Vakációs házi feladat – hogyan is állunk vele?

Számos tanító és tanár azért ad fel olyan sok tanulnivalót a vakációra, mert nagyon sok a tananyag, amellyel haladni kell. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Számos tanító és tanár azért ad fel olyan sok tanulnivalót a vakációra, mert nagyon sok a tananyag, amellyel haladni kell. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Ezen a héten zajlik a tanév első vakációja, s ezzel ismét terítékre került a házi feladatok kérdése, amely tanítási időszakban is megosztja az érintetteket – hát még szünidőben. Míg sok pedagógus – és olykor szülő szerint is – a vakáció jó arra, hogy házi feladatokkal mélyítsék el tudásukat a gyerekek, más vélemények szerint a szünidő alatt pihenni, feltöltődni kellene a gyerekeknek, és nem tanulni. A házi feladat, így a vakációs házik kérdését is szabályozza a törvény.

Szász Cs. Emese

2022. október 25., 21:492022. október 25., 21:49

Hét hétnyi tanítás után ezen a héten egyhetes őszi szüneten vannak a tanulók, s míg az elmúlt években az egyhetes őszi vakáció csak az óvodások és elemi osztályosok számára járt,

az idei tanévtől az ötmodulos tanévszerkezetnek köszönhetően mindenki pihen október 30-áig.

Elfelejtik a tanultakat?

A tanév első vakációja előhozta a szünidei házi feladatok kérdését is, ami igazán megosztó kérdés: sokan – szülők és tanárok egyaránt – úgy vélik, azért van rá szükség, mert egyébként a gyermek elfelejti a tanultakat, mások szerint azonban a vakáció a pihenés, a feltöltődés és a feldolgozás ideje kellene legyen, és teljesen el kellene felejteni a tanulást a szünidőben.

Nyárádi-Fodor Márta, a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskola tanítónője még a legnagyobb közösségi oldalon is „fellázadt” a vakációs házi feladatok miatt.

„Tanítóként rettenetesen felháborítónak tartom az előkészítő osztályban hazaadott házit, a román szavak tanulását, felháborító, hogy egy nyolcéves gyerek oldalakat kap házinak a matematika munkafüzetbe. De legfelháborítóbb számomra, hogy a tanár a vakációban pihen (mert ténylegesen szüksége van rá), és nem hiszi azt, hogy a gyereknek talán még jobban szüksége van arra, mint neki” – fogalmaz bejegyezésében a pedagógus.

Hozzáteszi, aki tanult pszichológiát, az tudja, hogy az ismereteket pihentetni kell ahhoz, hogy rendszerbe szerveződjenek, a vakáció pedig éppen erre való:

szüksége van a pihenésre annak a gyereknek is, akinek nem megy a matek, és annak is, akinek megy.

A tanítónő rámutat, bár nagyon divatos szidni a román államot és tanügyi rendszert, ha jobban megnézzük, kiderül, hogy még a törvény is szabályozza, hogy középiskoláig nem szabadna házi feladatot adni a tanulóknak az iskolai szünet idejére.

Mit mond a jogszabály?

Romániában a 2016 év végén adták ki azt a kormányrendeletet, amely kimondja, hogy tilos az elemi osztályosoknak és az 5–8. osztályosoknak a vakáció idejére házi feladatokat adni.

A rendelet több szempontból rögzíti amúgy a házi feladatokkal kapcsolatos szabályokat, kiderül belőle például az is, hogy amellett, hogy az előkészítő osztályokban tilos a házi feladat, az elemi osztályosoknak annyi házi feladatot kellene kapniuk, hogy az elvégzése ne haladja meg a napi egy órát, 5–8. osztályban és középiskolában az összes tantárgyból együtt véve ne haladja meg a két órát naponta. Így

a tanuló átlagos felkészülése tanórán és azon kívül beleférne a napi öt-nyolc órába.

A házi feladat emellett közepes szintű kellene legyen, ne olyan, amelyet csak a legjobbak tudnak elvégezni. Általános szabályként rögzíti ez a rendelet, hogy az elemi osztályokban és az általános iskola 5–8. osztályaiban nem lehet feladni házi feladatot a szünidők idejére, de még azt is, hogy nem lehetne büntetésként használni a hazaadott feladatokat.

Van, amikor a szülők kérik

Nyárádi-Fodor Márta a Székelyhonnak elmondta, sok tapasztalat késztette a bejegyzése megírására, ugyanis sok helyről hallotta vissza, hogy egy-egy családban anyuka-apuka is olvas román és magyar házi olvasmányokat is, hogy a gyereknek meglegyen a szünidei házija, de sokszor hallja, főleg 5–8. osztályos gyerekek esetében, hogy a diáknak – amelyik háromig iskolában van – miután hazamegy, még estig kell tanulnia.

Még vakáció alatt is sokszor órákat görnyednek a tanulnivaló mellett a gyerekek. Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László Galéria

Még vakáció alatt is sokszor órákat görnyednek a tanulnivaló mellett a gyerekek. Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

„Nemcsak a pedagógusok közt van ilyen gondolkodás, sokszor a szülők is azt gondolják, hogy az a jó tanító, aki sokat követel, aki megnyomorítja a gyereket házival. Megesik bizony, hogy éppen a szülők szeretnének több házit, azért, hogy ne legyen majd nehéz ötödik osztályban a gyereknek. Vagy épp azért, hogy

Idézet
a vakációban legyen mivel lefoglalni azt a gyereket, s ne állandóan a képernyő ellőtt üljön”

– magyarázza a tanítónő.

Mi lenne ideális?

Úgy véli, az egyhetes szünidőben inkább arra kellene törekedni, hogy minél több időt töltsenek a szabadban a gyerekek, illetve más gyerekek társaságában, és ha feladatokat akarunk adni nekik, akkor gyűjtsenek gesztenyét vagy kirakózzanak, fakockából építsenek – sorolja az elemi osztályosokra gondolva a szünidei lehetőségeket. Hozzáteszi, az egyik nyárádszeredai kolléganője

őszi „bakancslistát” írt a tanítványainak, s azokat kipipálhatják a vakáció alatt.

Ezen olyan dolgok szerepelnek, mint gesztenyét és színes falevelet gyűjteni, belesüppedni a legnagyobb levélkupacba, fahéjas kekszet enni, ágyban reggelizni stb.

De a Székelyudvarhelyen tanító pedagógus szerint az is elképzelhető, hogy egy lapot adjunk a gyereknek, amelyen anya/apa kell pipáljon és a következők álljanak rajta: porszívózás, portörlés, mosogatás, sepregetés, fűnyírás, palacsintasütés, reggelikészítés a családnak és társai.

„Lehetőséget kell adni, hogy választhassanak. Tehát

Idézet
mindenképpen olyan feladatot adnék a szünidőre, aminek nincsen közvetlen köze a tananyaghoz”

– összegez a tanítónő.

A középiskolások is nagyon elfáradtak

A házimentes vakációval teljes mértékben egyetért Fogarasi Gyöngyi iskolai tanácsadó, pszichológiatanár is, csak azt nem érti, hogy ez a diákközpontú szabály miért nem vonatkozik a középiskolásokra is. Ő középiskolában tanít, kilencedik osztályosok osztályfőnöke, és

úgy látja, hogy az idei tanévben különösen el vannak fáradva a középiskolások.

Hogy miért? A modulos felosztás és a ritmikus osztályozás megköveteli, hogy a gyerekeknek már jegyük legyen több tantárgyból az első modulban is.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

„Hét hét telt el a tanévből, ha a legelsőt nem is számítjuk, hat hét alatt 12–14 jegyet kaptak a különböző tantárgyakból a diákok, míg más években, csak ilyenkor kezdték el az első jegyeket adni a tanárok. Ezek a gyerekek hajtottak,

Idézet
jobban hajtottak, mint máskor, és nekik is szükségük van a pihenésre, sőt talán jobban szükségük van rá most, mint tavaly”

– magyarázza a pedagógus. Rámutat, év közben is jellemző, hogy a gyerekek, akik 2–3 óráig ülnek az iskolapadban, otthon akár estig tanulnak. Noha a törvény előírja, hogy a nagyobbak is legtöbb két órát tölthetnek otthoni tanulással naponta, a különböző tanárok nagyon ritkán egyeztetnek ezzel kapcsolatban egymással.

„Míg az elemis tanító tudja, hogy miből mennyit adott fel a gyerekeknek, később a tanárok között nincs efféle egyeztetés, hogy a hazaadott tanulnivaló tényleg ne legyen több két óránál.

Idézet
A tanár csak a saját tantárgyát látja, sokszor az sem érdekli, hogy már van aznapra más tantárgyból felmérője az osztálynak, akkor is megíratja a sajátját is”

– mutat rá Fogarasi Gyöngyvér. „Sokszor a jó képességű diákoknak is nagyon nehéz. De mi van azokkal a gyerekekkel, akik gyengébb képességekkel rendelkeznek és plusz magyarázatra van szükségük?” – teszi fel a kérdést.

Az iskolai tanácsadó saját, hetedik osztályos leányánál is azt látja, amellett, hogy heti 34 órája van, nagyon sok házit kap, és irreális módon a legtöbb tanulnivalót a latin óra jelenti, amit szinte időpocsékolásnak tart a legtöbb szülő és diák is.

Az iskolai tanácsadó szerint az őszi vakációban arra kellene törekedni, hogy minél több időt töltsenek a diákok a szabadban, kirándulgassanak, barangoljanak, bandázzanak együtt élőben – nem online.

A pedagógusok azonban egyetértenek azzal is, hogy a legnagyobb problémát nem a vakációs házi feladat jelenti a romániai tanügyi rendszerben, hiszen sokan éppen azért adnak fel olyan sok tanulnivalót, mert nagyon sok a tananyag, amellyel haladni kell. Igazi változást az jelentene, ha csökkentenének az ismeretmennyiségeken, mert – ahogy Nyárádi-Fodor Márta tanítónő is fogalmaz – jelenleg két lábon járó számítógépeket próbál nevelni az iskolai rendszer.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 03., vasárnap

Erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája

Pál István Szalonna és Bandája négyállomásos turnéra érkezik Erdélybe. A székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és temesvári közönség örülhet idén ősszel zenéjüknek.

Erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája
2024. november 03., vasárnap

Igen drága vacsora volt a bitcoinnal fizetett pizza – Sebestyén Géza kriptosztorijai az MCC műhelyében

Noha a kriptovalutáknak, mint elektronikus fizetőeszközöknek, nincs se fény-, se árnyoldaluk, a velük való tranzakciók bizony lehetnek nagy sikertörténetek és nagy bukások is. „Kriptosztorikat” hallgattunk Sebestyén Gézától az MCC előadásán.

Igen drága vacsora volt a bitcoinnal fizetett pizza – Sebestyén Géza kriptosztorijai az MCC műhelyében
2024. november 03., vasárnap

Erdély, mint desztináció – mit tanulhatunk Brassótól?

Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.

Erdély, mint desztináció – mit tanulhatunk Brassótól?
2024. november 02., szombat

Több hektáron lángolt a száraz növényzet Gyergyóalfalu körzetében

Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.

Több hektáron lángolt a száraz növényzet Gyergyóalfalu körzetében
2024. november 02., szombat

Ezekre a sorozatokra vethetjük rá magunkat novemberben

Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.

Ezekre a sorozatokra vethetjük rá magunkat novemberben
2024. november 02., szombat

Még két hónapig megtekinthető Székelyudvarhelyen a múltbeli Budapest divatja

Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.

Még két hónapig megtekinthető Székelyudvarhelyen a múltbeli Budapest divatja
2024. november 02., szombat

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban

A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban
Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban
2024. november 02., szombat

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban

2024. november 01., péntek

Így világították be az emlékezés fényei a temetőket mindenszentek estéjén

A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.

Így világították be az emlékezés fényei a temetőket mindenszentek estéjén
2024. november 01., péntek

Adományokat gyűjtenek egy tűzkárosult gazda megsegítésére

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.

Adományokat gyűjtenek egy tűzkárosult gazda megsegítésére
2024. november 01., péntek

Nem elég, hogy elfutott a rutinellenőrzés elől, még le is akarta fizetni a rendőröket

Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.

Nem elég, hogy elfutott a rutinellenőrzés elől, még le is akarta fizetni a rendőröket
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!