Fotó: Kristó Róbert
Közel négy kilométer hosszúságú mezei utat építenek Csíkszentdomokoson. A 3,13 millió lej összértékű beruházásból nem csak átereszeket és bekötőutakat alakítanak ki a Dormán és Piricske dűlőkön átvezető mezei úton, hanem annak jelentős részét négy méter szélességben le is aszfaltozzák.
2013. november 10., 18:202013. november 10., 18:20
Vígjátékot lehetne forgatni a mezőgazdasági mellékutat érintő pályázat kiírása és kivitelezése közötti időszakról – összegezték tömören a csíkszentdomokosi községháza illetékesei a településen átvezető E578 jelzésű európai úttal párhuzamosan futó útszakasz kilenc hónapos ügymenetét.
Méltatlankodó polgármester
Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere október elején adott hangot méltatlankodásának, hogy „ugyan jól elképzelt, de a gyakorlatban körülményes az európai uniós pénzek lehívása a rendszer rendellenességei miatt”. Csalódottsága okául a közbeszerzési törvény cégekkel szembeni „túlzott lazasága” szolgált, a község ugyanis a folyamatos óvások következtében nem tudta „a mezőgazdasági csúcsszezon” idejére átadni a gazdáknak azt a leaszfaltozott útszakaszt, amely „a traktorok és szekerek egy részét átirányította volna a forgalmas E578-as útról”.
Szükségtelen „kerülőutak”
A község a mezei utak felújítására kiírt 125A intézkedés keretében az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapnál (FEADR) pályázott a Dormán és Piricske dűlőkön átvezető, összesen 3,73 kilométer hosszúságú szakasz teljes rendbetételére és aszfaltozására. A támogatás elnyerését követően, február elején került fel a pályázat az elektronikus közbeszerzési rendszerbe (SEAP).
A munkálatokra jelentkező vállalkozások közül az elbírálást követően az egyik cég megfellebbezte a döntést. Az ügy a Marosvásárhelyi Táblabíróságra is felkerült, az ítélet alapján az első kivitelezési szerződést a fellebbező céggel kellett megkötnie a csíkszentdomokosi polgármesteri hivatalnak. Azonban a vállalkozás visszalépett, így a több hónapig tartó eljárás eredményeként az első elbíráláskor is nyertesként kikerülő céggel szerződtek le másodjára a kivitelezésre.
„Ez jól szemlélteti a közbeszerzés fejetlenségét” – fogalmazott a polgármester, aki már korábbi, októberi nyilatkozatában is kijelentette, hogy megoldást csak a ítélőtábla „kiiktatása” jelenthetne, hiszen „szükségtelen egy szakbizottság döntésének megkérdőjelezése”.
Gépek munkában
A 3,13 millió lej összértékű pályázat keretében a mezei út teljesen új alapozást kap, átereszek, bekötőutak épülnek, és sánc gondoskodik a vízelvezetésről, végül pedig az érintett szakasz java részén négy méter szélességű aszfaltréteget terítenek a hengerelt járófelületre, kétoldalt huszonöt centis padkákat hagyva.
A gyergyóalfalusi Hamerlemn 2004 Kft. munkagépei már október végén megjelentek a területen, a kivitelezés nagyon jó ütemben halad – láthattuk a helyszínen. A polgármester egyébként már csütörtökön letette az előlegkérést a Halászati és Vidékfejlesztési Kifizetési Ügynökség (APDRP) Hargita megyei kirendeltségénél. Hétfőn kerül sor az úgynevezett „fázisra”, amikor a munkálatvezető, a tervező, illetve a polgármesteri hivatal szakemberei szemrevételezik az eddig elvégzetteket, egyúttal döntve is arról, hogy elkezdődhet-e az aszfaltozás. „Ha az időjárás kegyes lesz hozzánk, hamarosan a végéhez is érhet a kivitelezés” – összegzett Ferencz Alajos. A hatályos szabályozás értelmében november 15-ig végezhető aszfaltozás, utána különböző engedélyek beszerzésére van szükség – amennyiben a hőmérséklet nem csökken egy bizonyos érték alá.
szóljon hozzá!