Nagyon sok hercehurcával jár egy vágóhíd működtetése
Fotó: Beliczay László
Jelenleg mindössze két vágóhíd működik Hargita megyében, ám több kisvágóhíd beüzemelése is folyamatban van. Ha ezekkel le is lehetne fedni a helyi piacot, az országos szintű eladásokhoz nagyobb beruházásokra lenne szükség. A vágópontok üzemeltetése azonban nem egyszerű, nagyon sok az akadályozó tényező.
2023. április 08., 17:402023. április 08., 17:40
Hargita megyében jelenleg Csíkcsomortánban üzemel egy állandó vágópont, illetve Ivóban van egy olyan vágóhíd, ahol csak bárányokat vágnak – vázolta a helyzetet lapunknak István Róbert, a Hargita megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője. Mint mondta,
Ezenkívül tudomása szerint Csíkjenőfalván hamarosan indulni fog egy kisvágóhíd húsfeldolgozóval, valamint Gyergyóalfaluban is kulcsrakészen áll egy ilyen vállalkozás.
A startra váró létesítmények mindegyike megfelel a kor elvárásainak – jegyezte meg az igazgató. Hozzátette azt is, hogy
Az angus skóciai eredetű, a világban széles körben elterjedt húsmarha fajta, amelyet napjainkban több típusban tenyésztenek.
Idén beüzemelhetik a székelykeresztúri kisvágóhidat
Fotó: Beliczay László
István Róbert rámutatott: ha az említett vágóhidak is beüzemelnek, akkor azokkal már többé-kevésbé le lehetne fedni a helyi piacot, ám ha országszintű eladásokban gondolkodunk, akkor ennyi nem elegendő. Szomorú tény, hogy
„Máshol feleennyi szarvasmarha-állomány sincs és mégis nagy kapacitású vágóhídjaik vannak” – magyarázta az igazgató. Természetesen nem egyszerű betörni az országos piacra, továbbá a nagyobb létesítmények finanszírozása, üzemeltetése sem egyszerű, ugyanakkor nem is lehetetlen.
Ez már eleve nyert ügy lenne az ittenieknek. „Egyelőre ne álmodjunk nagyot, de használjuk ki, hogy van bőven alapanyag, amelyekkel kiszolgálhatjuk a turistákat, hiszen ez egy kiindulópont lehet” – véli István.
Ha nagyobb vágóhídban szeretnénk gondolkodni, akkor először különböző szervezetekben kellene egyesíteni a gazdákat, ami külföldön már jól működik – vélekedett. Nálunk azonban ezt megelőzően meg kellene változzon az állattartók mentalitása:
Egy szervezet nagyobb eséllyel nyer pályázatot egy nagy méretű vágóhíd létrehozásának finanszírozására, ugyanakkor a szükséges önrészt is könnyebb előteremti, mintha mindenki magánemberként próbálkozna. „Akkor lehetne igazán nagyot álmodni, ha különböző egyesületek, közbirtokosságok és más szervezetek is társulnának a cél érdekében” – szögezte le István Róbert.
Fotó: Veres Nándor
Nagyjából három éve üzemel a négy család összefogásával létrehozott állandó vágópont Csíkcsomortánon – tudtuk meg Petres Kálmántól, a vállalkozás társtulajdonosától. Mint mondta,
Ők egyébként többségében sertést vágnak, illetve ennél kevesebb növendéket – a közösség tagjai ugyanis nagyrészt ezek húsát fogyasztják –, juhfélét nem igazán. Utóbbinak az az oka, hogy
„Szerintem minden kisvágópontnak az kell legyen a célja, hogy a környékbeli gazdáknak biztosítson lehetőséget állataik értékesítésére, illetve bérvágásokra, mi is így gondolkodunk. Éppen ezért nem is hozunk más megyékből jószágokat. Természetesen van is egy szabály, amit be kell tartanunk, mégpedig az, hogy
– közölte Petres.
Tudni kell azt is, hogy a vágópont mellett, külön épületben engedélyeztettek még egy csontoló részleget is, ami lehetővé teszi, hogy tőkehúsra bontsák a jószágokat, valamint őrölt húsként árusítsák. Utóbbi gyakorlatilag azt jelenti, hogy
Viszont nem füstölhetik, illetve pácolhatják a húsokat.
Fotó: Beliczay László
Az egyik legnagyobb kihívás éppen az indulásukkor érte a vágópont üzemeltetőit, hiszen a járványügyi korlátozások miatt lényegesen beszűkültek a lehetőségeik – magyarázta Petres Kálmán. Ekkor támadt az ötletük, hogy létrehozzanak egy honlapot az értékesítés megoldása érdekében. Az ott megrendelt termékeket ugyanakkor minden hétvégén kiszállították – így tudták átvészelni a nehéz időszakot. Most a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy
Sok gazda egyébként emiatt fel is hagyott az állattartással. Mindemellett olcsóbb külföldi termékek árasztották el a piacot, amelyekkel nehéz helyi szinten versenyezni.
Ettől függetlenül mi nem állunk el a kezdeti célunktól, hogy magas minőségű termékeket állítsunk elő, ha ez már nem lesz megvalósítható, akkor inkább bezárjuk a vállalkozást” – húzta alá Petres. Az olcsóbban kínált máshonnan érkező húsok miatt a termékeik csak egy nagyon szűk célközönséghez érnek el, klienskörük főleg a csíkszeredai vendéglátóegységekből és lakókból áll össze.
Fotó: Beliczay László
Erősséget látnak abban, hogy négy lelkes család dolgozik együtt a vállalkozás működtetésében, ugyanakkor teljes egészében nem a kisvágópont biztosítja a megélhetésüket. Ezért is egyszerűbb a nehéz időszakok átvészelése.
Mi ezért is hoztuk létre a csontoló részleget, ami a minimumnak számít. Az lenne a legjobb, ha teljes feldolgozásig el lehetne vinni a folyamatot” – fogalmazott. Természetesen emellett jól ki kell találni azt is, hogy milyen terméket állítanak elő, hiszen nagy a választék a piacon hetesáruból. Hozzátette, nem érzi konkurenciának, ha több kisvágóhíd létesül Hargita megyében – azok kiszolgálhatják akár a kisvárosokat is –, hiszen ez Magyarországon már jól működik, ráadásul az állattenyésztést is segíti.
Mielőbb beindítanák
Koncz Hunor János Székelykeresztúr polgármestere lapunknak elmondta: jelenleg azon dolgoznak, hogy a Hargita Megye Tanács, illetve a helyi forrásokból finanszírozott keresztúri kisvágóhíd rákerüljön a telekkönyvre. Ezt követően mindenképp ki szeretnék adni a létesítményt egy üzemeltetőnek, hiszen intézményüknek nincs lehetősége ennek működtetésére. Az állategészségügyi igazgatósággal történt egyeztetések szerint a kisvágóhíd megfelel a követelményeknek, ám az ezzel kapcsolatos dokumentációt a későbbiekben fogják kiállítani a majdani bérlőnek. Utóbbinak még feladata lesz, hogy megoldja a létesítménybe beérkező járművek abroncsainak fertőtlenítését. Az elöljáró bízik benne, hogy mihamarabb meghirdethetik a közbeszerzést az üzemeltető megtalálása érdekében. Jelenleg egyébként kevesebben vannak, akik szóban érdeklődnek ezügyben, hiszen jelentősen megnőttek az energiaárak.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!