
Községi úttá minősítenék a 131A megyei utat, hogy egyszerűbben felújíthassák
Fotó: Csató Andrea
Alacsonyabb rangúvá minősítenék az Ilona-völgyén áthaladó 131A jelzésű megyei utat, hogy azt olcsóbban felújíthassák, ugyanakkor rendeznék a területek ügykezelésének problémáját, valamint néhány, a régi táborhoz tartozó villa korszerűsítését is tervezik – hangzott el a Hargita Megye Tanácsa által szervezett kerekasztal-beszélgetésen Homoródfürdőn.
2024. július 09., 17:402024. július 09., 17:40
2024. július 09., 17:422024. július 09., 17:42
A homoródfürdői problémák békés és hatékony megoldása érdekében szervezett kerekasztal-beszélgetést Hargita Megye Tanácsa, ezért is hívta el arra az érintett önkormányzatok vezetőit, illetve egy helyi turizmusban érdekelt vállalkozót – hangzott el az esemény bevezetőjében.
Összesen 2,28 millió lejes pályázatot nyert a megyei tanács az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből, amelyből a 6-os villa energetikai felújítását valósíthatják meg; jelenleg zajlik a közbeszerzési eljárás a kivitelező kiválasztása érdekében – osztotta meg a jelenlévőkkel Birta Antal, a megyei tanács vagyongazdálkodási osztályának vezetője. Mint mondta,
Megvalósíthatósági tanulmányt készítettek továbbá az Ilona-völgyében található útászház korszerűsítésére is, ami 1,5 millió lejbe kerülne. Kiderült, hogy évekkel ezelőtt összesen 13 villa került át a megyei tanács ügykezelésébe, ám ezekhez nem kaptak területet. Az épületek jó részét átadták az érintett helyi önkormányzatoknak, amelyek (az állapotuk függvényében) felújították vagy elbontották azokat.
Benedek László kápolnásfalusi polgármester rámutatott, ezek között voltak olyan épületek, amelyeket eladtak vagy elcseréltek a község számára fontos ingatlanok megszerzése érdekében.
Az igazgató arra is kitért, hogy a helyi ivóvíz- és szennyvízhálózat több nyaralóval együtt volt áthelyezve a megyei tanács adminisztrálásába. Az intézmény többször is próbálkozott a derítőállomás rendbetételével, de végül nem értek el sikereket. Ennek ügykezelését Szentegyházának adnák át. Jelenleg a működtetést a Harvíz Rt. végzi. Ezzel kapcsolatban is terveznek fejlesztési munkálatokat, amelyektől már egyeztettek a szolgáltatóval is.
Korábban volt ugyan lehetőség az Ilona-völgyén áthaladó 131A jelzésű megyei út felújítására, ám akkor nem volt rá igény, sokan azt szerették volna „természetesebb, érintetlenebb” maradjon a környezet, ezért is marad el a beruházás – emlékeztetett Borboly Csaba, a megyei önkormányzat leköszönő elnöke. Rámutatott, azóta megváltoztak a körülmények, így
Erre az elkövetkező 5–10 évben nem lesz forrása az intézménynek. Éppen ezért távlati tervvé vált az aszfaltozás.
Fotó: Csató Andrea
A politikus ugyanakkor közölte, már dolgoznak azon, hogy községi úttá minősítsék vissza a megyei utat, és az ügykezelést átadják Kápolnásfalu, illetve Homoródszentmárton községeknek. Ebben az esetben kevésbé szigorú normatíváknak kell majd megfelelni, ha modernizáláson gondolkodnak. Így
és a közlekedési viszonyok javulnának.
Borboly ugyanakkor arról is beszélt, hogy jelenleg elsősorban egy, az említett úton található megrongálódott híd felújítására koncentrálnak, amelynek kivitelezése 3,8 millió lejbe kerül. Ez ugyanis jelenleg nagyon megnehezíti a közlekedést – 3,5 tonnás súlykorlátozás van érvényben a helyszínen.
Fotó: Csató Andrea
Benedek László támogatta az elképzelést, hiszen négy méter széles aszfaltréteggel a természetben sem tennének nagy kárt.
Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere Benedek Lászlóval egyetértve kijelentette, ő is fontosnak tartja Homoródfürdő fejlesztését, ehhez pedig egyértelműen szükség van a vállalkozókra is: a közös munka hozza meg az eredményt. Egyértelműnek tartják, hogy a területek rendezése kell legyen az egyik legfontosabb feladat, ezen pedig már dolgoznak is:
Lőrincz emlékeztetett, elkészültek a tervek egy helyi wellnessközpont létrehozása érdekében is, amelyet a pletykákkal ellentétben nem Szentegyházán, hanem Homoródfürdőn szeretnének megvalósítani. Ennek érdekében zajlik a helyi források és mofettagázok vizsgálata is. Hangsúlyozta, a borvizeket csak abban az esetben használják majd fel az új létesítmény működtetése során, ha ezzel nem tesznek kárt a környezetben.
Az elöljáró mindemellett a helyi gázhálózat kiépítését is fontos projektnek tartja, reméli, hogy mihamarabb elkezdődhet a megvalósítás.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!