Tudnivalók a választásokról

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Vasárnap kerül sor a helyhatósági választásokra, amikor négy évre polgármestert és megyei tanácselnököt választhatunk, illetve a helyi és megyei tanács összetételéről döntünk szavazatunkkal. A szavazás mikéntje lényegében nem változik a korábbi választásokhoz képest, mégis vannak olyan tudnivalók, amelyekre érdemes odafigyelni.

Gergely Imre

2012. június 06., 10:272012. június 06., 10:27

2012. június 06., 19:282012. június 06., 19:28

A legfontosabb: a szavazat akkor tekinthető érvényesnek, ha a polgármester-, illetve a megyeitanács-elnökjelöltek szavazólapjára csupán egyetlen pecsétet ütünk, és azt is úgy, hogy a pecsétnyom a kiválasztott jelölt nevét és az őket jelölő párt logóját tartalmazó kereten belül legyen. A helyi és a megyei tanácsosi listák esetében egy lista vagy egy független jelölt választása jelenti az érvényes szavazatot. Ha egy lapra több pecsét kerül, vagy nem a keretben található, esetleg egy pecsét sincs a lapon, azt érvénytelen szavazatnak tekintik. Minden választópolgár négy szavazólapot kap, azaz külön kell szavazni polgármesterjelöltre, megyeitanács-elnökre, helyi tanácsi jelöltekre és megyei tanácsi jelöltekre.

A szavazás menete lényegében változatlan

Akik már korábban is szavaztak, azoknak nem fog újdonságot jelenteni a voksolás menete. Vannak viszont sokan, akik a legutóbbi választás után töltötték be 18. életévüket, így ők most tapasztalhatják meg, mi a teendő ilyen esetben.

A helyhatósági választási körzetek vasárnap reggel hét órakor nyílnak meg, és este kilenc óráig lehet szavazni (a határidő esetleges meghosszabbítása csak az országos választási bizottság döntése alapján történhet). Minden településen az állandó lakhely szerinti választókerületben lehet szavazni (ez alól kivételt jelentenek az ideiglenes tartózkodási engedéllyel (flotant) rendelkezők, és az engedélynek három hónapnál hosszabb ideje, azaz legalább 2012 márciusa óta érvényesnek kell lennie). Más városban vagy községben nem voksolhatunk, hiszen helyhatósági választásokról van szó. A szavazásra jogosult polgároknak a személyi igazolványukkal kell igazolniuk magukat, és a szavazókörzet választási bizottsága az ebben szereplő adatok szerint keresi meg a szavazópolgárok listáján, ahol meg kell jelölni és aláírással megerősíteni, hogy az illető leadta a voksát. Ezzel kerülhető el, hogy egy személy többször is szavazzon. Azon fiatalok esetében, akik a legutóbbi szavazás óta töltötték be a 18. életévüket, megtörténhet, hogy nem szerepelnek a választási listákon. Ők pótlistára kerülnek, és szavazhatnak.

A választási bizottság az adatok ellenőrzése után adja át a szavazónak a négy darab szavazólapot, valamint a pecsétet. A pecsételést az erre kialakított szavazófülkében kell elvégezni, majd pedig az urnába dobni a szavazólapokat.

Gyergyószentmiklósi szavazási sajátosságok

Lehetnek és vannak a szavazásnak településenként változó sajátosságai. Így Gyergyószentmiklóson tudni kell, hogy kilenc szavazókörzet lesz, amiből nyolc a városban, egy pedig a Gyilkostó üdülőtelepen. Változás a korábbi választásokhoz képest, hogy két választási körzet az Orosz Kálmán óvodából a kultúrházba, és a Kós Károly iskolába helyeződött át, az óvoda épületének felújítása miatt – közölte Szabó Tibor, a városi választásokat felügyelő bizottság elnöke. Fontos sajátosság, hogy Gyergyószentmiklóson a négy szavazólapot külön urnákba kell majd dobni. Az urnákon jól láthatóan feltüntetik, hogy melyikbe milyen szavazólap kerülhet. Minden választási körzetben négy szavazófülkét alakítanak ki.

Mint minden korábbi választáson, most is igényelhető a mozgóurna. Ezeket azok a személyek igényelhetik, akik rokkantság, vagy más okok miatt nem mehetnek el szavazni, de élnének ezzel a jogukkal. Gyergyószentmiklóson mozgóurnát visznek a két öregotthonba, a városi kórház főépületébe és a kórház ragályos osztályára is. Szabó Tibor tájékoztatott, hogy azok az ágyhoz kötött betegek, akik saját otthonukban laknak, egy családtaggal vagy szomszéddal küldhetnek be a lakóhelyükhöz tartozó szavazókörzethez egy saját kezűleg írt kérést, és ennek elbírálása után számíthatnak arra, hogy kiviszik hozzájuk a szavazást számukra is lehetővé tevő mozgóurnát.

Tudnivalók a szavazólapokról

A négy szavazólap közül kettő egységes egész Hargita megyében, hiszen ezeken a megyeitanács-elnökjelöltekre, illetve a megyei tanács összetételére szavazhatunk.

A megyeitanács-elnökjelölt szavazólapon hat név és az őket jelölő szervezetek, pártok jelei találhatók. Ezek sorrendben: Proca Ion (USL), Ciobanu Adrian George (Alianţa Românească Harghita), Borboly Csaba (RMDSZ), Sorbán Attila (EMNP), Salamon Zoltán (MPP) és Stoian Marcel (PPDD).

A megyei tanácsi jelöltek szavazólapja nyolc listát és pártlogót tartalmaz. Sorrendben: USL, Alianţa Românească Harghita, RMDSZ, EMNP, PNG, Partidul Verde, MPP, és PPDD.

A helyi önkormányzatokra érvényes szavazólapok természetesen településenként különböznek. A gyergyószentmiklósi polgármesterjelöltek szavazólapjain három név szerepel, sorrendben Lázár Zoltán (RMDSZ), Sztráti Lehel János (PPDD) és Mezei János (MPP).

A gyergyószentmiklósi tanácsba hét szervezet jelöltjei, valamint négy független jelölt szeretne bejutni. A szavazólapon a következő a sorrend: PDL, RMDSZ, PNL, APRPE (romapárt), PPDD, EMNP, MPP, majd a független jelöltek következnek: sorrendben: Len Emil, Csergő Ottó, Kiss Károly és Portik Csaba.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei