Megtépázta az erdőket a múlt szerdai szél
Fotó: Gergely Imre
Gyergyó térségben a legnagyobb kárt Újfalu, Szárhegy, Ditró és Bélbor községek erdeiben okozták az utóbbi időben tomboló szélviharok, de az érintett területeket kezelő erdészetek szerint a kár nem számottevő. Vaslábtól nem messze, Csík-magasán viszont messziről is jól látható a széldöntés nyoma.
2017. július 19., 20:182017. július 19., 20:18
2017. július 19., 20:192017. július 19., 20:19
Az egyik kárfelmérést még be sem fejezték, láthattak neki a következőnek – tudtuk meg a Gyergyószentmiklósi Erdőrendészeti Hivatalnál, illetve a Magánerdészeti Hivatalnál érdeklődve. Néhány napnyi különbséggel két szélvihar is tombolt a térségben, helyenként szemmel látható nyomot hagyva az erdőkben, más részeken szórványosan rombolt. A kárfelmérések még zajlanak, de azt már tudni lehet, hogy melyek a legjobban érintett területek.
„Főként az újfalvi és a ditrói erdőkben tarolt a múlt heti szélvihar és Tekerőpatakon is döntött ki fákat. Összesen mintegy 5 hektárnyi a masszív széltörés és van szórványos széldöntés is” – mondta el lapunknak Bajcsi István, a Gyergyószentmiklósi Magánerdészet vezetője. Mintegy 8–10 ezer köbméternyire becsüli az erdészet területén kidöntött famennyiséget. Hozzáteszi, a szórványos széltörés felleltározásához még idő kell, mert végig kell járni a területeket. A magánerdészet Gyergyószentmiklóson, Tekerőpatakon, Újfaluban és Ditróban adminisztrál erdőrészeket, összesen 23 ezer hektáron.
– mondja Bajcsi. Hozzáteszi: „Közelebbről még nagyobb széldöntés várható.” Megfigyelésre alapozza állítását, mint magyarázza, ciklikusan tombolnak vidékünkön a nagyobb erejű szélviharok. „Nagy széldöntés ezen a vidéken 1965-ben, 1978-ban, 1995-ben, 2004-ben volt, és figyelembe véve a ciklikusságot, most ismét várható” – mondja az erdészeti vezető, hozzátéve, az említett nagy széldöntésekben egyszerre több százezer köbméter fa károsodott.
Az utóbbi két alkalommal tomboló szél főként orotvai erdőkben pusztított nagy erőkkel, de szemmel látható a vihar nyoma a Súgó-barlang környékén is, a Tekerőpataki Közbirtokosság területén, ahol 1000–2000 köbméternyire becsülik a kidöntött fa mennyiségét. A Kilyénfalvi Közbirtokosságot is érintette a természeti csapás, de ezen a településen főként magántulajdonban lévő erdőrészeken döntött ki fákat a szél – tudtuk meg.
Az orotvai erdőrészben a múlt heti és az azelőtti szélvihar is jelentős károkat okozott
Fotó: Gál-Pál László
„Az erdészet megállapítja, hogy mennyi, szél által kidöntött fa van a területen, az értékesítés a tulajdonos dolga. Ami biztos, hogy
– mondja Bajcsi István. Hozzáteszi, mindenkinek érdeke, hogy újra erdősítve legyen a területe, de az már nem a tulajdonosoktól és nem is az erdészetektől függ, hogy milyen gyorsan tudják elszállítani, értékesíteni az erdőből a kidőlt fát, és ez függővé teszi az újratelepítés idejét. „Borzasztó nagy a bürokrácia. Miután az erdészet felméri a kárt, kiszáll az illetékes felügyelőség, leellenőrzi. Természeti csapás esetén az üzemtervtől el kell térni, az üzemterv-módosításhoz az erdészeti minisztérium jóváhagyása szükséges, és ott nehézkesen mennek a dolgok, így az értékesítésig még sok idő eltelik. Ha sokáig marad az erdőben a kidöntött fa, a tulajdonosnak minőségi kárt okoz, illetve bogártámadás veszélye léphet fel” – részletezi Bajcsi.
A Csomafalva, Alfalu, Remete, Szárhegy, Maroshévíz, Bélbor és Borszék erdeit, illetve Tölgyesen egy bizonyos erdőrészt adminisztráló Gyergyószentmiklósi Erdőrendészeti Hivatal sem tartja jelentősnek a vihar okozta károkat. Melles Előd erdészeti vezetőtől megtudtuk, a bélbori részen a legszámottevőbb, mintegy 20 ezer köbméternyi, Szárhegyen, a güdüci részen 17 ezer köbméternyi, a remetei erdőkben pedig 1000 köbméternyi a szél által kidöntött fa mennyisége.
Ennek a területnek csak egy kis részét kezeli a Gyergyószentmiklósi Magánerdészet, egyetlen tulajdonossal vannak szerződéses viszonyban, akinek erdejében 1,8 hektárnyi a széldöntéses terület – tudtuk meg. A felcsíki tulajdonosok területeiről a gyergyói erdészeteknek nincsenek további adataik.
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. A legnagyobb sportsiker ellenére is viszontagságos életet élt, távol a szülőföldtől Buenos Airesben halt meg, és temették el.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
Különleges esemény helyszínéül szolgált a háromszéki Kézdiszentlélek községhez tartozó, az írott forrásokban először 1332-ben szereplő Kézdikővár: emlékjellel jelölték meg azt a részt, ahol egykoron, a kora-középkorban a település elhelyezkedett.
Több házkutatást is tartottak csütörtök reggel különböző személyek lakásán és irodájában a hatóságiak, akik egy adócsalással kapcsolatos bűnügyben vizsgálódtak. Az akció során több tulajdont is lefoglaltak és jelentős összegű bírságot szabtak ki.
Dinamikusan fejlődő, élhető Marosvásárhelyért fog dolgozni a továbbiakban is – mondta a második mandátumát kezdő Soós Zoltán polgármestere pénteken a hivatali eskütételt követően. A 23 önkormányzati képviselő több mint fele első mandátumát kezdi.
Őrizetbe vettek egy fiatal férfit a rendőrök csütörtök délután, aki a megalapozott gyanú szerint közel tízezer lejt lopott el egy gyergyószentmiklósi házból múlt vasárnap.
A téli ünnepek idejére növeli a magyar fővárosba tartó repülőjáratok számát a Wizz Air. December második felétől ugyanakkor Londonba is gyakrabban indulnak gépek.
A zászlót vinni kell című kötet Wittner Mária ’56-os szabadságharcosnak állít emléket. Első bemutatója október 26-án, szombaton 10 órától lesz a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, amelyen Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke mond beszédet.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!