Fotó: Pál Gábor
Bunta Levente, Székelyudvarhely polgármestere szerdán sajtótájékoztatón reagált A Székely Főváros folyóiratban megjelent írásokra. A választásokon induló elöljáró egyik vetélytársának, Szász Jenőnek a fejéhez vágott komoly vádakat. Bunta arról számolt be, hogy hamis állításokat közöltek az újságban.
2012. május 16., 19:112012. május 16., 19:11
2012. május 16., 20:152012. május 16., 20:15
„Az elmúlt napok történései megtörték a jeget, ezt már nem lehetett szó nélkül hagyni” – kezdte beszédét Bunta Levente a szerdai sajtótájékoztatón. „A Székely Főváros című kiadványban Szász Jenő fényezi magát” – fogalmazott a polgármester. Az említett lapban megjelent „A jó gazda gondosságával” című cikkre tért ki, amelyben leírják, hogy Szász Jenőt több olyan vád is érte, miszerint kisajátított különböző épületeket: „Az a vád is megfogalmazódott ellenem, hogy több ingatlant is birtoklok Székelyudvarhelyen”.
Ennek kapcsán a polgármester megjegyezte, hogy valótlanságokat írnak, például a Kőkereszt téri ingatlanra vonatkozóan is. Bunta idézte a leírtakat: „A Kőkereszt téri – az Udvarhelyi Kávézónak és a Duna TV Székelyföldi Regionális Stúdiójának is helyet adó – épület, amelyet ugyancsak előszeretettel emlegetnek, mint az én tulajdonomat”. Ezzel szemben a polgármester megjegyezte: „Az igazság egész egyszerűen az, hogy ezek az épületek nem az én tulajdonomat képezik. Pedig az igazság nagyon makacs dolog. A mai nap kivettünk egy telekkönyvi másolatot, amelyben a következő áll: a Kőkereszt tér 3. számnak az egyik tulajdonosa Szász Jenő. Az áll ebben a dokumentumban, hogy a volt tulajdonosok 2001-ben visszakapták ezt az épületet. Az épületnek felét az alapítványára telekkönyvezik, a másik felét pedig Szász Jenőre.”
„Azt az alapítványt, amelyet létrehozott, a jóérzésű emberek egy része elhagyta, kiléptek belőle, hisz elmondásuk szerint nem volt számukra felvállalható” – nyilatkozta Bunta Levente. „A csereháti ingatlant törvénytelenül a város területére építtette eltérített árvízpénzekből. Lehet, hogy ezek az alapítvány nevén vannak, de mi a garancia arra, hogy holnap, holnapután nem adják el?” – folytatta Bunta.
„Felszólítom Szász Jenőt, hogy mindazt, ami ily módon a tulajdonába került, juttassa vissza a közösségnek, a városnak!” – hangoztatta Bunta Levente, majd hozzátette, „vannak pillanatok, amikor ki kell mondani: elég, kész”. A polgármester szóba hozta az AVE Hargita szemétszállító céget is, melyben állítása szerint közvetve elődjének is részesedése van. Ugyanakkor Nyírő József újratemetésének ügyét emlegette. Véleménye szerint lejáratási kampányt folytatnak, azt állítják, hogy törvényesen járt el azzal a kéréssel kapcsolatban is, amelynél igényelték a főteret a rendezvénynek, holott ő végig támogatásáról biztosította a szervezőket.
Emellett még szóba hozta a Millenniumi Emlékmű tartozását is, valamint az Emlékezés Parkját, amire a polgármester szerint nem volt építkezési engedélyük. Bunta Levente végül elmondta, elküldött egy CD-t tartalmazó borítékot is Szász Jenőnek, amire azt a Beatrice-dalt másolták, melyben így szól a szöveg: „Aki hazudik, az csal, aki hazudik az lop, hazudni, csalni csúnya dolog”.
Válasz a vádakra
Szász Jenő a Bunta Levente sajtótájékoztatóján elhangzottak kapcsán elmondta: „Örülök, hogy Bunta Levente is olvassa A Székely Fővárost. Sokat tanulhatna belőle, de ehelyett azt látom, hogy nem érti. Én arról beszélek a kiadványunkban, hogy az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) kimerítő módon kivizsgált, és mindent rendben talált. Arról beszélek, hogy a Securitate levéltárát átvilágító országos bizottság átvizsgált, és megállapította, hogy nem voltam besúgó. Arról beszélek, hogy az alapítvány minden ingó és ingatlan vagyonát a magyar történelmi egyházakra hagyta. Mit tett le ezzel szemben ő a közösség asztalára? Ahelyett, hogy bemutatná ő is a papírjait – már ha vannak! –, vádaskodik, hogy elterelje a figyelmet” – fogalmazott Szász Jenő, majd folytatta:
„Felsorolni is nehéz, de egypár dolgot megemlítek. A szóban forgó épület telekkönyvön is az alapítványé, Zágoni Ágnestől, Józsa Judit-Erzsébettől és Szabó László Zsolttól vásároltuk 2002-ben, miután ők visszaigényelték az államtól. Csakhogy ő – szándékosan – még a házszámokat is összekeveri. Az alapítvány kuratóriuma a megalakulás óta nem változott: Orbán Árpád, Deák Imre, Kolumbán Gábor, Vofkori György és Szász Jenő. És nemhogy kiváltak volna személyek, hanem egyenesen csatlakoztak hozzá. Lásd Kovács Sándor katolikus főesperest, Hegyi Sándor református lelkipásztort, Kedei Mózes unitárius esperest vagy éppen Joseph H. Sawaya urat. A Millenniumi Emlékoszlopot, az Emlékezés Parkját és Nyírő József újratemetését viszont megköszönöm neki, hogy szóba hozta. Ezekkel nem rólam, hanem saját magáról állított ki bizonyítványt! Azt állítja Bunta Levente, hogy az általam bemutatott papírok hamisak. A dokumentumokat átküldöm a szerkesztőségeknek, illetve szívesen adok egy másolatot bárkinek, aki felkeresi a Kossuth utca 20. szám alatti irodánkat. És még egy fontos dolog: mi A Székely Fővárosban említést sem tettünk a leköszönő, búcsúzó polgármesterről. Mi az értékeket és Székelyudvarhely jövőjét tartjuk szem előtt” – szögezte le Szász Jenő.
szóljon hozzá!