Az RMDSZ-t is okolja az alacsony részvételért Sánta Imre

A jelek szerint inkább az RMDSZ ellehetetlenítő kampányának a hatása az urnáktól távolmaradás, viszont a Néppárt által elért eredmény nem tekintethető csúfos bukásnak – véli Sánta Imre, az EMNP sepsiszentgyörgyi képviselőjelöltje.

Nagy D. István

2012. december 10., 00:372012. december 10., 00:37

2012. december 10., 19:152012. december 10., 19:15

Elhanyagolható tényezőnek tekinthető a téli időjárás az alacsony részvétel szempontjából Háromszéken, noha vidéken mindenképp meghatározó volt a választás napján megérkező havazás – szögezte le már az elején Sánta Imre. A néppárti politikus az RMDSZ számlájára írta – de nem kizárólagosan – az alacsony érdeklődést a voksolás iránt. „Az Erdélyi Magyar Néppárt mindvégig pozitív üzenetet közvetített a választópolgárok felé, azaz, hogy menjenek el szavazni és magyar jelöltre adják a voksukat, hiszen így minden magyar nyer, és két magyar alakulatnak is esélye van bejutni\" – magyarázta Sánta. A bikkfalvi református lelkipásztor sajnálattal állapította meg, hogy a jelek szerint az RMDSZ hitelromboló tevékenysége nyomán elbizonytalanodtak választópolgárok, és nem sikerült kellő mértékben megszólítani azokat, akik a szövetségre úgysem szavaztak volna.

Újságírói kérdésekre válaszolva Sánta elismerte, hogy nem lehet kizárólagosan az RMDSZ-t okolni a távolmaradásért, hiszen úgy tűnik, hogy az EMNP-nek sem sikerült a tervezett mértékben mozgósítania. Sánta ugyanakkor úgy vélte, ez egy ilyen fiatal politikai alakulatnál elfogadható. „Mivel nem célunk átdobni azt a bizonyos problémát a szomszéd kertjébe, a Néppártnak is el kell végeznie a megfelelő elemzéseket, levonni a következtetéseket, és új akciótervvel előállni\" – tette hozzá. Ami a Néppárt teljesítményét illeti, Sánta Imre leszögezte: bár az exit-pollok alapján már biztos, hogy nem sikerült teljesíteni az eredeti célkitűzést, azaz a parlamentbe való bejutást, viszont a számításaik szerinti országosan megszerzett 80-90 ezer szavazat alapján nem lehet csúfos bukásról beszélni. Sőt elmondható, hogy összezárt az erdélyi magyar jobboldal.

Sánta köszönetet mondott mindenkinek, aki az alakulatot támogatta, beleértve a román nemzetiségű, illetve a Magyar Polgári Párt támogatóit is, akik most a Néppártra ütötték a pecsétet. Utóbbiak kapcsán a képviselőjelölt rámutatott: bebizonyosodott, hogy egy táborhoz tartozik a két alakulat, vagy amint azt a kampány alatt is több rendben megfogalmazták, közös cselekvésre, együttműködésre vannak ítélve. Tulajdonképpen ez lesz az elkövetkező időszak legnagyobb kihívása, azaz megteremteni ennek alapjait. Sánta arról biztosította a szimpatizánsokat, hogy biztosak lehetnek abban, hogy továbbra is hallatni fogják a hangjukat valahányszor a székelyeket hátrányos megkülönböztetés éri. Ezért akár hajlandóak újra utcára vonulni. Erre többek között a választóik bizalma is kötelezi őket.


Ami az RMDSZ-szel kialakítható esetleges együttműködést illeti, Sánta Imre szkeptikusan nyilatkozott. Elmondása szerint az a tény, hogy miközben az összefogáson lenne a hangsúly, a Kelemen Hunor vezette alakulat már a Szociálliberális Unióval való kapcsolatot keresi. „Szomorú, hogy az RMDSZ máris a román pártok között keresi a partnert, szövetségest\" – tette hozzá.

Végül Sánta Imre az elkövetkezendő időszak tennivalóit illetően leszögezte: egyrészt bebizonyosodott, ami végig igaz volt, hogy a magyar képviselet egy percig sem volt veszélyben, hiszen az alternatív küszöb az RMDSZ-re is vonatkozik. Többek között ezt is ki kell emelni az elkövetkezendő üzenetekben, illetve kidolgozni a már említett akciótervet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei