Az elsődleges cél, hogy visszajuttassák a vadakat a természetbe
Fotó: Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület
Noha vaddisznókat jó eséllyel nem fogunk látni a városokban, az élelmet kereső vagy éppen ragadozók elől menekülő őzek és szarvasok rendszerint közelebb merészkednek a lakott területekhez, a rókák pedig akár be is költözhetnek a házak környékére. Legutóbb éppen egy imaház udvarára menekülő őzet kellett megmentsenek a székelyudvarhelyi Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület munkatársai.
2022. február 07., 11:022022. február 07., 11:02
2022. február 07., 12:122022. február 07., 12:12
A vadak többsége kerüli ugyan az emberek közelségét, mégis könnyen előfordulhat, hogy élelmet keresve, vagy éppen a ragadozók elől menekülve megjelennek falvak, városok épületei között – jelezte a Székelyhonnak Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetője. A szervezet egyébként szerződést is kötött a székelyudvarhelyi önkormányzattal, hogy közbeléphessenek az ilyen esetekben.
– mesélte az igazgató. Véleménye szerint a megfelelő egészségügyi állapotban lévő, ám rémült őz sutát jó eséllyel kóbor vagy elszabadult ebek kergethették be a városba, hiszen többször is előfordult már hasonló. A szakember nem tartotta valószínűnek, hogy juhászkutyák lettek volna az üldözők, hiszen azoknak gazdáik többnyire megtanítják, hogy ne bántsák a nem ragadozónak számító vadakat.
– mesélte Mărmureanu-Bíró Leonárd. Rámutatott, a városba tévedt őzet – bár nem volt egyszerű – végül annak elaltatása nélkül sikerült befogni. Ketrecben szállították el egy olyan külterületre, ahol nincsenek kutyák, és ott szabadon engedték.
A téli időszakban rendszerint az őzek és a szarvasok is jobban megközelítik a lakott településeket. Ezt nem csak élelemkeresési céllal teszik, sokszor inkább az emberektől jobban tartó ragadozók elől igyekeznek elmenekülni – magyarázta a vadász. Közölte,
így az sem kizárt, hogy azok űzik az említett vadakat. Megjegyezte, a farkasokra az is jellemző, hogy sokszor a kutyákra támadnak rá és azokat fogyasztják el. Volt is erre példa nemrég: szilveszter éjjelén elszabadult egy kiskedvenc, amelynek maradványait a Csereháttól nem messze a domboldalon találták meg. A szakember szerint az erős és magukat megvédeni képes vaddisznók messze elkerülik a lakott településeket, ugyanakkor a téli időszakot leszámítva, a nagyon elszaporodott medvék egyre gyakrabban betörnek a gazdaságokba. Gyakori vendégnek számítanak a könnyű élelemszerzés reményében érkező nyestek, a görények és a rókák is. Utóbbiak sokszor be is költöznek a falvakba, városokba. Több egyed élt Székelyudvarhelyen is, ám mostanra sikerült eltávolítani azokat.
Mărmureanu-Bíró Leonárd hangsúlyozta, a vadászok elsődleges célja, hogy csapdát vagy éppen altatólövedéket használva fogják be a településekre tévedt vadakat, majd ezeket újra szabadon engedjék a természetben. Persze volt arra is példa, hogy éles lőszerrel kellett ártalmatlanítani egy-egy visszatérő ragadozót.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!