
Több ezer embert kellene még megszámolni Gyergyószentmiklóson
Fotó: Pinti Attila
Gyergyószék községeiben biztosan eléri a száz százalékot a népszámlálás során nyilvántartásba vett személyek száma, Gyergyószentmiklóson azonban meglehetősen rossz a helyzet. Barti Tihamér, az RMDSZ területi szervezetének elnöke arra kéri az embereket, hogy keressék fel az összeírópontokat.
2022. július 19., 13:362022. július 19., 13:36
2022. július 19., 14:002022. július 19., 14:00
Hetvenöt százaléknál tart Gyergyószentmiklóson a népszámlálás, az RMDSZ adatai szerint több mint 4200 lakos hiányzik még az összeírásból.
Barti arra kéri a helyieket, hogy a következő napokban keressék fel a három összeírási pont valamelyikét. Ezek az adóhivatalnál, a HVCSK közműszolgáltató Virág negyedi irodájánál és a városházán vannak kialakítva. A számlálóbiztosok dolgoznak ugyan, de nem biztos, hogy az idő rövidsége miatt mindenkihez eljutnak – mutatott rá.
Az anyanyelvre, nemzetiségre és vallási hovatartozásra vonatkozó adatok nyilvántartásba vétele nagyon fontos az erdélyi magyarság számára, és ha ez nem történik meg a népszámlálás során, komoly problémákat jelenthet számunkra – szögezte le Barti Tihamér.
Gyergyószentmiklós mellett a térségben még Maroshévízen van hasonló lemaradás, a községekben azonban már biztosan el fogják érni a százszázalékos összeírási arányt. Kedden délben a községek közül Gyergyóalfaluban volt a „leggyengébb” eredmény, de ott is túllépte a 99 százalékot.

Még mindig 100 ezer körül van a meg nem számolt magyarok száma, annak ellenére, hogy már egy hét sincs a meghosszabbított népszámlálásból. Barna Gergő szociológus szerint több magyar többségű, székelyföldi városban is rossz a helyzet.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania – ismertette Magyar Péter.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
szóljon hozzá!