
Községi úttá minősítenék a 131A megyei utat, hogy egyszerűbben felújíthassák
Fotó: Csató Andrea
Alacsonyabb rangúvá minősítenék az Ilona-völgyén áthaladó 131A jelzésű megyei utat, hogy azt olcsóbban felújíthassák, ugyanakkor rendeznék a területek ügykezelésének problémáját, valamint néhány, a régi táborhoz tartozó villa korszerűsítését is tervezik – hangzott el a Hargita Megye Tanácsa által szervezett kerekasztal-beszélgetésen Homoródfürdőn.
2024. július 09., 17:402024. július 09., 17:40
2024. július 09., 17:422024. július 09., 17:42
A homoródfürdői problémák békés és hatékony megoldása érdekében szervezett kerekasztal-beszélgetést Hargita Megye Tanácsa, ezért is hívta el arra az érintett önkormányzatok vezetőit, illetve egy helyi turizmusban érdekelt vállalkozót – hangzott el az esemény bevezetőjében.
Összesen 2,28 millió lejes pályázatot nyert a megyei tanács az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből, amelyből a 6-os villa energetikai felújítását valósíthatják meg; jelenleg zajlik a közbeszerzési eljárás a kivitelező kiválasztása érdekében – osztotta meg a jelenlévőkkel Birta Antal, a megyei tanács vagyongazdálkodási osztályának vezetője. Mint mondta,
Megvalósíthatósági tanulmányt készítettek továbbá az Ilona-völgyében található útászház korszerűsítésére is, ami 1,5 millió lejbe kerülne. Kiderült, hogy évekkel ezelőtt összesen 13 villa került át a megyei tanács ügykezelésébe, ám ezekhez nem kaptak területet. Az épületek jó részét átadták az érintett helyi önkormányzatoknak, amelyek (az állapotuk függvényében) felújították vagy elbontották azokat.
Benedek László kápolnásfalusi polgármester rámutatott, ezek között voltak olyan épületek, amelyeket eladtak vagy elcseréltek a község számára fontos ingatlanok megszerzése érdekében.
Az igazgató arra is kitért, hogy a helyi ivóvíz- és szennyvízhálózat több nyaralóval együtt volt áthelyezve a megyei tanács adminisztrálásába. Az intézmény többször is próbálkozott a derítőállomás rendbetételével, de végül nem értek el sikereket. Ennek ügykezelését Szentegyházának adnák át. Jelenleg a működtetést a Harvíz Rt. végzi. Ezzel kapcsolatban is terveznek fejlesztési munkálatokat, amelyektől már egyeztettek a szolgáltatóval is.
Korábban volt ugyan lehetőség az Ilona-völgyén áthaladó 131A jelzésű megyei út felújítására, ám akkor nem volt rá igény, sokan azt szerették volna „természetesebb, érintetlenebb” maradjon a környezet, ezért is marad el a beruházás – emlékeztetett Borboly Csaba, a megyei önkormányzat leköszönő elnöke. Rámutatott, azóta megváltoztak a körülmények, így
Erre az elkövetkező 5–10 évben nem lesz forrása az intézménynek. Éppen ezért távlati tervvé vált az aszfaltozás.
Fotó: Csató Andrea
A politikus ugyanakkor közölte, már dolgoznak azon, hogy községi úttá minősítsék vissza a megyei utat, és az ügykezelést átadják Kápolnásfalu, illetve Homoródszentmárton községeknek. Ebben az esetben kevésbé szigorú normatíváknak kell majd megfelelni, ha modernizáláson gondolkodnak. Így
és a közlekedési viszonyok javulnának.
Borboly ugyanakkor arról is beszélt, hogy jelenleg elsősorban egy, az említett úton található megrongálódott híd felújítására koncentrálnak, amelynek kivitelezése 3,8 millió lejbe kerül. Ez ugyanis jelenleg nagyon megnehezíti a közlekedést – 3,5 tonnás súlykorlátozás van érvényben a helyszínen.
Fotó: Csató Andrea
Benedek László támogatta az elképzelést, hiszen négy méter széles aszfaltréteggel a természetben sem tennének nagy kárt.
Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere Benedek Lászlóval egyetértve kijelentette, ő is fontosnak tartja Homoródfürdő fejlesztését, ehhez pedig egyértelműen szükség van a vállalkozókra is: a közös munka hozza meg az eredményt. Egyértelműnek tartják, hogy a területek rendezése kell legyen az egyik legfontosabb feladat, ezen pedig már dolgoznak is:
Lőrincz emlékeztetett, elkészültek a tervek egy helyi wellnessközpont létrehozása érdekében is, amelyet a pletykákkal ellentétben nem Szentegyházán, hanem Homoródfürdőn szeretnének megvalósítani. Ennek érdekében zajlik a helyi források és mofettagázok vizsgálata is. Hangsúlyozta, a borvizeket csak abban az esetben használják majd fel az új létesítmény működtetése során, ha ezzel nem tesznek kárt a környezetben.
Az elöljáró mindemellett a helyi gázhálózat kiépítését is fontos projektnek tartja, reméli, hogy mihamarabb elkezdődhet a megvalósítás.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!