Hirdetés
Hirdetés

Útmutató az egészségbiztosítási rendszerben elérhető szolgáltatásokról

Az útmutató legfrissebb kiadásának fő újdonsága a rákmegelőzési és diagnosztizálási szolgáltatáscsomagokról szóló tájékoztatás •  Fotó: Veres Nándor

Az útmutató legfrissebb kiadásának fő újdonsága a rákmegelőzési és diagnosztizálási szolgáltatáscsomagokról szóló tájékoztatás

Fotó: Veres Nándor

Átfogó, helyenként infografikákkal érthetőbbé tett útmutatót tett közzé az egészségbiztosítási rendszerben elérhető szolgáltatásokról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Ez a tájékoztató harmadik kiadása, nézzük, hogy mik az újdonságok.

Széchely István

2025. február 07., 07:552025. február 07., 07:55

Hatvan oldalon foglalja össze az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által közzétett kiadvány az egészségbiztosítási rendszerben elérhető szolgáltatásokkal kapcsolatos tudnivalókat. Ez a harmadik kiadása az évenként megjelenő útmutatónak, amelyből voltaképpen

minden alapvető kérdésükre választ kaphatnak az egészségbiztosítással rendelkezők.

Megtudhatják, hogy milyen egészségügyi szolgáltatások tartoznak a háziorvosok, és melyek a szakorvosok hatáskörébe, milyen prevenciós szolgáltatásokat tartalmaz a minimális, valamint az alapcsomag az egészségbiztosítási rendszerben, de akár

arról is lehet tájékozódni belőle, hogy ki számít biztosítottnak és hogy nekik milyen jogaik és kötelezettségeik vannak.

Az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés módját is taglalja az útmutató, mely helyenként infografikákkal teszi érthetőbbé a szöveget, a fontosabb tudnivalókat vörös színű betűkkel emelve ki. Az útmutató – amely csak román nyelven érhető el – legújabb kiadása jól érhetően foglalja össze az egészségbiztosítási rendszer működéséről szóló tudnivalókat, noha helyenként betűszavakat, rövidítéseket használ, amelyeket nem magyaráz meg.

Hirdetés

A tájékoztató az egészségbiztosítással nem rendelkezők számára is hasznos, sőt, az új kiadvány újdonságainak jó része is őket érinti. Az egyik újdonság ugyanis – amint arról a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztat –

az egészségbiztosítással nem rendelkezők, valamint a biztosítással rendelkezők számára biztosított ingyenes prevenciós és diagnosztikai szolgáltatások ismertetése.

Fókuszban a rákmegelőzés

Az egészségbiztosítással nem rendelkezők

a korábbinál jóval több ingyenes egészségügyi szolgáltatáshoz kaptak hozzáférést a vonatkozó előírások legutóbbi módosításakor, annak érdekében, hogy minél hamarabb fel lehessen fedezni és kezelni a daganatos betegségeket.

A nem biztosítottak, akárcsak az egészségbiztosítással rendelkezők, amennyiben a 18-39 éves korcsoportba tartoznak, évente jogosultak egy megelőző konzultációra. Ennek

a még nem diagnosztizált krónikus betegségek – rák, cukorbetegség, krónikus vesebetegségek – korai felismerése a célja.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A 40 évnél idősebbek évente 3 megelőző konzultáción vehetnek részt, amennyiben nem nyilvántartott krónikus betegek.

Ha valamilyen diagnosztizált krónikus betegségük van, évente két prevenciós konzultáción vehetnek részt, azért csak kettőn, mert krónikus betegségük miatt ők amúgy is rendszeresebben járnak orvoshoz.

Az erről szóló tájékoztatás a biztosítotti útmutató legfrissebb kiadásának a fő újdonsága.
Az egészségbiztosítással nem rendelkezők – a biztosítottakhoz hasonlóan –

szükség esetén ingyenes paraklinikai vizsgálatokon, például röntgen-, CT-, MR- vagy laborvizsgálatokon is részt vehetnek a daganatos betegségek korai beazonosítása érdekében.

Ezt háziorvosuk, vagy a páciens által háziorvosi küldőpapírral meglátogatott szakorvos írhatja fel számukra. Ha a kivizsgálás során beigazolódik a daganatos betegség gyanúja,

a diagnózis alapján az illető bekerül az országos onkológiai programba, és ha nincs jövedelme, akkor is biztosítottá válik, azaz jogosult lesz minden, a biztosítottaknak járó ingyenes egészségügyi szolgáltatásra.

Annak érdekében, hogy a prevenciós kivizsgálások akadálytalanul folyhassanak, a prevenciós csomagba tartozó laborvizsgálatok költségét a szolgáltató által megkötött szerződésben meghatározott összegen felül számolják el a laboratóriumoknak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 08., szerda

Az államfő szerint jelenleg Grindeanu és Mureșan sem tudna kormányt alakítani

Nicușor Dan államfő szerdán kijelentette, hogy parlamenti többség hiányában jelenleg Sorin Grindeanu és Siegfried Mureșan sem tudna kormányt alakítani.

Az államfő szerint jelenleg Grindeanu és Mureșan sem tudna kormányt alakítani
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Megvan a havi bontás: hidegrekord dőlt meg májusban Csíkszeredában

Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a havi bontásra készülő jelentései közül a májusit. Az idei tavasz utolsó hónapjában sokkal több volt a hidegrekord, mint a meleg.

Megvan a havi bontás: hidegrekord dőlt meg májusban Csíkszeredában
2026. július 08., szerda

Felfüggesztette a PNL rendkívüli kongresszusának határozatait a törvényszék

A bukaresti törvényszék szerdán helyt adott a Bolojan-ellenes csoport újabb keresetének, és felfüggesztette a Nemzeti Liberális Párt (PNL) június 21-i rendkívüli kongresszusán elfogadott határozatok végrehajtását.

Felfüggesztette a PNL rendkívüli kongresszusának határozatait a törvényszék
2026. július 08., szerda

Többheti lesben állás után sikerült kilőni a faluba bejáró egyik medvét

Többszöri éjszakai medveűzés után szombaton kilőttek a Kézdialmás községhez tartozó Csomortánban egy faluba bejáró medvét – de ez csak egy a sok közül.

Többheti lesben állás után sikerült kilőni a faluba bejáró egyik medvét
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Jelentősen csökkeni fog az infláció a jegybank szerint

A Román Nemzeti Bank (BNR) szerint júniusban enyhén csökkent az éves inflációs ráta, az idei harmadik negyedévben pedig jelentősebb mérséklődés várható.

Jelentősen csökkeni fog az infláció a jegybank szerint
2026. július 08., szerda

Menesztettek egy országos hatósági elnököt, két megyei vezetőt pedig szankcionálnak

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerdán bejelentette, hogy menesztette tisztségéből Alexandra Zarát, az Országos Fogyatékosságügyi Hatóság (ANPDPD) elnökét.

Menesztettek egy országos hatósági elnököt, két megyei vezetőt pedig szankcionálnak
2026. július 08., szerda

Romániában akart „terrorháborút” indítani a Németországban letartóztatott férfi

Előzetes letartóztatásba helyeztek Németországban egy román-moldovai kettős állampolgárt szélsőjobboldali terrorszervezet létrehozásának kísérlete miatt – tájékoztatott szerdán a Román Rendőrség.

Romániában akart „terrorháborút” indítani a Németországban letartóztatott férfi
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Doktori iskola, új szakok és bővülő kampuszok – ezt kell tudni a Sapientia 2026-os felvételijéről

Az első akkreditált doktori iskola, új mesteri és mérnöki képzések, modern laborok és épülő kampuszok jellemzik a Sapientia EMTE idei felvételi időszakát. Az egyetem vezetői Csíkszeredában ismertették a legfontosabb újdonságokat.

Doktori iskola, új szakok és bővülő kampuszok – ezt kell tudni a Sapientia 2026-os felvételijéről
2026. július 08., szerda

Augusztus végégig hosszabbították meg a helyreállítási alapból finanszírozott beruházások elszámolási határidejét

A fejlesztési minisztérium szerdán meghosszabbította a helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozott beruházások elszámolási határidejét, és sürgeti az elszámolási kérések benyújtását.

Augusztus végégig hosszabbították meg a helyreállítási alapból finanszírozott beruházások elszámolási határidejét
Hirdetés