Megtépázta az erdőket a múlt szerdai szél
Fotó: Gergely Imre
Gyergyó térségben a legnagyobb kárt Újfalu, Szárhegy, Ditró és Bélbor községek erdeiben okozták az utóbbi időben tomboló szélviharok, de az érintett területeket kezelő erdészetek szerint a kár nem számottevő. Vaslábtól nem messze, Csík-magasán viszont messziről is jól látható a széldöntés nyoma.
2017. július 19., 20:182017. július 19., 20:18
2017. július 19., 20:192017. július 19., 20:19
Az egyik kárfelmérést még be sem fejezték, láthattak neki a következőnek – tudtuk meg a Gyergyószentmiklósi Erdőrendészeti Hivatalnál, illetve a Magánerdészeti Hivatalnál érdeklődve. Néhány napnyi különbséggel két szélvihar is tombolt a térségben, helyenként szemmel látható nyomot hagyva az erdőkben, más részeken szórványosan rombolt. A kárfelmérések még zajlanak, de azt már tudni lehet, hogy melyek a legjobban érintett területek.
„Főként az újfalvi és a ditrói erdőkben tarolt a múlt heti szélvihar és Tekerőpatakon is döntött ki fákat. Összesen mintegy 5 hektárnyi a masszív széltörés és van szórványos széldöntés is” – mondta el lapunknak Bajcsi István, a Gyergyószentmiklósi Magánerdészet vezetője. Mintegy 8–10 ezer köbméternyire becsüli az erdészet területén kidöntött famennyiséget. Hozzáteszi, a szórványos széltörés felleltározásához még idő kell, mert végig kell járni a területeket. A magánerdészet Gyergyószentmiklóson, Tekerőpatakon, Újfaluban és Ditróban adminisztrál erdőrészeket, összesen 23 ezer hektáron.
– mondja Bajcsi. Hozzáteszi: „Közelebbről még nagyobb széldöntés várható.” Megfigyelésre alapozza állítását, mint magyarázza, ciklikusan tombolnak vidékünkön a nagyobb erejű szélviharok. „Nagy széldöntés ezen a vidéken 1965-ben, 1978-ban, 1995-ben, 2004-ben volt, és figyelembe véve a ciklikusságot, most ismét várható” – mondja az erdészeti vezető, hozzátéve, az említett nagy széldöntésekben egyszerre több százezer köbméter fa károsodott.
Az utóbbi két alkalommal tomboló szél főként orotvai erdőkben pusztított nagy erőkkel, de szemmel látható a vihar nyoma a Súgó-barlang környékén is, a Tekerőpataki Közbirtokosság területén, ahol 1000–2000 köbméternyire becsülik a kidöntött fa mennyiségét. A Kilyénfalvi Közbirtokosságot is érintette a természeti csapás, de ezen a településen főként magántulajdonban lévő erdőrészeken döntött ki fákat a szél – tudtuk meg.
Az orotvai erdőrészben a múlt heti és az azelőtti szélvihar is jelentős károkat okozott
Fotó: Gál-Pál László
„Az erdészet megállapítja, hogy mennyi, szél által kidöntött fa van a területen, az értékesítés a tulajdonos dolga. Ami biztos, hogy
– mondja Bajcsi István. Hozzáteszi, mindenkinek érdeke, hogy újra erdősítve legyen a területe, de az már nem a tulajdonosoktól és nem is az erdészetektől függ, hogy milyen gyorsan tudják elszállítani, értékesíteni az erdőből a kidőlt fát, és ez függővé teszi az újratelepítés idejét. „Borzasztó nagy a bürokrácia. Miután az erdészet felméri a kárt, kiszáll az illetékes felügyelőség, leellenőrzi. Természeti csapás esetén az üzemtervtől el kell térni, az üzemterv-módosításhoz az erdészeti minisztérium jóváhagyása szükséges, és ott nehézkesen mennek a dolgok, így az értékesítésig még sok idő eltelik. Ha sokáig marad az erdőben a kidöntött fa, a tulajdonosnak minőségi kárt okoz, illetve bogártámadás veszélye léphet fel” – részletezi Bajcsi.
A Csomafalva, Alfalu, Remete, Szárhegy, Maroshévíz, Bélbor és Borszék erdeit, illetve Tölgyesen egy bizonyos erdőrészt adminisztráló Gyergyószentmiklósi Erdőrendészeti Hivatal sem tartja jelentősnek a vihar okozta károkat. Melles Előd erdészeti vezetőtől megtudtuk, a bélbori részen a legszámottevőbb, mintegy 20 ezer köbméternyi, Szárhegyen, a güdüci részen 17 ezer köbméternyi, a remetei erdőkben pedig 1000 köbméternyi a szél által kidöntött fa mennyisége.
Ennek a területnek csak egy kis részét kezeli a Gyergyószentmiklósi Magánerdészet, egyetlen tulajdonossal vannak szerződéses viszonyban, akinek erdejében 1,8 hektárnyi a széldöntéses terület – tudtuk meg. A felcsíki tulajdonosok területeiről a gyergyói erdészeteknek nincsenek további adataik.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
szóljon hozzá!