt mondták, hogy télen nem lehet kipróbálni a vezetékrendszert, de eljött a tavasz, hamarosan a nyárnak is vége, s nekünk még mindig nincs vezetékes ivóvizünk. Hiába végeztük el a belső vízszerelést, mosogatáshoz, tisztálkodáshoz, mosáshoz hordani kell a vizet. A kútban jelenleg csak annyi víz van, hogy kéz- és fogmosásra elég. Férjem a három kilométerre levő csorgóról hozza a főzésre, fogyasztásra alkalmas vizet. De ott olyan lassan folyik, hogy egy ötliteres palack megtöltése húsz percig is eltart. Nagyon fontos lenne, hogy mielőbb legyen vezetékes vizünk, de bárkitől érdeklődünk, senki nem tud megnyugtató választ adni – mondja Vargyas Irén, aki attól fél, hogy hiába végeztették el a belső szereléseket, soha nem lesz megfelelő minőségű és mennyiségű ivóvizük.
Mások jóindulatából van vize
Szomszédasszonya, Jakab Rozália botra támaszkodva jön ki az udvarra. Látszik rajta, hogy nehezére esik minden lépés. Elmondja, kicsi földjét adta el, hogy ki tudja fizetni a csaknem ezer lejre rúgó vízbevezetési munkálatok ellenértékét. „Egyedül vagyok, a szomszédok, rokonok hoznak nekem vizet. Rájuk vagyok szorulva, hiszen a kútban majdnem semmi sincs már, és a tisztálkodásra, főzésre, mosogatásra naponta elég sok elmegy. Szerencsére jó szomszédokkal vagyok körülvéve, másképp nem tudom, mit tennék. Nagyon fontos lenne, hogy minél előbb legyen vezetékes víz. Attól félek, hogy átvertek minket, ugyanis csaknem egy éve ígérik, hogy folyni fog a csapon a víz, de csak az ígérettel maradtunk” – mondja az idős asszony.
Nem tőlem függ
Mezőmadaras polgármestere, Deák Gyula Árpád érdeklődésünkre készségesen elmondta, hogy a polgármesteri hivatal mindent megtett annak érdekében, hogy a településen legyen vezetékes víz. „Idén április végén, május elején küldtünk átiratot az Aquaserv regionális vízszolgáltatóhoz, kérve, hogy vegye át a vezetékrendszert, és indítsa be a szolgáltatást. Sajnos erre még nem került sor, de bizakodó vagyok, hogy már nem kell sokat várni. Személyesen is érdekelt vagyok, hogy minél előbb víz legyen, hiszen nem csak a hivatalban, de otthon is jelentősen megkönnyítené az életünket” – mondta a polgármester, aki többször hangsúlyozta: jelenleg kizárólag az Aquaservtől függ, hogy mikor lesz ivóvíz Mezőmadarason.
(Csak) Egy hónapot kell még várni?
A polgármester állításának némiképp ellentmond, amit az Aquaserv sajtóirodájának illetékesétől sikerült megtudnunk. A regionális vízszolgáltató képviselője megerősítette: folyamatban van a mezőmadarasi vezetékrendszer átvétele és a szolgáltatás elindítása. „Ez egy hosszabb folyamat, ugyanis a polgármesteri hivatal át kell adjon nekünk számos iratot, dokumentációt, tervrajzot. Miután ezeket ellenőriztük, következik a helyszíni terepszemle, a rendszer kipróbálása, az egyéni szerződések megkötése és a szolgáltatás elindítása. A folyamat némiképp elakadt, hiszen a polgármesteri hivatal által benyújtott, az állóeszközökre vonatkozó iratcsomó hiányos, illetve hibás. Ezt ki kell kijavítsák, hogy tovább tudjunk haladni. Pontos határidőt nem tudok mondani, de úgy vélem, egy hónap múlva lesz vezetékes ivóvíz Mezőmadarason” – mondta a vízszolgáltató sajtóirodájának képviselője.
Hazafelé meggyőződtünk, hogy az egyik mezőmadarasi közkútban van még elengedő víz, és azt használják is. A Mezőpaniton keresztül vezető utat is kipróbálva, kevésbé porosan értünk haza, és arra a szomorú következtetésre jutottunk, hogy hosszú és göröngyös út vezet az egyeduralomnak örvendő vízszolgáltatótól, a mindent meg(ki)magyarázó polgármesteri hivatalon keresztül a pénzéért, egészségéért, gazdaságáért aggódó leendő vízfogyasztóig.
szóljon hozzá!