
Száz százalék fölött. Annyi lakosa nincs is Gyergyóvárhegy községnek, mint amennyit a nyilvántartás szerint beoltottak
Fotó: Farkas Gecse Noémi
Egy kis Hargita megyei község, Gyergyóvárhegy a megye összes települését megelőzte az átoltottsági adatokban, majd rövid idő alatt országszerte is az élre tört. A községben a napokban elérte a 100 százalékot a beoltottak aránya. A mutató azonban még itt sem állt meg, túllépte a 100 százalékot és tovább nő. Az abszurd helyzet okait már Bukarestben vizsgálják.
2021. november 10., 14:552021. november 10., 14:55
2021. november 11., 08:242021. november 11., 08:24
A megye északi részében található Gyergyóvárhegy lélekszáma valamivel több mint 1800, ám a település átoltottsági adatai szerint a helybéliek közül már többen kapták meg a koronavírus elleni védőoltást, mint ahányan összesen vannak.
A Hargita megyei egészségügyi szakhatóságnál dolgozóknak már múlt héten feltűnt a település meredeken felfelé ívelő átoltottsági mutatója, ami akkor már meghaladta a 90 százalékot, ilyen érték eléréséhez ugyanis már az ott élő gyerekek jó része is be kellett volna legyen oltva. A megyei egészségügyi igazgatóság vezetője vizsgálatot rendelt el, hogy kiderüljön, a valóságot tükrözik-e a gyergyóvárhegyi átoltottsági adatok, amelyek akkor már meghaladták a megyei átlag háromszorosát.
Tar Gyöngyi, a szakhatóság vezetője a vizsgálatról beszámolva lapunknak elmondta, szúrópróba-szerűen leellenőrizték egy-egy oltás adatait, kiemelt figyelmet szentelve az oltás utáni fertőzések esetére, hiszen elsősorban azok kelthetnek gyanút. Tizenhét olyan lakója van a községnek az összes beoltott közül, akik később megfertőződtek, megvizsgálták ezeket az eseteket, de az oltások valós dátummal szerepelnek a rendszerben. Noha a visszaélés gyanúját teljesen kizárni nem tudták, de magyarázatot sem találtak a lehetetlenül magas átoltottsági arányra, ami időközben elérte a 100 százalékot, de ott sem állt meg: hétfőn meghaladta a 101 százalékot is.
Tar Gyöngyi szerint most már
Gyergyóvárhegy román neve Subcetate, ami szinte azonos a Zetelaka községhez tartozó Zeteváralja román nevével, azzal a különbséggel, hogy utóbbi különírandó (Sub cetate). Ugyanakkor még legalább két azonos nevű falu létezik országszerte, a Hunyad megyei Hátszegváralja (Sub cetate), illetve a Szilágy megyei Valkóváralja (Sub cetate).
A megyei egészségügyi igazgatóság vezetője elképzelhetőnek tartja, hogy az országos oltásregiszterben valahogyan Gyergyóvárhegyhez kerülhetett a másik három hasonló nevű település oltási adatainak egy része. Mivel azonban az igazgatóságnak nincsenek eszközei a lehetetlenül magas gyergyóvárhegyi átoltottsági ráta okainak a kiderítésére, továbbították az ügyet Bukarestbe: jelenleg az országos vakcinaregiszter informatikusai kutatják a helyzet okait – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
3 hozzászólás