
Fotó: Haáz Vince
Négy hónapos leállás után kedden délben elkezdődött a marosvásárhelyi vegyipari kombinát újraindítása és előreláthatóan hétvégére fog teljes mértékben működni a műtrágyát gyártó ipari óriás. Egyelőre gázártámogatást nem kaptak, de várják az uniós segítséget.
2022. április 26., 18:222022. április 26., 18:22
A Marosvásárhely Kolozsvár felőli kijáratánál levő, műtrágyát gyártó ipari óriás tavaly december elején jelentette be, hogy az akkori gázárakon nem éri meg műtrágyát gyártani, és így meghatározatlan időre felfüggeszti a gyár tevékenységét.
Első körben arról volt szó, hogy február végéig szünetel a termelés, de a munkások bejárnak, karbantartják a gépeket és várják, hogy megfelelő legyen a gáz ára, hogy újra dolgozhassanak. Márciusban a vegyipari kombinát vezetősége arról beszélt, hogy az európai bizottság támogatást nyújt a nagy, ipari mezőgazdasági termelőknek, hogy tudjanak műtrágyát és más mezőgazdaságban használatos termékeket gyártani. Várták, hogy többet megtudjanak a támogatásról és ennek függvényében akarták újraindítani a termelést.
Egy hónapra rá, kedden a vegyipari kombinát sajtószóvivője, Ovidiu Maior a Székelyhonnak elmondta, hogy reggel elkezdték újraindítani a berendezéseket és a pár napos beüzemelést követően,
De más, az ipari termeléshez szükséges alapanyagokat is gyártanak majd, akárcsak korábban.
A marosvásárhelyi vegyipari kombinát évente átlagosan 1,6 millió tonna műtrágyát gyárt, ami a hazai piac 75 százalékát képes lefedni. Megkérdeztük azt is, hogy kaptak-e már támogatást az európai bizottságtól, vagy lehet-e egyáltalán tudni, hogy milyen jellegű és mértékű támogatás lesz ez. Az illetékes szerint erről egyelőre semmilyen konkrétumot nem tudnak, támogatást még nem kaptak,
Az árakat nem részletezte.
A vegyipari kombinátnál minden leálláskor és újraindításakor az átlagosnál nagyobb zaj keletkezik és színes füstöt „okádnak” a kémények, az elkövetkező napokban erre számíthatnak a marosvásárhelyiek és a környékbeliek.
Fotó: Facebook/Ești din Târgu Mureș dacă...
Szerdán online formában elkezdődtek a magyar-ukrán szakértői egyeztetések, ami fontos lépés a kapcsolatok újraépítésében – közölte Orbán Anita külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében.
Eddig főleg azt nézték a második, negyedik és hatodik osztályosok szintfelmérő tesztjein, hogy tudja-e a gyerek a tananyagot. Idéntől azt is vizsgálnák, tudja-e használni azt a való életben. Az osztálytermi valóság azonban ennél jóval árnyaltabb.
Nicușor Dan államfő csütörtökre a Cotroceni-palotába hívta egyeztetésre az ország gazdasági és politikai helyzetéről az Egységben Romániáért parlamenti frakció, a BÉKE – Románia az első parlamenti frakció és a függetlenek képviselőit.
Kelemen Hunor szövetségi elnök kedd este ismét leszögezte, hogy az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban a Szociáldemokrata Párt (PSD) oldalán.
A kormánytöbbség kialakításához a pártoknak előbb-utóbb rugalmasabbá kell tenniük az álláspontjukat, mert a cotroceni-i konzultációk első fordulója után nem körvonalazódott megoldás – jelentette ki kedd este az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.
Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.
Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.
A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.
Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.
Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.
szóljon hozzá!