Európai uniós szakemberek és döntéshozók figyelmét hívták fel egy múlt heti brüsszeli konferencia során a Pogány-havas Kistérségi Társulás illetékesei a rendkívüli fajgazdagsággal rendelkező hegyi kaszálók pusztulására. A területek megmentésére irányuló kezdeményezést Károly walesi herceg, a brit trónörökös is felvállalta.
2012. november 13., 18:022012. november 13., 18:02
2012. november 13., 19:382012. november 13., 19:38
Mint azt Rodics Gergelytől, az említett kistérség vezetőjétől megtudtuk, Demeter László biológus múlt évben végzett felméréséből igencsak aggasztó adatokra derült fény. A szakember a Csíki-havasokban vizsgált egy olyan hatvan négyzetkilométeres területet, amelyen mintegy harmincnégy négyzetkilométernyi kaszálórét terült el.
„A kutatás eredményei szerint ennek csupán tizennégy százalékát kaszálták le a gazdák, a megművelt földterületek nagy része a gyimesi oldalon volt” – fogalmazott az illetékes. Hozzátette, az adatok kiválóan mutatják, milyen nagy mértékű a hegyi kaszálók felhagyása. „Ezek azok a gyepterületek, amelyek Európában a legnagyobb biodiverzitással rendelkeznek. És ezek most a szemünk láttára fognak eltűnni, degradálódni, lefokozódni legelőkké. Ezt a folyamatot akartuk az európai döntéshozók tudomására hozni. És egyúttal megértetni velük, hogyha belátható időn belül nem tesznek valamit, akkor félő, hogy ez a jelenség visszafordíthatatlan lesz” – magyarázta Rodics.
Elmondása szerint a hegyi kaszálók megmentésére irányuló kezdeményezést Károly walesi herceg, a brit trónörökös is felvállalta. A konferencia alkalmából például videoüzenet formájában beszélt a hegyi kaszálók fontosságáról. „Az általunk szervezett konferenciával az volt a célunk, rávezessük az európai döntéshozókat arra, milyen elemeket lenne szükséges bevezetni a következő közös agrárpolitikába, hogy elő lehessen segíteni a hegyi kaszálok fennmaradását” – ecsetelte a kistérségi vezető.
Mint kifejtette, a konfekencián több javaslat is elhangzott. Részben könnyíteni lehetne az élelmiszer-feldolgozási szabályokon, hogy a hegyi kaszálók használatából származó termékek eladhatóbbak legyenek. Ugyanakkor a mezőgazdasági támogatások révén többet kellene fizetni a hegyi kaszálók műveléséért, mint a legelőkért. „Most mind a kettőért ugyanakkora támogatás jár. Ezért a gazdák inkább abban érdekeltek, hogy már ne kaszáljanak. Mi azt szeretnénk, hogy a magas természeti értékű területek támogatása egyfajta prioritást kapjon” – szögezte le Rodics Gergely.
szóljon hozzá!