
A székelyudvarhelyi képviselő-testület továbbra sem támogatja az ügyvédfogadást a szejkefürdői ügyben
Fotó: Erdély Bálint Előd
Adókedvezményeket szavaztak meg, valamint egy terv elkészítését is jóváhagyták a Székelytámadt-vár felújításával kapcsolatban csütörtöki ülésükön a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselők. A testület egyes tagjai továbbra sem helyeselték, hogy ügyvédet fogadjon a polgármesteri hivatal a Szejkefürdőn kiépített ivó- és szennyvízhálózat peres ügyében.
2020. július 30., 19:252020. július 30., 19:25
Nem fogadta el a Szejkefürdőn kiépített ivó- és szennyvízhálózat átvételét és kifizetését az ebből a célból összeállított bizottság, mivel a tagok szerint a kivitelező Macops Kft. nem a kijelölt nyomvonalon helyezte a földbe a vezetékeket és többletköltség is keletkezett. Ezt a jegyzőkönyvet támadta meg a bíróságon a vállalkozó, Gálfi Árpád polgármester pedig immár ötödjére terjesztett elő határozattervezetet, hogy ügyvédet fogadhassanak a peres ügyben a város képviseletére.
Noha korábban ezzel nem értett egyet az önkormányzati képviselők jó része, most módosító javaslatot terjesztett elő Mike Levente polgári pártos tanácsos, amelyben kérte, hogy legtöbb háromezer lejre korlátozzák a tárgyalások szakaszonkénti díját. Ezt az előterjesztő is elfogadta, ám az RMDSZ-frakciónak így sem tetszett az elképzelés, ezért szavazáskor tartózkodtak, így továbbra sincs jóváhagyva a tervezet.
Hajdó Csaba (EMNP) képviselő a különfélékben kérte, keressék meg a módját, hogy
hiszen van megoldás. Ezzel egyetértett Gálfi, aki ugyanakkor megjegyezte, hogy polgármesterként a döntés ellenére is fog ügyvédet fogadni a város érdekeinek védelmében.
Szabó Sámuel, a polgármesteri hivatal beruházási osztályának vezetője elmondta, szükség lenne egy úgynevezett koncepciós tervre a Székelytámadt-vár felújításával kapcsolatban. Ezzel egyebek mellett
Ez kisebb vitát szült, de végül elfogadták a képviselők.
Felmerült az is, hogy valaki ingatlant szeretne vásárolni a vár mellett, de nem tudja, hogy a vár felújítása mennyire befolyásolja az ő elképzeléseit. Venczel Attila jegyző elmondta, hogy minden le van írva az urbanisztikai bizonylatban, azt kell igényelni. Az RMDSZ-frakció ugyanakkor azt javasolta, hogy a város vegye meg a területet. Elhangzott, pont ezért van szükség a koncepciós iratra, hogy kiderüljön, érdemes-e megvásárolni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Területeket adtak át az önkormányzatnak a Csalókán és a Csereháton élő lakók, ahol az utat fogják bővíteni, amit közvagyonba vett az önkormányzat.
Arról is szó esett, hogy hálózati fejlesztéseket tervez a Harvíz Rt. az ivó- és szennyvízhálózati rendszeren. Erre a lakók által befizetett díjból több mint 550 ezer lejt különítettek el. Ezzel is egyetértettek a képviselők – feltétel volt azonban a Nagy-Küküllőn átívelő vezeték kicserélése is, amelyen keresztül „nyersvizet” pumpálnak a tisztítóba.
Jóváhagyták ugyanakkor az egyházi iskoláknak fizetendő 200 ezer lejes bérleti díjat is. A testület ugyanakkor szavatolta azon adók kamatjának eltörlését, amelyek befizetési határideje március 31-ig lejárt.
Ezenkívül arra a tervezetre is igennel szavaztak, amely szerint ötvenszázalékos ingatlanadó-kedvezményt kapnak azok, akik gazdasági tevékenységüket fel kellett függesszék a szükségállapot idején, illetve épületilleték-mentességet, akik állami épületet béreltek és nem dolgozhattak ez idő alatt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
2 hozzászólás