
A székelyudvarhelyi képviselő-testület továbbra sem támogatja az ügyvédfogadást a szejkefürdői ügyben
Fotó: Erdély Bálint Előd
Adókedvezményeket szavaztak meg, valamint egy terv elkészítését is jóváhagyták a Székelytámadt-vár felújításával kapcsolatban csütörtöki ülésükön a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselők. A testület egyes tagjai továbbra sem helyeselték, hogy ügyvédet fogadjon a polgármesteri hivatal a Szejkefürdőn kiépített ivó- és szennyvízhálózat peres ügyében.
2020. július 30., 19:252020. július 30., 19:25
Nem fogadta el a Szejkefürdőn kiépített ivó- és szennyvízhálózat átvételét és kifizetését az ebből a célból összeállított bizottság, mivel a tagok szerint a kivitelező Macops Kft. nem a kijelölt nyomvonalon helyezte a földbe a vezetékeket és többletköltség is keletkezett. Ezt a jegyzőkönyvet támadta meg a bíróságon a vállalkozó, Gálfi Árpád polgármester pedig immár ötödjére terjesztett elő határozattervezetet, hogy ügyvédet fogadhassanak a peres ügyben a város képviseletére.
Noha korábban ezzel nem értett egyet az önkormányzati képviselők jó része, most módosító javaslatot terjesztett elő Mike Levente polgári pártos tanácsos, amelyben kérte, hogy legtöbb háromezer lejre korlátozzák a tárgyalások szakaszonkénti díját. Ezt az előterjesztő is elfogadta, ám az RMDSZ-frakciónak így sem tetszett az elképzelés, ezért szavazáskor tartózkodtak, így továbbra sincs jóváhagyva a tervezet.
Hajdó Csaba (EMNP) képviselő a különfélékben kérte, keressék meg a módját, hogy
hiszen van megoldás. Ezzel egyetértett Gálfi, aki ugyanakkor megjegyezte, hogy polgármesterként a döntés ellenére is fog ügyvédet fogadni a város érdekeinek védelmében.
Szabó Sámuel, a polgármesteri hivatal beruházási osztályának vezetője elmondta, szükség lenne egy úgynevezett koncepciós tervre a Székelytámadt-vár felújításával kapcsolatban. Ezzel egyebek mellett
Ez kisebb vitát szült, de végül elfogadták a képviselők.
Felmerült az is, hogy valaki ingatlant szeretne vásárolni a vár mellett, de nem tudja, hogy a vár felújítása mennyire befolyásolja az ő elképzeléseit. Venczel Attila jegyző elmondta, hogy minden le van írva az urbanisztikai bizonylatban, azt kell igényelni. Az RMDSZ-frakció ugyanakkor azt javasolta, hogy a város vegye meg a területet. Elhangzott, pont ezért van szükség a koncepciós iratra, hogy kiderüljön, érdemes-e megvásárolni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Területeket adtak át az önkormányzatnak a Csalókán és a Csereháton élő lakók, ahol az utat fogják bővíteni, amit közvagyonba vett az önkormányzat.
Arról is szó esett, hogy hálózati fejlesztéseket tervez a Harvíz Rt. az ivó- és szennyvízhálózati rendszeren. Erre a lakók által befizetett díjból több mint 550 ezer lejt különítettek el. Ezzel is egyetértettek a képviselők – feltétel volt azonban a Nagy-Küküllőn átívelő vezeték kicserélése is, amelyen keresztül „nyersvizet” pumpálnak a tisztítóba.
Jóváhagyták ugyanakkor az egyházi iskoláknak fizetendő 200 ezer lejes bérleti díjat is. A testület ugyanakkor szavatolta azon adók kamatjának eltörlését, amelyek befizetési határideje március 31-ig lejárt.
Ezenkívül arra a tervezetre is igennel szavaztak, amely szerint ötvenszázalékos ingatlanadó-kedvezményt kapnak azok, akik gazdasági tevékenységüket fel kellett függesszék a szükségállapot idején, illetve épületilleték-mentességet, akik állami épületet béreltek és nem dolgozhattak ez idő alatt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
2 hozzászólás