
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Közvitára bocsátotta hétfőn a tanügyminisztérium a 2025-ös érettségi és képességvizsga időpontjáról és menetrendjéről szóló határozattervezeteket.
2024. augusztus 13., 08:442024. augusztus 13., 08:44
Az oktatási tárca hétfőn kiadott közleménye szerint egy fontos újítás is szerepel a tervezetekben, miszerint
– számolt be az Agerpres.
A minisztérium érvelése szerint ez segítené a diákokat annak eldöntésében, hogy a dolgozatra kapott jegyet érdemes-e megóvni. Az óvások benyújtását azonban nem kötik a dolgozat kötelező módon való megtekintésének feltételéhez – teszik hozzá.
Ezen kívül a dolgozatok megtekintését lehetővé tevő javalat okán javasolják az óvások benyújtási időszakának meghosszabbítását is.
A tárca azonban alternatív megoldásként egy másik menetrendet is javasol az országos vizsgák megszervezésére. E szerint a nyolcadik osztályosok képességfelmérő vizsgája június 23-25. között zajlana, a végeredmények július 9-eu közzétételével, az érettségi írásbeli vizsgáira június 30-a és július 3-a között kerülne sor, a végeredmények július 15-ei közzétételével.
A határozattervezetek augusztus 26-áig vannak közvitán, az oktatási minisztérium azután dönt azok végleges alakjáról.
Bár nem minden marosvásárhelyi kapta meg a rádiófrekvenciás azonosítóval ellátott kukákat, vasárnaptól a szolgáltató csak azt a hulladékot viszi el, amelyeket ezekben helyeznek ki. Mit tegyen, akinek nincs ilyen kukája? Változik-e a program?
Nagyszabású ellenőrzéseket jelentett be Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter azoknak az orvosoknak a kiszűrésére, akik munkaidőben elhagyják az állami kórházat és a magánszektorban vállalnak munkát.
Több mint 43 ezer lej értékben kobzott el faanyagot pénteki ellenőrző akciója során a Hargita megyei rendőrség két fafeldolgozó vállalkozástól, ugyanakkor a szabálytalanságokért húszezer lejre bírságolták a cégeket.
A hazai munkaerőpiacon egyre nagyobb igény van jól képzett szakemberekre. A marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakközépiskola több szakon kínál képzést, és az elmúlt öt évben – a korszerűsítéseknek is köszönhetően – töretlen maradt az érdeklődés.
Tekintettel az időjárási körülményekre, valamint az egyes megyékben a héten záruló, másutt viszont a jövő héten kezdődő sívakációra, a rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic egy sor ajánlást tett közzé a járművezetőknek.
Meghosszabbították 2026. december végéig a villanyszámla-támogatási programot – tájékoztatott pénteken az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS).
Magas kockázatú drogok folytatólagosan elkövetett kereskedelmével gyanúsítanak egy 41 éves férfit, és vizsgálatot indított ellene a Hargita megyei rendőrség, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) megyei irodája.
Az egyre aggasztóbb méreteket öltő félretájékoztatás miatt csökkent jelentős mértékben a kanyaró elleni átoltottság – jelentette ki pénteken az egészségügyi miniszter.
Több választási lehetőségük lesz a betegeknek, ha megtörik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNSAS) monopóliuma – jelentette ki Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Az ország 16 megyéjét és Bukarestet érintő sárga riasztást adott ki pénteken a szeles, csapadékos időjárás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön csak Kovászna megye egy részére érvényes a riasztás.
szóljon hozzá!