A Szénakert égett Tusnádon

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Több hektáron égett a mező hétfőnTusnád községben. A lángok a Szénakertként ismert, Újtusnád és Nagytusnád közötti területen csaptak fel, teljesen füstbe borítva a környéket. A helyi illetékesek tehetetlenek, mint mondják, hiába figyelmeztetik a lakosságot, hogy a tarlóégetés törvénytelen.

Rédai Botond

2013. április 29., 18:022013. április 29., 18:02

2013. április 29., 18:412013. április 29., 18:41

Több kilométeres távolságról is látni lehetett hétfőn a tusnádi Szénakertről felszálló füstöt. Az Olt folyó partján elterülő kaszálós terület kapott lángra, feltehetően szándékos kezek által. Ottjártunkkor legalább négy különböző gócpontját figyelhettünk meg a tarlótűznek, a helyenként nádas területen gyorsan terjedtek a lángok.

„Tudunk a tarlótűzről” – válaszolt megkeresésünkre Molnár József. A tusnádi polgármesteri hivatal katasztrófavédelmi illetékese elmondta, az érintett területet számos vizesárok határolja körül, így valószínűtlen, hogy a tűz a közelben levő ingatlanokig el tud terjedni. „Az elmúlt hetekben számos tőzegtűz volt a község területén. Így van ez minden tavasszal” – panaszkodott az illetékes. Hozzátette, hiába tájékoztatták, akár személyes beszélgetések formájában is a lakosságot a tarlóégetés törvénytelen mivoltáról, a földtulajdonosok nem veszik figyelembe az elmondottakat.

 

Múlt héten például a Nagytusnád és Verebes közötti mezőben kellett beavatkozniuk a helyi önkéntes tűzoltóknak, ugyanis az egyik helyi kábeltévé-szolgáltató vezetékeit veszélyeztették a lángok. „Szélmalomharc az egész. Amit délelőtt eloltunk, az a terület délutánra újra lángokra kap” – írta le a helyzetet az illetékes. Elmondása szerint büntetni sem lehet igazán a tarlótüzet gyújtókat, hiszen többnyire lehetetlen bebizonyítani, hogy melyik területtulajdonos a felelős a lángok keletkezéséért. Molnár egyébként a délutáni órákban arról tájékoztatott, hogy a szénakerti tőzegtűz kialudt.

Az APIA szigorúan büntet

„Mi nem lessük a gazdákat, hogy ki mikor égeti fel saját területét” – nyomatékosított Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA) igazgatója elmondta, a tarlóégetések kapcsán a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőséggel (ISU), illetve a Környezetvédelmi Őrséggel kötöttek egy egyezséget. Eszerint a tarlóégetések kapcsán a hatóságok értesítik az APIA-t is, amely megvizsgálja, hogy az érintett földterületek a területalapú támogatás részét képezik-e, majd megteszik a szükséges intézkedéseket.

„Kizárólag akkor tudja a gazda kivonni magát a felelősségre vonás alól, ha bizonyítani tudja, hogy nem ő a gyújtogató. Ezt csak úgy tudja megtenni, ha rendőrségi feljelentést tett a tarlóégetés ügyében” – jegyezte meg Haschi. Az illetékes hozzátette, hasonlóképpen járnak el abban az esetben is, ha bármilyen tematikájú helyszíni ellenőrzés kapcsán felmerül a tarlóégetés gyanúja.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei