
Télre már tisztábban látható, hogyan halad az újraindított Lábbusz Csíkszeredában. Archív
Fotó: Pinti Attila
Újratervezték az idei tanévre a csíkszeredai Lábbusz útvonalait, tanulva a tavalyi tapasztalatokból. Kezdetben kilenc útvonalon kísérik a gyermekeket iskolába. A szervezők önkéntes „buszvezetők” jelentkezését várják.
2023. szeptember 26., 19:502023. szeptember 26., 19:50
„A tavalyi tapasztalatokat összegezve újragondoltuk a csíkszeredai Lábbusz programot, és arra biztatjuk a szülőket, gyermekeket, tanárokat és tanítókat, hogy kapcsolódjanak be a közösségépítő kezdeményezésbe!” – áll a csíkszeredai városháza felhívásában. Hozzátették, tavaly felmérték az igényeket, és
Ezért idén a tömbháznegyedekre és az iskolakörzetekre alapozva újratervezték az útvonalakat.
„Figyelembe vettük, hogy a kisiskolásoknak ne kelljen túl korán indulniuk, valamint azt is, hogy behatároljunk olyan »tranzitpontokat«, ahol
– osztották meg, hozzáfűzve, nyitottak arra, hogy ahol szükséges javítsanak a rendszeren.
Első fázisban azokat az iskolákat vették figyelembe, amelyeknek jól behatárolható a beiratkozási körzetük. Ezért a Nagy István Művészeti Szakközépiskola, a román tannyelvű és a városközponttól messze eső iskolák hátrányból indulnak, de egy következő lépésben megvizsgálják, hogyan lehet ezeket is hatékonyan bevonni.

Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely és Nyárádszereda után Csíkszeredában is elindítják a lábbuszprogramot november 2-tól, amelynek célja, hogy az elemi iskolások gyalog járjanak iskolába biztonságos, szervezett körülmények között.
Kilenc útvonalat hirdetnek meg, és a sofőrök száma, valamint a kihasználtság alapján derül ki, hogy hány lesz tartható.
A Nagy Imre Általános Iskolába napi járatot terveznek a Fűzfa utcából a Szív utca, a Nagy István festő sétány és a Gál Sándor tér érintésével, továbbá a Decemberi forradalom utca/Nagyrét utca övezetéből, valamint a Kalász negyedből. A Nagy Imre Általános Iskola diákjait az autóval érkező szülők három tranzitpontban is letehetik: a Hunyadi János utca és a Tető utca találkozásánál levő parkolóban, a Decemberi forradalom utcának a Nagyrét utca felőli végénél levő széles, parkolókkal teli téren, valamint a Fűzfa negyedben, az új napközi háta mögött.
A Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai a Kalász negyedből, a Mérleg utcából és a Jégpálya utcából induló járatokhoz csatlakozhatnak, és ezek érintik a Fodor Sándor park (ifjúsági park), a Kossuth Lajos utca és a központi park övezetét.
A József Attila Általános Iskola alsó épületébe igyekvőket az Aranyalma Óvoda közeléből, a Mesebeli béka játszótérről, valamint a Hóvirág utcai tömbházaktól meghirdetett járatok kísérik el. Bekapcsolódhatnak a Müller László utca, a Lendület sétány és a Tudor Vladimirescu utca, valamint az alsó tisztviselőtelep gyermekei.
A „petőfis” és a „józsefes” járatok kölcsönösen érintik a másik iskolát is. Tranzitpontnak minősül a Gyermek sétány és a Testvériség sugárút találkozásánál lévő parkoló, valamint a Hóvirág utca.
Térképek elérhetők a városháza honlapjáról.
A szervezők minden útvonalra két-két „buszvezetőt” keresnek. Remélik, hogy sikerül megszólítaniuk a megyei önkormányzat intézményeit és a decentralizált intézményeket, a civil szervezeteket, a vállalkozókat, művészeket, sportolókat egyaránt. Örülnének, ha csatlakoznának olyan tanárok, tanítók, akik egyébként is bemennek reggelente az adott iskolába, és szeretettel várnak olyan nyugdíjba vonult pedagógusokat is, akiknek jólesne még egy kis reggeli gyermekzsivaj!
Jelentkezni a 0743–529510-es telefonszámon lehet.
A gyermekek az útvonalak mentén több ponton is csatlakozhatnak a menethez, és egyetlen járat kivételével
Az indulási időpontok az „utazóközönség” tempója alapján módosíthatók az első „próbajáratok” után.
A pontgyűjtő füzetbe minden reggel matricát, emellett kitűzőket kapnak, és mire a vidám reggeli társasággal megérkeznek az iskolába, már kiszellőzött aggyal, éberen kezdik a tanítási napot. A leghűségesebb utasok jutalomban részesülnek.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
szóljon hozzá!