Hirdetés
Hirdetés

Visszakérik a Szejkét az udvarhelyieknek

Székelyudvarhely ki szeretne sajátítani egy területet a mofetta felújítása érdekében •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Székelyudvarhely ki szeretne sajátítani egy területet a mofetta felújítása érdekében

Fotó: Erdély Bálint Előd

Területet kell kisajátítania Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának a lerobbant szejkefürdői mofetta fejlesztése érdekében; még várni kell az ottani ivó- és szennyvízhálózat javításának megkezdésééig; új elképzelések kellenek ahhoz, hogy esély legyen egy szejkefürdői üdülőhely megépítésére – többek között ezek derültek ki a helyi képviselők soros ülésén.

Fülöp-Székely Botond

2023. március 30., 15:262023. március 30., 15:26

A székelyudvarhelyi városháza tavaly tett ígéretéhez híven valóban előkészítette a dokumentumokat, amelyek alapján

két hét alatt kiállítható az építkezési engedély a Szejkefürdőn évekkel ezelőtt földbe helyezett (ám a városvezetés által a mai napig át nem vett) ivó- és szennyvízhálózat kijavításához, üzemképessé tételéhez

Hirdetés

– reagált Bíró Jolán, a Szabad Emberek Pártja képviselőjének kérdésére Kovács Attila, a polgármesteri hivatal beruházási igazgatóságának aligazgatója a csütörtöki tanácsülésen. Ezeket az iratokat jelenleg Bukarestben láttamozza egy szakértő. Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere a tanácsülésen megjegyezte:

ez utóbbi munkafolyamatot követően Székelyudvarhelyen is láttamozzák a dokumentumokat, majd további harminc napba is beletelhet az építkezési engedély kiállítása, aminek megtárgyalása után dolgozni kezdhet a kivitelező.

Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője felhívta a figyelmet, hogy a korábban kért szakértői vélemény szerint városi zónának minősül Szejkefürdő. Ezesetben viszont teljesen ki kell cserélni a kiépített csatornarendszerek fővezetékeit, amelyek a vidéki környezet előírásainak felelnek meg. Csapdahelyzetnek érzi azt is, hogy

esetleg a kivitelező nem szeretné saját költségén elvégezni a javításokat, ezek ellenértékét pedig nem lenne helyes az adófizetőkre hárítani.

Éppen ezért kérte a városvezetést az elvégzendő munkálatok pontos bemutatására.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Új tanulmány kell?

Kovács Attila arról is tájékoztatott, hogy a szakemberekkel folyatott egyeztetései szerint

a következő hét évben nem lesz európai uniós pályázati lehetőség a Szejkefürdőn elképzelt üdülőkomplexum megvalósításának finanszírozása érdekében.

Ennek oka, hogy az elkészült tanulmány inkább a város és egy magánbefektető közötti együttműködést feltételez, vagyis egy önellátó, bevételt hozó létesítményről van szó. Egyelőre úgy néz ki, hogy akkor lenne esély külsős finanszírozás bevonására, ha egy gyógyfürdőt hoznának létre. Ehhez pedig

új tanulmányra, ugyanakkor a Szejkefürdő turisztikai zónává való átminősítésére lenne szükség.

Utóbbinak egyébként előfeltétele az üzemelő ivó- és szennyvízhálózat – magyarázta Bíró Jolán.

Gálfi Árpád, elmondása szerint felvette a kapcsolatot Borszék polgármesterével, aki segíteni fog a székelyudvarhelyi városvezetőknek, hogy megteremtsék a megfelelő körülményeket egy gyógyfürdő létrehozásához.

Berde hangsúlyozta, nem egy luxusfürdőre van szükség a Szejkén, hiszen korábban a gyógyfürdőt is sokan látogatták.

Idézet
Kérjük vissza a Szejkét az udvarhelyieknek”

– fogalmazott.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Kisajátítják a területet

A tanácsülés napirendi pontjai között szerepelt a szejkefürdői mofetta felújítása érdekében elkészített tanulmány is. A dokumentum szerint

egyebek mellett szükség van a külső falak szigetelésére, a fűtés- és a villanyhálózat felújítására, a vízhálózat korszerűsítésére, valamint a tetőszerkezet átalakítására és a belmagasság növelésére is.

Kiegészítő funkcióként orvosi rendelő, kávézók, szauna és irodák létrehozását is javasolják. A beruházás teljes értéke 2,4 millió lej.

Gondot jelent azonban, hogy van egy 12 áras terület a helyszínen, amelynek a tulajdonosát nem sikerült beazonosítani – ezt a telket törvényesen ki szeretné sajátítani a város.

Utóbbi procedúra négy-hat hónap alatt történhet meg. Venczel Attila városi főjegyző szerint a kisajátítás folyamatát csak a prefektusi hivatal akadályozhatja, amennyiben nincs meggyőződve arról, hogy közérdekű céllal indult el az eljárás.

A képviselők jóváhagyták az elkészült dokumentumokat.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 03., péntek

Húsvéti hagyományok a Székelyhon olvasóinál: piros tojás, kalács, locsolkodás

Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.

Húsvéti hagyományok a Székelyhon olvasóinál: piros tojás, kalács, locsolkodás
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Elhalasztották a próbaérettségi eredményeinek közzétételét

Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.

Elhalasztották a próbaérettségi eredményeinek közzétételét
2026. április 03., péntek

Pfizer-ügy: két fronton lépne a kormány, miután 600 millió eurós kártérítés kifizetésére kötelezték

A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.

Pfizer-ügy: két fronton lépne a kormány, miután 600 millió eurós kártérítés kifizetésére kötelezték
2026. április 03., péntek

Megszüntették Călin Georgescu hatósági felügyeletét, az országot is elhagyhatja

A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.

Megszüntették Călin Georgescu hatósági felügyeletét, az országot is elhagyhatja
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Hivatalos: 30 banival csökkentik a gázolaj jövedéki adóját

A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.

Hivatalos: 30 banival csökkentik a gázolaj jövedéki adóját
2026. április 03., péntek

Kiszámolták a másik oldalról is, hogy mennyivel kellene csökkenteni a gázolaj jövedéki adóját

Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.

Kiszámolták a másik oldalról is, hogy mennyivel kellene csökkenteni a gázolaj jövedéki adóját
2026. április 03., péntek

Enyhítő javaslat: ne büntessék meg a sofőrt, ha nincs nála a jogosítványa

Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.

Enyhítő javaslat: ne büntessék meg a sofőrt, ha nincs nála a jogosítványa
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Utolérte a rendőrség a kocsiablakban bulizó fiatalt – videóval

Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.

Utolérte a rendőrség a kocsiablakban bulizó fiatalt – videóval
2026. április 03., péntek

Még gyorsan 10 lej fölé ment a gázolaj, mielőtt csökkentenék a jövedéki adót

Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.

Még gyorsan 10 lej fölé ment a gázolaj, mielőtt csökkentenék a jövedéki adót
2026. április 02., csütörtök

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell

A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell
Hirdetés