
Községi úttá minősítenék a 131A megyei utat, hogy egyszerűbben felújíthassák
Fotó: Csató Andrea
Alacsonyabb rangúvá minősítenék az Ilona-völgyén áthaladó 131A jelzésű megyei utat, hogy azt olcsóbban felújíthassák, ugyanakkor rendeznék a területek ügykezelésének problémáját, valamint néhány, a régi táborhoz tartozó villa korszerűsítését is tervezik – hangzott el a Hargita Megye Tanácsa által szervezett kerekasztal-beszélgetésen Homoródfürdőn.
2024. július 09., 17:402024. július 09., 17:40
2024. július 09., 17:422024. július 09., 17:42
A homoródfürdői problémák békés és hatékony megoldása érdekében szervezett kerekasztal-beszélgetést Hargita Megye Tanácsa, ezért is hívta el arra az érintett önkormányzatok vezetőit, illetve egy helyi turizmusban érdekelt vállalkozót – hangzott el az esemény bevezetőjében.
Összesen 2,28 millió lejes pályázatot nyert a megyei tanács az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből, amelyből a 6-os villa energetikai felújítását valósíthatják meg; jelenleg zajlik a közbeszerzési eljárás a kivitelező kiválasztása érdekében – osztotta meg a jelenlévőkkel Birta Antal, a megyei tanács vagyongazdálkodási osztályának vezetője. Mint mondta,
Megvalósíthatósági tanulmányt készítettek továbbá az Ilona-völgyében található útászház korszerűsítésére is, ami 1,5 millió lejbe kerülne. Kiderült, hogy évekkel ezelőtt összesen 13 villa került át a megyei tanács ügykezelésébe, ám ezekhez nem kaptak területet. Az épületek jó részét átadták az érintett helyi önkormányzatoknak, amelyek (az állapotuk függvényében) felújították vagy elbontották azokat.
Benedek László kápolnásfalusi polgármester rámutatott, ezek között voltak olyan épületek, amelyeket eladtak vagy elcseréltek a község számára fontos ingatlanok megszerzése érdekében.
Az igazgató arra is kitért, hogy a helyi ivóvíz- és szennyvízhálózat több nyaralóval együtt volt áthelyezve a megyei tanács adminisztrálásába. Az intézmény többször is próbálkozott a derítőállomás rendbetételével, de végül nem értek el sikereket. Ennek ügykezelését Szentegyházának adnák át. Jelenleg a működtetést a Harvíz Rt. végzi. Ezzel kapcsolatban is terveznek fejlesztési munkálatokat, amelyektől már egyeztettek a szolgáltatóval is.
Korábban volt ugyan lehetőség az Ilona-völgyén áthaladó 131A jelzésű megyei út felújítására, ám akkor nem volt rá igény, sokan azt szerették volna „természetesebb, érintetlenebb” maradjon a környezet, ezért is marad el a beruházás – emlékeztetett Borboly Csaba, a megyei önkormányzat leköszönő elnöke. Rámutatott, azóta megváltoztak a körülmények, így
Erre az elkövetkező 5–10 évben nem lesz forrása az intézménynek. Éppen ezért távlati tervvé vált az aszfaltozás.
Fotó: Csató Andrea
A politikus ugyanakkor közölte, már dolgoznak azon, hogy községi úttá minősítsék vissza a megyei utat, és az ügykezelést átadják Kápolnásfalu, illetve Homoródszentmárton községeknek. Ebben az esetben kevésbé szigorú normatíváknak kell majd megfelelni, ha modernizáláson gondolkodnak. Így
és a közlekedési viszonyok javulnának.
Borboly ugyanakkor arról is beszélt, hogy jelenleg elsősorban egy, az említett úton található megrongálódott híd felújítására koncentrálnak, amelynek kivitelezése 3,8 millió lejbe kerül. Ez ugyanis jelenleg nagyon megnehezíti a közlekedést – 3,5 tonnás súlykorlátozás van érvényben a helyszínen.
Fotó: Csató Andrea
Benedek László támogatta az elképzelést, hiszen négy méter széles aszfaltréteggel a természetben sem tennének nagy kárt.
Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere Benedek Lászlóval egyetértve kijelentette, ő is fontosnak tartja Homoródfürdő fejlesztését, ehhez pedig egyértelműen szükség van a vállalkozókra is: a közös munka hozza meg az eredményt. Egyértelműnek tartják, hogy a területek rendezése kell legyen az egyik legfontosabb feladat, ezen pedig már dolgoznak is:
Lőrincz emlékeztetett, elkészültek a tervek egy helyi wellnessközpont létrehozása érdekében is, amelyet a pletykákkal ellentétben nem Szentegyházán, hanem Homoródfürdőn szeretnének megvalósítani. Ennek érdekében zajlik a helyi források és mofettagázok vizsgálata is. Hangsúlyozta, a borvizeket csak abban az esetben használják majd fel az új létesítmény működtetése során, ha ezzel nem tesznek kárt a környezetben.
Az elöljáró mindemellett a helyi gázhálózat kiépítését is fontos projektnek tartja, reméli, hogy mihamarabb elkezdődhet a megvalósítás.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!