Új idők régi emberekkel

Nem rendeződtek át a csíkszéki önkormányzatok RMDSZ-es erőfölényei a vasárnapi helyhatósági választásokon: egyetlen csíki település kivételével mindenhol a szövetség helyi emberei szereztek többséget. Csíkszeredában az RMDSZ az eddigi tizenkettő helyett tizenhárom mandátumhoz jutott, ami kétharmados többséget jelent a városvezetés számára. A „tizenhármak” mellett a Szociálliberális Unió, az Erdélyi Magyar Néppárt, illetve a Magyar Polgári Párt két-két képviselője jutott be a helyi tanácsba.

Kozán István

2012. június 11., 19:152012. június 11., 19:15

2012. június 11., 19:362012. június 11., 19:36

 

„Az eredmények ismeretében mindenki számára azt üzenem, hogy kellő alázattal és visszafogottsággal kezelje a sikert, mert ez az eredmény azt jelenti, hogy a 2004-ben elkezdett munka a lakosság által elvárt, jó irányban zajlik” – értékelte a helyhatósági választásokon elért sikert Csíkszereda régi-új polgármestere, Ráduly Róbert Kálmán. Meglátása szerint a választásokon nem pártszimpátiák alapján döntöttek a szeredaiak, hanem „az elvégzett munkát értékelték”.

„Nem a győzelem ízét kell érezni, hanem a felelősség súlyát, mert az elvárások is egyre nagyobbak. Úgy érzem, a választási eredmények feljogosítanak arra, hogy egy csapatként folytassuk a munkánkat a jelenlegi két alpolgármesterünkkel” – vélekedett a polgármester.

Antal Attila alpolgármester szerint az elmúlt időszakban az volt az igazi feladvány, hogy kitartsanak elveik mellett. Alpolgármester-társa, Szőke Domokos szerint annak is köszönhető ez az eredmény, hogy immár négy éve folytatnak olyan munkát, ami a kampányban nem ellenük, hanem a segítségükre volt.

Csíkszereda: kétharmados RMDSZ

Csíkszeredában a polgármesterjelöltek 16 324 érvényes szavazatot kaptak. A győztes RMDSZ-jelöltre, Ráduly Róbert Kálmánra 10 404-en (64 százalék), az MPP-s Bokor Mártonra 2059-en voksoltak. A Szociálliberális Unió (USL) jelöltje, Andrei Jean Adrian 1535, az Erdélyi Magyar Néppárt jelöltje, Soós Szabó Klára pedig 1518 szavazatot kapott. A PP-DD aspiránsa, Ioan Popa 454, a Hargitai Román Szövetség kandidáltja, Marius A. Păun pedig 354 csíkszeredai szavazatát szerezte meg.

Az önkormányzati listán az RMDSZ 9816, az EMNP 1746, az USL 1728, az MPP 1485, a PP-DD 421, a Hargitai Román Szövetség 400, Sprencz Tamás 240, Csibi Barna 227 szavazatot kapott. Mandátumszerzéshez 777 szavazatra volt szükség.

A csíkszeredai választói névjegyzékben 35 972 név szerepelt, ami Ráduly szerint nem felel meg a valóságnak, szerinte Csíkszeredában legtöbb 27 ezer szavazópolgár élhet. Ezt egyébként a tavalyi népszámlálás eredménye is megerősíti.  

Reakciók

„Az volt a célunk, hogy a párt helyi szervezetét megmentsük, és ez sikerült is” – húzta alá értékelőjében Bokor Márton, az MPP csíkszeredai polgármesterjelöltje, aki derűlátóan hozzátette, habár mindössze ketten, ő és Somai Péter jutott be a helyi testületbe, a közösség érdekében minden olyan kezdeményezést meg fognak szavazni, ami jó a csíkszeredaiaknak.

Ilyés László, az MPP Hargita megyei alelnöke már kissé borúsabb hangot ütött meg. „Kiderült, hogy pártépítésben javítanunk kell, továbbá nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk az emberi kapcsolatok ápolására. Azt is meg kell jegyeznem, hogy mivel nem volt saját sajtótermékünk, nehéz volt bekerülnünk a helyi újságokba, hogy elmondhassuk terveinket. Ezen túl természetesen gratulálok a győzteseknek” – így Illyés.

„Elégedettek vagyunk a választások eredményeivel” – jelentette ki Jean Adrian Andrei, az USL csíkszeredai polgármesterjelöltje, aki a szövetség helyi képviselőjelölt-listáján az első helyet foglalta el, így önkormányzati képviselő lesz a következő négy évben. ,,Mi számítottunk erre az eredményre, és jónak tartjuk” – értékelt röviden, majd gyorsan hozzátette, esélyeiken rontott a Dan Diaconescu Néppárt (PP-DD) és a Hargitai Román Szövetség (ARH) is.

Soós Szabó Klára, az EMNP csíkszeredai polgármesterjelöltje szerint a választási eredmények „tények, amelyekből építkezni kell”. „A nemrég alakult Néppárt leginkább a szervezetépítésre kellett figyeljen. A párt egyelőre nem rendelkezik olyan tapasztalattal, amelyekkel egy választást befolyásolni lehetne. A sikertelenséget nem szeretnénk másra hárítani, ugyanakkor megköszönöm mindenkinek, aki elment szavazni” – summázta Soós Szabó.

„Nem örülök az eredménynek, de elkeseredett sem vagyok. Átlagosan tízszázalékos eredményt hoztunk, a választók és a realitások szerint így áll most a Néppárt” – ezt már Papp Előd, az Erdélyi Magyar Néppárt Székelyföldért felelős alelnöke mondta, értékelvén a helyhatósági választásokat. A részeredmények szerint – folytatta – a Néppárt Hargita megyében 83 önkormányzati képviselői mandátumot szerzett, ugyanakkor Gyergyóalfaluban és Balánbányán a győztes független jelöltet támogatták. Az alelnök úgy vélte, új politikai erőként az elkövetkező években kell bizonyítaniuk, és megszerezniük a választók bizalmát. Szerinte világossá vált, hogy az RMDSZ kormányból való kilépése módosította a választói akaratot, az emberek összezártak a párt mögött, amelyről úgy vélik, a következőkben meg tudja őket védeni.

Megyei önkormányzat: eredmény kedden

„Fontosnak tartom megköszönni a Hargita megyei választóknak, hogy a korábbi évek önkormányzati választásaihoz képest magasabb létszámban felkeresték a választóhelyiségeket, és szavaztak. Külön megköszönöm azoknak, akik a folytatásra, az egységes székelyföldi politizálásra, tehát az RMDSZ-es jelöltekre, így közöttük rám is, mint megyei tanácselnök-jelöltre, adták le szavazatukat” – áll Borboly Csaba frissen visszaválasztott megyei tanácselnök közleményében. A megyei önkormányzat összetételéről keddre ígértek eredményt az illetékesek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei