Fél évszázados fennállását ünnepli az Oklándi Speciális Iskola

•  Fotó: Farkas Antal

Fotó: Farkas Antal

Az Oklándi Speciális Iskola idén 50 éves, Udvarhelyszéken az egyedüli tanintézet, amely kimondottan speciális nevelést igénylő gyermekeknek van kialakítva.

Simon Eszter

2013. június 07., 12:422013. június 07., 12:42

2013. június 07., 13:352013. június 07., 13:35

Ötven évvel ezelőtt, 1963-ban alapították meg Oklándon az intézetet, melynek nevét az 1990-es években változtatták kisegítőről speciális iskolára. Kezdetben csak elemi osztályok működtek benne, a 2000-es évek első felében 100–120 tanulója volt, jelenleg közel 90 sajátos nevelést igénylő gyereknek segítenek az értelmi és szocializációs fejlődésében – tudtuk meg Mag István igazgatótól. Az iskola fennállásának 50. évfordulóját pénteken délelőtt 11 órától ünneplik a főépületben lévő tornateremben.

Bizonylat alapján veszik fel a tanulókat

Az értelmi fogyatékkal élők társadalomba való integrálása egyénenként különbözik, de az évtizedek során bebizonyosodott, hogy sok múlik a szülők hozzáállásán is. „Leggyakrabban az óvónők, illetve tanítók veszik észre azt, hogy egy-egy gyermek nem tud a többiekkel egy ütemben fejlődni, de – amennyiben nem árva gyermekről van szó – ahhoz, hogy ide bekerüljön valaki, a szülők beleegyezése feltétlenül szükséges. Ezenkívül egy ún. iskolai irányultsági bizonylat (románul: certificat de orientare şcolară) is kell, melyet a Megyei Nevelésügyi Erőforrás és Tanácsadó Központ (Centrul Judeţean de Resurse şi de Asistenţă Educaţională – CJRAE) bizottsága állít ki, ebben sajátos nevelési igényt állapítanak meg a gyermekeknél” – mutatott rá az igazgató. Mint mondta, ezzel a bizonylattal a tanuló nem válik kötelezően az Oklándi Speciális Iskola tanulójává, hiszen ha a fogyatékosság nem olyan súlyos, akkor egy általános iskolában is továbbtanulhat egy fejlesztő pedagógus irányítása mellett.

Ide is integrálni kell őket

Az oklándi iskolában óvodáscsoport is van, az iskolások pedig 6 és 17 év közöttiek. Ebben az iskolában a tanulók életkora három évvel meghaladhatja az adott osztálynak egyébként megfelelő életkort, egy osztály létszáma a speciális oktatás működési és szervezési szabályzatának megfelelően átlagosan 10 fő. A 87 gyermekkel 25 gyógypedagógus, nevelő és fejlesztő pedagógus foglalkozik, aki gyorsabban fejlődik a többinél, annak lehetősége van év közben is osztályt váltani.

„Ha kicsengettük őket, innen a Csíkszeredai Szent Anna Speciális Szakiskolába mehetnek továbbtanulni, ami után sokan el is tudnak helyezkedni, munkát találnak. Nagyon sokan visszatérnek, meglátogatnak, főleg az árva gyermekek, ez jelentette az otthont számukra, hiszen itt a bentlakásban nőttek fel” – mesélte az intézetvezető.


Megtudtuk, hogy ide a tanév folyamán is gyakran érkeznek új tanulók, miután sikertelen volt az általános iskolába való integrálásuk. Amennyiben ezeknek a tanulóknak korban már általános iskolásoknak kellene lenniük, beilleszkedésük itt sem megy olyan gördülékenyen. Sokan többször megbuktak, iskolákat váltottak, rendezetlen családból kerülnek ide, viselkedészavarosak, a dohányzást és alkoholt is kipróbálták. Ők hajlamosak a velük egykorú vagy náluk kisebb tanulókat átverni, kihasználni, főleg ha azok fogyatékosságuk miatt kiszolgáltatottabbak.

Mindennapok a speciális iskolában

Délelőtt négy órában hagyományos tanórák vannak, ezek két épületben zajlanak, az I–IV. osztály a főépületben tanul, az V–VIII. osztályosok pedig  a falu felső bejáratától nem messze, a főút melletti épületben. Mindkettőben osztálytermek, gyógypedagógiai terem és informatikakabinet is van, a főépületben pedig tornaterem és egy barkácsműhely is. A speciális iskolában a legfontosabb módszer a differenciálás, hiszen minden gyermek sajátos ütemben fejlődik. „Fontosnak tartjuk, hogy írni-olvasni megtanuljanak elemi szinten, valamint arra, hogy ha kikerülnek innen, akkor önállóan is megállják helyüket a társadalomban” – fejtette ki Mag István.

Délután öt órában vannak tevékenységek, ebből egy órában megoldják a házi feladatokat, fejlesztik személyi autonómiájukat, játékterápiás gyakorlatokat és egyéb tevékenységeket végeznek.

Újítani, javítani kellene

Utoljára 2002-ben bővítették az egyik épületet, ablakokat cseréltek, és a fűtést is korszerűsítették. Nemrég készítettek egy pályázatot is, melyet kedvezően bíráltak el, de pénzhiány miatt egyelőre stagnál a kifizetés. „Legfontosabb lenne kicserélni az épületek tetőcserepeit, fel kellene újítani a frontjait. A főépület udvarát le kellene burkolni, illetve a mosdókat is kibővíteni. Az V–VIII.-as épület udvarán játszóteret kialakítani, illetve az ottani kerítést kijavítani, fedett udvarrészt kialakítani az épület mellett” – sorolta az igazgató.

Visszatekintés

Mag István közel 13 éve vezeti az Oklándi Speciális Iskolát, arra voltunk kíváncsiak, mik voltak a tapasztalatai intézményvezetőként és magánemberként. Kérdésünkön sokáig gondolkodott, majd sorolta: „Nagyon jó, fiatal nevelői közösség alakult itt ki az évek során, amely minőségi munkát végez. A folyamatos törvénymódosítások folyamán bekövetkezett változások, bonyodalmas átszervezések és az ezekkel járó bürokrácia megtanított türelmesnek maradni a hétköznapokban. Ugyanakkor sok türelem kell a gyermekekhez is, ez egy sajátos életforma, óriási kompromisszumkészséget igényel. Mit is tanultam ebben az időszakban? Embernek lenni.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei