
Fotó: Beliczay László
Az utóbbi hónapban 430 kiskorút fordítottak vissza a határról, mert szüleik vagy kísérőik nem tudták felmutatni a törvény által előírt dokumentumokat – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Határrendészeti Felügyelőség (IGFP) szerdai tájékoztatására hivatkozva.
2023. június 21., 12:342023. június 21., 12:34
2023. június 21., 12:402023. június 21., 12:40
A tájékoztatás szerint az év elejétől mintegy 1800 kiskorút nem engedtek át a határon, ebből 430-at az utóbbi időszakban, május 19-e és június 19-e között.
A 2005/248-as törvény értelmében a romániai kiskorú állampolgárok
A határrendészek tehát csak a következő esetekben engedik át a határon a kiskorút:
ha mindkét szülője kíséri;
ha egyik szülője kíséri, aki fel tudja mutatni a másik szülő beleegyezését igazoló dokumentumot, vagy pedig a másik szülő elhalálozását igazoló dokumentumot;
ha a kiskorút nem valamelyik szülő, hanem egy más felnőtt kíséri, mindkét szülő beleegyezése szükséges, illetve – válás esetén – azé a szülőé, akinek javára döntött a bíróság a gyermekelhelyezésről;
a gyermeket kísérő felnőttnek (ha nem valamelyik szülő) erkölcsi bizonyítványt is be kell mutatnia a határellenőrzéskor.
A szülői belegyezés közjegyző által hitelesített dokumentum, amelynek tartalmát törvény rögzíti. Ennek modellje megtalálható a határrendészet honlapján. A szülői beleegyezést igazoló dokumentum maximum három évig érvényes.
Mozgásban is láthatjuk a decemberben mozikba kerülő harmadik, Dűne-filmet, ugyanis kijött hozzá az első – meglehetősen akciódús – előzetes.
Románia népessége 1991 óta fogy, a jelenség háttere mögött a gazdasági bizonytalanságnál mélyebb okok húzódnak meg: késői házasságkötés, átalakuló életformák, de egy különös székelyföldi jelenségre is felhívta a figyelmet Horváth István szociológus.
Az adóhatóság (ANAF) alkalmazottjának adta ki magát egy csaló, és egy gyulafehérvári cégvezetőn keresztül 86 ezer lejjel rövidített meg egy vállalkozást. A 49 éves női vállalkozó hozzáférést biztosított a csalónak egy laptophoz és egy mobilhoz is.
A közlekedési minisztérium idén szerény összegből gazdálkodik, és a nyári költségvetés-kiigazításkor további forrásokra lesz szükség a folyamatban lévő és az új beruházások finanszírozásához – jelentette ki kedden Ciprian Șerban közlekedési miniszter.
A tömbházas életforma próbára teszi a türelmet. Míg Sepsiszentgyörgyön a „szomszéd jóléte” is zavaró lehet, Kézdivásárhelyen a felelőtlen állattartás és a parkolási káosz adja a legtöbb munkát a helyi rendőröknek.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) megkezdte az áprilisi országgyűlési választásra keddig regisztrált mintegy 489 ezer levélben szavazó választópolgár számára a szavazási levélcsomagok postázását.
Nem áll fenn annak a veszélye, hogy a pedagógusok bojkottja miatt idén elmaradjanak az országos vizsgák – jelentette ki kedden Mihai Dimian oktatási és kutatási miniszter.
Több mint 144 300 nyolcadikos vett részt kedden a matematika próba-képességvizsgán – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Újra meghirdeti a nemzetpolitikai államtitkárság a Szülőföldön Magyarul Programot, amelyre keddtől lehet jelentkezni – mondta Nacsa Lőrinc a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást – jelentette ki kedden Radu Miruță védelmi miniszter.
2 hozzászólás