Élcelődésektől és viccektől sem mentes, viszont minden szempontból civilizált vitán „csapott össze” Klárik László, az RMDSZ és Toró T. Tibor, az EMNP sepsiszéki és erdővidéki szenátorjelöltje kedden.
2012. december 05., 21:292012. december 05., 21:29
A jelöltek vitája – amelyhez hasonlóra legutóbb Háromszéken talán tíz éve került sor – pontos forgatókönyv szerint zajlott, a jelöltek, rövid bemutatkozást és indulásuk indoklását követően, előre egyeztetett, saját „nevelésű”, illetve újságírói kérdésekre válaszoltak felváltva, illetve az egymás meglátásaira is reagálhattak.
A vita moderátori szerepét ellátó Farcádi Botond, a Háromszék napilap főszerkesztőjének felvezetőjét követően Toró T. Tibor kezdhetett. A jelölt erdővidéki, pontosabban magyarhermányi gyökereiről beszélt, illetve azzal magyarázta indulását, hogy a Székelyföld és Háromszék az autonómiaharc „zászlóshajója”, itt a legerősebb az igény az autonómiára. Klárik László inkább az eddigi, a központi és a helyi (megyemenedzserként) közigazgatásban szerzett tapasztalataira helyezett hangsúlyt az indulása mellett érvelésében.
Az előre egyeztetett kérdések terén igen különböző meglátásoknak, de egyetértésnek, hasonló elképzeléseknek is tanúi lehettek a résztvevők, elsősorban a két párt szimpatizánsai. Igy például a kampány során tapasztalt problémákat és az esetleges megoldásokat firtató első kérdésre Klárik László magabiztosan felelte, hogy ellenjelöltjével ellentétben pontosan tisztában van a problémákkal, és pontos tervekkel is rendelkezik. Toró T. Tibor kritikusabb hangvételt ütött meg: elsősorban a félelmet és a kiszolgáltatottságot tapasztalta, ugyanakkor meglátása szerint a szegénység is alapvető probléma. Toró megoldásként az autonómiát nevezte meg, amivel a résztvevők egy részének tapsát vívta ki.
A hogyan és milyen forrásokból fejlesztenének a vidék infrastruktúráján kérdésre adott válaszból újból kiderült, hogy a két jelölt igencsak másként látja Háromszék jelenlegi állapotát, Klárik optimistábban, míg Toró sötétebben. Valamivel közelebb volt az álláspont a nyelvi jogok érvényesítését illeti. Klárik László többek között a Székelyföldi Tudományegyetem ötletének támogatását is „bedobta”, de mindketten azonos hangot ütöttek meg a magyar nyelv hivatalossá tétele, valamint a magyar nyelvű felsőoktatás kérdésében. Az autonómia megvalósítását célzó kérdés szintén viszonylag közel álló elképzeléseket hozott felszínre, a két politikus más-más megközelítésben járta körül a témát. Mások mellett kiderült, hogy az autonómiastatútum mindenképp a parlament elé kerül. Az önrendelkezés kérdése kihozta az első villongást is. Toró T. Tibor az RMDSZ-t jellemző kettős beszédre figyelmeztette ellenfelét, aki a „nem Albert Álmos ül itt” felkiáltással válaszolt élesen, hozzátéve, az előző RMDSZ-es szenátor nem vállalta a statútum beterjesztését..
A többi politikai alakulattal való együttműködés kérdésköre már igazi pártpolitikai megnyilvánulást hozott és menthetetlenül a különböző sérelmek felemlegetéséhez vezetett, főképp az RMDSZ-jelölt részéről.
Igazi politikai összecsapás-hangulatot hoztak a jelöltek előre nem egyeztetett kérdései. Toró T. Tibor felkérése, hogy ellenfele mutassa meg, hogyan védené meg a Székely Nemzeti Tanács autonómiastatútum-tervezetét a román parlamentben, nem kapott konkrét választ, Klárik László inkább az autonómiát illető közösségi konszenzus irányába terelte a témát.
A vita végén hat újságíró kérdezhetett, a sorrendet és a címzetteket is előzőleg kisorsolták, valamint a házigazda Háromszék a beérkezett olvasói kérdésekből is válogatott. Az elhangzott kérdések többek között a Klárik László javasolta székely földalapra, a nyelvi jogok népszerűsítésére, az EMNP esetleges sikertelenségének egyik vetületére (a választópolgároknak az alternatívától való elfordulása), illetve a roma közösség helyzetére vonatkoztak.
A vita fénypontja egyértelműen az ajándékozás volt. Toró a Néppárt programját, illetve egy piros szalagos, a kelleténél több számmal nagyobb kalapot adott át Kláriknak, hogy ne ő legyen bokréta Tamás Sándor kalapján, hanem fordítva. Harmadik ajándéka egy „alternatív küszöb” volt, amelyen együtt ott helyben át is léptek az EMNP-s és RMDSZ-es politikusok a közönség tapsa és hangos derültsége közepette. Klárik egy saját készítésű, Szemerjai virtus nevű paprikakrémet adott át ellenjelöltjének, mondván, nemcsak a benne lévő C-vitaminért, hanem mert az autonómista politikusnak nem árt néha a csípős nyelv – Toró azzal a feltétellel vehette át, ha tudja a választ, hol a határ Szentgyörgy és Szemerja között.
szóljon hozzá!