Megemlékező tömeg a déli ünnepségen Székelyudvarhelyen
Fotó: Barabás Ákos
Több ezren gyűltek össze Székelyudvarhely központjában, a Márton Áron téren szerdán délben, hogy megemlékezzenek az 1848–49-es forradalomról és szabadságharcról. A március 15-ei események 169. évfordulóján ünnepi beszédekkel, énekléssel és koszorúzással tisztelegtek a hősök, a márciusi ifjak eszméi és emléke előtt.
2017. március 15., 19:322017. március 15., 19:32
2017. március 15., 20:352017. március 15., 20:35
Tisztelet a bátraknak! mottóval tartotta meg Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc 169. évfordulója alkalmából szervezett megemlékező ünnepséget. A világ magyarságával együtt a Márton Áron téri megemlékező tömeg is a szabadságharc hőseinek önzetlen, megalkuvást nem tűrő bátorsága előtt tisztelgett.
Számtalan magyar és székely zászló, megannyi kokárda díszítette a Patkót, ahol hármas kopjafa őrzi a helybéli forradalmi hősök emlékét. A huszárok felvonulását és tiszteletadását követően Dakó Tibor, a Székelyudvarhelyi Hagyományőrző Székely Huszárezred kapitánya adott ünnepi jelentést a város polgármesterének, Gáfi Árpádnak. Ezt követően a magyar és székely lobogókat lengető, kokárdákat viselő tömeg a Székely Dalegylet, a Balázs Ferenc Vegyeskar és az Alla Breve Vegyeskar egyesített kórusával együtt, valamint az Udvarhelyszéki Fúvószenekarral elénekelte a magyar és a székely himnuszt.
Öltözzünk ünnepibe!
Fotó: Barabás Ákos
Bajkó Norbert római katolikus, Hegyi Sándor nyugalmazott református lelkipásztor és Kedei Mózes unitárius lelkész mondott imát és ünnepi beszédet az eseményen, szóltak az erdélyi magyar kisebbség nehézségeiről és az udvarhelyi társadalom kihívásairól, arra biztatva a jelenlévőket, hogy merítsenek példát az 1848-as honvédek kitartásából, hitéből és felebaráti szeretetéből. Ezt követően Baricz Gergő borzonti énekes dalban adta elő Petőfi Sándor Talpra, magyar! című költeményét.
– mondta ünnepi beszédében Gálfi Árpád polgármester. Emlékezésre és ünnepelésre buzdította a jelenlévőket, hangsúlyozva: összefogásra és bizalomra van szükség ahhoz, hogy egy közösség jól működjön. Ezt követően Osváth Ildikó népdalénekes a Kedves zenekar kíséretében katonadalokat énekelt.
Mindenki figyelt
Fotó: Barabás Ákos
Soltész Miklós, Magyarország egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a 169 évvel korábbi eseményeket felidézve emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy nemcsak Pesten és Budán, hanem Székelyudvarhelyen is csatlakoztak a forradalmi követelésekhez. Hangsúlyozta, hogy Székelyudvarhelyről harminctagú küldöttség indult Kolozsvárra az egyesülést kikiáltó országgyűlés megtartását kérve.
Érkezik a polgármester
Fotó: Barabás Ákos
Az Udvarhely Néptáncműhely udvarhelyszéki táncait követően Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi üzenetét tolmácsolta Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott követe. „Hét esztendővel ezelőtt ismét lehetőséget kaptunk arra, hogy újraalkossuk és megszilárdítsuk a magyar nemzet egységének fundamentumát. (…) Rajtunk áll, hogy élve a kapott eséllyel összefogásunkkal és kitartásunkkal valóra váltjuk-e '48-as hőseink álmait, büszkén hirdetve: a magyar név megint szép lesz, méltó régi nagy híréhez” – közvetítette Orbán Viktor üzenetét Szász Jenő.
Soltész Miklós
Fotó: Barabás Ákos
Végül Pál Emil középiskolás diák osztotta meg kortársai nevében az egybegyűltekkel, hogy 2017-ben mit kívánnak az udvarhelyszéki magyar fiatalok:
Az ünnepséget koszorúzással zárták.
Fiatal férfi vesztette életét abban a balesetben, amelynek során egy autó szalagkorlátnak ütközött, majd felborult az A3-as autópálya marosvásárhelyi repülőtérhez közeli szakaszán, pénteken délelőtt.
Boga Alajos kanonok, pápai prelátus, püspöki helytartó mártírhaláláról emlékeznek meg Csíkkozmáson szombaton, a jeles egyházi személyiség halálának 70. évfordulóján.
Az ország kilenc megyéjére másodfokú (narancssárga), az ország több mint felére – Hargita, Kovászna és Maros megyére is – elsőfokú (sárga) riasztást bocsátott ki pénteken felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Négy főre apadt a csíkszeredai helyi rendőrség személyzete, ezért szüksége van új alkalmazottakra. A tervek szerint a közeljövőben további hat vagy hét rendőrrel növelnék az intézmény állományát.
Baleset történ az A3-as autópálya Marosvásárhelyi Nemzetközi Repülőtérhez közeli szakaszán péntek délelőtt, egy személy élet-halál között van – adja hírül rövid közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Figyelemfelkeltő motorozást szervez a Hargita megyei női motorosok baráti közössége vasárnap, Szoknyás gurulás címmel.
Garda Dezső könyve nemcsak a hajdani tutajkészítés, tutajozás nehéz munkakörülményeit eleveníti fel, hanem a faúsztató közszékelyek szászrégeni és a lippai tutajkereskedőknek való fokozatos alárendelődését is taglalja.
Szombaton útlezárásra és forgalomkorlátozásra kell számítani a hargitai megyeszékhelyen, melyet a Running Festival Csíkszereda versenyszámainak zavartalan és biztonságos lebonyolítása érdekében eszközölnek az illetékesek.
„Aki csendes volt, szelíd, türelmes és nyugodt” – emlékeztek vissza a néhai Bartha György tanárra, filológusra és költőre a csütörtöki könyvbemutatón. Az eseményen posztumusz kötetének szerkesztői ápolták hagyatékát és emlékét.
Járulékköteles szolgálati idő, stabilitási pontok – csak néhány új fogalom, amelyet bevezettek az új nyugdíjtörvénybe. A tudnivalókról a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetősége számolt be csütörtök délután.
szóljon hozzá!