Civil szervezetek: az ígéret már nem elég!

Rossz időzítés és felkészületlenség, ezekkel a jelzőkkel lehetne jellemezni a csütörtök délelőtt szervezett kerekasztal-beszélgetést, amelyen az egészségügyi és szociális szolgáltatásokat biztosító nemkormányzati szervezetek képviselői találkoztak a  különböző pártok jelöltjeivel.  A találkozó fő célja az volt, hogy a politikusokkal megígértessék: a következő mandátumukban jobban támogatják majd a nemkormányzati szervezeteket. Ez csak részben sikerült.

Simon Virág

2012. május 24., 19:122012. május 24., 19:12

2012. május 24., 20:042012. május 24., 20:04

A kampányidőszakot kihasználva 24 nemkormányzati szervezet nyílt levelet fogalmazott meg, amelyhez egy elkötelezettségi fogadalmat tartalmazó iratot is mellékelt.

Az érintettek arra hívták fel a közvélemény, és főként a marosvásárhelyi polgármester- és tanácsosjelöltek, valamint a megye tanácselnöki és tanácsosi tisztségére pályázók figyelmét, hogy a 2010-ben elkészült szociális térkép milyen hiányosságokat mutatott ki, és mit várnak azoktól, akik szavazataikat várják. A civil szervezetek szerint szükség van a szociális térkép felújítására, valamint olyan munkacsoportokra, amelyben a tanácsosok és a nemkormányzati  szervezetek képviselői közösen tárgyalnak, egyeztetnek. Továbbá azt kérték, hogy részt vehessenek a városi és megyei költségvetés őket érintő pontjainak kidolgozásában. Az elkötelezettségi fogadalomban határidőkhöz kötötték a kérések teljesítését.

Elsőként a megyei tanács elnöke, Lokodi Edit Emőke szólalt fel, és mint a téma jó ismerője, kifejtette: nem írja alá a fogadalmat, mert olyasmit tartalmaz, amit nem tud betartani. Ugyanis nem biztos, hogy a megjelölt határidőn belül lesz tanács, és anélkül nem tudnak semmilyen kérdésben dönteni. Elmondta, a törvény nem ad lehetőséget arra, hogy a nemkormányzati szervezetek beleszóljanak a költségvetés előkészítésébe, csupán javaslatokat tehetnek.

Bár nem őt követte, felszólalásával kiegészítette az elnökasszonyt Pokorny László megyei tanácsos is. A marosvécsi kórházotthon igazgatója elmondta: a megyei költségvetés 40 százalékát a szociális intézmények fenntartására költik, igaz ezen összegek 90 százaléka országos költségvetésből származik és kimondottan erre kapják. Szintén Pokorny jelentette ki, hogy szociális szolgáltatások terén Maros megye az országban az elsők között van a lefedettség és a szolgáltatások minősége tekintetében.

A megyei tanács elnöki székére pályázó Biró Zsolt (Magyar Polgári Párt) támogatásáról biztosította a nemkormányzati szervezeteket, de mint mondta, későn kapta kézhez a fogadalom szövegét, így csak miután áttanulmányozza, dönt az aláírásáról.

A jelenlegi alpolgármester, Claudiu Maior, további támogatásáról biztosította a jelenlevőket, majd átadta az aláírt fogadalmat, sőt a városvezető által aláírtat is. Ioana Roman tanácsos emlékeztette a szervezőket, hogy több mint egy éve már volt egy ehhez hasonló találkozó, amelyen megegyeztek, hogy munkacsoportot alakítanak, de ennek tagjait azóta is várja a városházára.

Kikeli Pál főorvos, a Procardia Egyesület létrehozójaként és tanácsosjelölt minőségében is beszélt, kihangsúlyozva, azért vállalta el a jelölést, mert meggyőződése, hogy városi képviselőként többet tehet a városért és természetesen a nemkormányzati szervezetekért is. Peti András emlékeztette a jelenlevőket, hogy ő tanácsosként tolószékbe ülve próbált bemenni a közintézményekbe, majd kezdeményezte, hogy az általa is tapasztalt hiányosságokat pótolják. Sajnos kezdeményezése nem talált kellő támogatásra a városi tanácsban.

Sajnálatos módon, a részben kampányszövegekként is minősíthető felszólalások után a teremből majdnem mind elsiettek a polgármester- és tanácsosjelöltek, így a nemkormányzati szervezetek képviselői nemigen volt kinek feltegyék kérdéseiket, kinek a figyelmét felhívják az aktuális gondjaikra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei