Továbbra is magas a koronavírussal fertőzöttek száma. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Nem minden koronavírus-fertőzött tartja be a 14 napos elkülönítési időszakot otthoni körülmények között, mert nem a társadalom, hanem a saját érdekeit helyezi előtérbe – emlékeztetett Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Noha a korlátozások enyhébbek, mint tavasszal, ezek betartása fontos.
2020. szeptember 29., 09:012020. szeptember 29., 09:01
A júliusban hatályba lépett karanténtörvény értelmében egy koronavírussal fertőzött, tünetmentes beteg 48 órára tartható kórházban, amíg egészségi állapota felmérése érdekében néhány fontos vizsgálatot elvégeznek rajta.
Ha a tünetmentes beteg úgy dönt, hogy mégis hazamegy, 14 napot otthoni elkülönítésben kell maradnia, ezt a hatóságok ellenőrzik, erre az időre betegszabadságra jogosult. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője szerint ez a két hónapja fennálló helyzet a betegség terjedése szempontjából nem feltétlenül jó változás, mert az emberek többsége nem a társadalmi érdeket helyezi előtérbe, nem mások veszélyeztetését igyekszik a minimálisra csökkenteni.
,,A beteg kérésre 48 órán belül távozhat a kórházból, az orvos javallata ellenére is, ha aláírásával vállalja, hogy otthoni feltételek között tölti le a további, 14 napig terjedő időszakot. Tudjuk, hogy jelenleg a tudományos álláspont szerint ez az időszak, mely alatt megszűnik a továbbadás veszélye, noha sok esetben még ezután is pozitivitást mutatna a PCR-teszt. Ennek lejártával a gyógyult betegnek megszűnik minden elkülönítési kötelezettsége, visszamehet dolgozni, azzal a feltétellel, hogy még tíz napig viseli a maszkot a munkahelyén, távolságot tart, értesítve a munkaadóit a történtekről” – sorolta Tar Gyöngyi, megemlítve azt is, hogy
A kórházban kezelt koronavírusos betegeket a fertőzés tüneteinek enyhülése után engedik haza, de ennek nem feltétele a két negatív teszteredmény, mint korábban. ,,Aki fertőzöttként a kórházban marad, mert tünetei vannak, és úgy dönt, hogy ott biztonságban érzi magát, van rá lehetősége, hogy tesztet ismételjenek. De ez nem kötelező, és nem köthető ehhez a kórházból való kibocsátás” – hangsúlyozta a szakember.
Az igazgató szerint aki a karanténkötelezettség ellen ellen lázad, az valószínűleg a 10 vagy 14 nap eltelte előtt is hasonlóképpen lázadni fog, mert vannak, akik nehezen meggyőzhetők arról, hogy nem csak a saját érdekükről van szó, hanem a többiekéről is. ,,A jelenlegi állás szerint még semmilyen más eszközünk nincs a fertőzés terjedésének megelőzésére, mint a távolságtartás, ez a legjobban a szükségállapot idején látszott” – emlékeztetett. Hozzátette,
,,Sokan nekünk telefonálnak, és bejelentik, hogy valakit láttak, aki nem tartja be az elkülönítést, de ezt a rendőrségnek kell jelenteni, nekünk nincs hatáskörünk ezt ellenőrizni, nem is tudnánk követni, mert szakmai feladataink vannak” – pontosított.
Teljesen leégett egy fából készült építmény, egy másiknak pedig a tetőzetére terjedtek át a lángok a Maros megyei Dédabisztra településen, hétfő reggel.
November 11-15-e között a román hadsereg szárazföldi alakulatainak és a NATO romániai egységeinek partnerségével taktikai hadgyakorlatokorlatokat tartanak a sepsiszentgyörgyi lőtéren.
Első alkalommal szervezik meg a Kárpát-medencei Erdei Iskola Konferenciát és szemlét Szentegyházán, ahol több erdélyi és magyarországi szakember vesz részt, hogy minél szélesebb körben kiterjesszék az erdei iskola tevékenységét.
Út-helyreállítási és -javítási munkálatok miatt hétfőtől forgalomátszervezésre kell számítani Gyergyószentmiklóson – értesít a polgármesteri hivatal.
A Maros Megyei Tanács tájékoztatja az olvasókat, hogy hamarosan elkezdődnek a munkálatok Marosszentkirály és Mezőrücs településeken.
Már meg sem lepődünk azon, hogy ismét Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja.
Képzeljen el egy vacsorát, ahol nem a látásé az irányítás, hanem a többi érzékszerve fedezi fel az ízeket, illatokat és hangokat.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
szóljon hozzá!