Fotó: Veres Nándor
Három évvel elültetésük után hoztak jelentős termést egy csíkdánfalvi gazda gyümölcsösében az almafák. Jelen voltunk a termés betakarításakor. Megtudtuk, a hagyományos fajták igénylik ugyan a folyamatos gondozást, de jól viselik a csíkszéki időjárást.
2014. szeptember 25., 17:422014. szeptember 25., 17:42
Habár a hatvanas években elindult egy kollektív almatermesztés Csíkdánfalván, a rendszerváltás után már nem maradt olyan gyümölcsös, ahol lehetett volna folytatni a termesztést. Mostanra pedig csak családi kertekben találhatók az akkori fákból – tudtuk meg Ambrus Mátyás Árpádtól. A csíkdánfalvi fiatal gazda 2011-ben döntött úgy, hogy almatermesztésbe kezd. Jelen voltunk az első számottevőbb termése betakarításakor.
Negyven áron száz csemete
„Szerettem volna mezőgazdasággal foglalkozni, de munkahely és család mellett nem lett volna időm nagyobb földterület megmunkálására. Úgy gondoltam, hogy egy gyümölcsös kevesebb idő és anyagi befektetésével fenntartható, s pár év alatt jövedelmező is lehet” – osztotta meg gyümölcsösében a fiatal gazda. Ambrus Mátyás Árpád három éve vásárolt egy 40 áras területet a település határában, ahol egy kis veteményes mellett 104 csemetét ültettek el. Szerda délután pedig az életben maradt 95 fáról gyűjtötték be a termést.
Tervezik az értékesítést is
Megmutatta, hogy a golden, jonathán, pónyik, florina, idared mellett ültettek pár szilva- és meggyfát, illetve saját fogyasztásra egy pár, nyáron és ősszel érő almafajtát is. „Lévén, hogy ez egy hároméves ültetvény, idén számolhatunk be először jelentős termésről, tavaly csupán egy kosárnyi alma lett az összes fán. Idén már külön, fajtánként szedjük le, hogy láthassuk, melyik hogyan termett.” Egyelőre saját felhasználásra termesztik az almát, de gondolkodnak a későbbi – akár nyers, akár almalé formájában való – értékesítésén is.
Hagyományos fajtákat ültettek
A gazda szakképzett kertészmérnököt kért fel arra, hogy a tervezésnél és a kivitelezésnél is segédkezzen neki: így három évvel korábban szakember segítségével történt a fajtaválasztás, az ő felügyeletével végezték az ültetést, az első évben pedig a metszést és vegyszerezést is – avatott be a kezdetekbe. A vegyszerhasználatnál a szakmai segítséget még mindig igényli, de az ápolási munkálatokat már saját maga végzi el. Mint megtudtuk, azért döntött a hagyományos, illetve hagyományos fajtából származó nemesített fajták ültetése mellett, mert ezek jól alkalmazkodnak a csíkszéki időjárási viszonyokhoz. Ültetéskor szempont volt az is, hogy a termést majd könnyen tudják értékesíteni a vásárokon.
Veszélyt jelentenek a fagyok
Kérdésünkre azt is elmondta, hogy a megfelelő terméshez elengedhetetlen a fák tavaszi permetezése, rovarirtása, a metszés, a fák aljának többszöri művelése és a terület kaszálása. Tapasztalata szerint tavasszal kell legtöbb időt tölteni a kertben, hiszen akkor történik a metszés, a permetezés. A termés mennyiségét és milyenségét nagyban befolyásolja az időjárás, a tavaszi kései, illetve az őszi korai fagyok, főként hogy a település szélén, kevésbé védett területen van a gyümölcsös – sorolta a befolyásoló tényezőket a tulajdonos. Megjegyezte, mivel lejtős területen helyezkedik el a gyümölcsös, és a magasabb részeken mezőgazdasági épületek vannak, gondot jelent az onnan származó trágyalé is, amely több csemetét kipusztított az elmúlt években.
szóljon hozzá!