
A tetőzet megépítése következik a székelyszenterzsébeti ravatalozónál
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szakemberhiány, a folytonosan cserélődő munkatársak és a szociális gondok is nehezítik Újszékely Polgármesteri Hivatalának munkáját, ahol pályázva és a megyei önkormányzati intézmények segítségét kérve igyekeznek fejleszteni. Jelenleg ravatalozót építenek Székelyszenterzsébeten, folyamatban van a szennyvízhálózati rendszer kiépítése, de járdák kialakítását is tervezik.
2021. január 31., 08:582021. január 31., 08:58
2800 bejegyzett lakója van a Székelykeresztúr szomszédságában, a megyehatárnál lévő, három településből – Székelyszenterzsébetből, Alsóboldogfalvából, Újszékely községközpontból – álló községnek.
– vázolta a nem épp kecsegető helyzetet Balló Zoltán polgármester. Mint mondta, utóbbi helyzet számos szociális problémát okoz, hiszen egyrészt segélyt kell biztosítani, másfelől pedig pályázni is nehezebb az alacsony lélekszám miatt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Balló arra is kitért, hogy a kevés lakó miatt a hivatali fizetések is alacsonyak, így nem számítanak versenyképesnek. Éppen ezért kevés szakember dolgozik a polgármesteri hivatalnál – ami szintén nehezíti a fejlesztéseket –, a fiatalok is inkább csak „ugródeszkának” tekintik az elvállalt munkahelyeket, így
Az elöljáró rámutatott, jelenleg is szükség lenne szakemberre, például olyanra, aki ért a beruházásokhoz, de sajnos nincs, és már a jegyző is munkahelyváltáson gondolkodik, ami szintén nagy gond.
Balló Zoltán újszékelyi polgármester
Fotó: Erdély Bálint Előd
A legnagyobb folyamatban lévő munkálat jelenleg a szennyvízhálózat kiépítése a községben, amelynek részeként a hálózat gerincvezetékei kerülnek a földbe Alsóboldogfalván és Újszékelyen, ugyanakkor Székelyszenterzsébeten még egy derítőállomás is épült. Jelenleg azért szünetel a kivitelezés, mert jóváhagyásokat kell beszerezni, hogy átfúrhassanak a vasúti sínek, illetve az országút alatt. A 4,5 millió lej értékű megvalósítás finanszírozásáért az Országos Vidékfejlesztési Programban (PNDL) pályázott az önkormányzat, ám a rossz tervek számtalanszor akadályozták a haladást – tudtuk meg.
Emellett folyamatban van egy ravatalozó megépítése Székelyszenterzsébeten – helyi forrásokból, illetve Hargita Megye Tanácsának támogatásával –, ugyanakkor hamarosan a kivilágított, öltözővel ellátott futballpálya kivitelezése is befejeződik itt. Továbbá terveket készítettek arra, hogy térkővel kirakott járda épülhessen a főút egyik oldalán – összesen 3,1 kilométer hosszan – Újszékelyen, illetve Alsóboldogfalván.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ez sem volt egyszerű, hiszen előzetesen telekkönyveztetni kellett a nyomvonalat, külön egyeztetve a gazdákkal, akiknek a papírforma szerint belógott a területe az érintett részre. A nehézségek ellenére úgy tűnik, hogy idén elkezdődhet a munka.
A felsoroltakon kívül az elképzelések között szerepel még egy műfüves focipálya megépítése Újszékelyen – ennek finanszírozására már nyertek is egy pályázatot.
Egyébként modernizálni szeretnék az Alsóboldogfalva és Székelyszenterzsébet, valamint az Újszékely és Fiatfalva közötti községi utakat is. Utóbbi esetben már terítettek is le aszfaltot, de kimaradt egy szakasz.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás