
Az új menetrendhez alkalmazkodnak
Fotó: Tuchiluș Alex
Hétfőtől jelentkezhetnek az érettségi vizsga előtt álló diákok a románnyelv-felkészítőre, amelyet idén az új menetrendhez igazítva novemberben indít újra a háromszéki RMDSZ és a Communitas Alapítvány. A tanfolyamok három városban fognak zajlani.
2024. október 21., 18:222024. október 21., 18:22
November 4-től Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Baróton is újraindítják az ingyenes felkészítőt – jelentette be Bodor László, az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének ügyvezető elnöke hétfőn. A „gyorstalpalóra” az idei és a tavalyi tanév végzőseit várják. Jelentkezni a kérdőív kitöltésével lehet mától számítva egészen október 30-ig.
Mivel az idei tanévtől módosul az érettségi menetrendje, és a szóbeli vizsgák már januárban kezdődnek, emiatt a tanfolyamokat már novemberben elindítják.
Bodor László, a háromszéki RMDSZ ügyvezető elnöke
Fotó: Tuchiluș Alex
Bodor László emlékeztetett: tavaly 307 diáknak biztosítottak tizenkét alkalmas, kétórás tömbökben tartott felkészítőt, azonban idén jóval hamarabb indul a program, emiatt több alkalomra kell számítani.
A felkészítőt idén is vállaló Kiss Mária szerint idén az új programhoz alkalmazkodva két részre bontják a tanfolyamokat:
az első hónapokban nagyobb hangsúlyt fektetnek a kommunikációra és szókincsbővítésre,
januártól májusig pedig az írásbeli megmérettetésre készítik a diákokat.
Szép Helga, aki szintén románt oktat a sepsiszentgyörgyi diákoknak, kiemelte: a tanulók előnyére válik az is, hogy viszonylag kis csoportokban zajlik a felkészítő, így esély nyílik a felmerülő kérdések megválaszolására és az egyéni ellenőrzésre is.
Szép Helga és Kiss Mária a sepsiszentgyörgyieket fogják oktatni
Fotó: Tuchiluș Alex
Míg 2023-ban a Kovászna megyében érettségiző magyar diákok 14,70 százaléka, addig 2024-ben 9,22 százaléka bukott el kizárólag a román nyelv és irodalom vizsgán.
A sajtótájékoztatón résztvevő Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő a pozitív irányú változás kapcsán elmondta, az eredmények természetesen sok mindentől függenek (többek között a javítás módszerétől is, ami az említett két évben eltért) de az biztos, hogy ezeken
A főtanfelügyelő elmondta, az érettségi időpontjai változtak, a vizsga lefolyása azonban nem.
Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő
Fotó: Tuchiluș Alex
„Ami a magyar kisebbségnek fontos, hogy idén először sajátos tanterv szerint fognak vizsgázni a diákjaink” – hangsúlyozta Kiss Imre.
A mintatételek még nem jelentek meg, vélhetően november kezdetével teszi közzé a minisztérium, de a remények szerint nemsokára elkezdhetnek gyakorolni a diákok. Háromszéken két próbavizsgát szerveznek a tanévben, egy megyei szintűt december közepén és egy országos szintűt márciusban.
A következő három napban az ország teljes hegyvidékén jelentős havazás várható, amely nyomán jelentősen megnövekszik a hóréteg és nő a lavinák kialakulásának veszélye – közölte pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Szerdán, az óév utolsó napján 267 sofőr jogosítványát és 161 gépjármű forgalmi engedélyét vonták be a rendőrök.
Nagyméretű lavina következett be pénteken a Fogarasi-havasokban a Bîlea-tó környékén, a természeti jelenséget kiváltó két síelőnek sikerült épségben megmenekülni – tájékoztattak a Szeben megyei Salvamont képviselői.
Csapadékra és szélre, hegyvidéken pedig hóviharra, újabb hóréteg kialakulására vonatkozó figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az első- és másodfokú riasztások szombat estig érvényesek.
Megkésve ugyan, de több Hargita megyei sípályát is megnyitottak, és szombattól újabb helyeken lehet majd szánkózni, siklani. Érdemes kihasználni a szabadnapokat és legalább egy nagy sétát tenni a szép havas tájakon.
A Kovászna megyei Bodzafordulón volt a leghidegebb péntekre virradóan, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint mínusz 14,4 fokig esett vissza a hőmérséklet.
Az előző héthez képest egyértelműen nőtt az influenzás megbetegedések száma Hargita megye tisztifőorvosa szerint, aki azt is elmondta, ezt miért nem tükrözi a légúti megbetegedések számát összegző heti feljegyzés.
Az új évben is számos látványosnak ígérkező (és remélhetőleg maradandó élményeket is szerző) néznivalóval rukkol elő a filmipar. Év eleji maratoni összeállításunkban az általunk legjobban várt 20 amerikai filmet mutatjuk be.
Megfellebbezte az előzetes letartóztatását elrendelő bírósági határozatot az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.
Több mint húsz háromszéki önkormányzat támogatja szervezetten a fiatal és kisgyermekes családokat a Babakelengye-programon keresztül. 2025-ben összesen 246 család részesült ajándékcsomagban vagy vásárlási utalványban.
szóljon hozzá!