
Télre már tisztábban látható, hogyan halad az újraindított Lábbusz Csíkszeredában. Archív
Fotó: Pinti Attila
Újratervezték az idei tanévre a csíkszeredai Lábbusz útvonalait, tanulva a tavalyi tapasztalatokból. Kezdetben kilenc útvonalon kísérik a gyermekeket iskolába. A szervezők önkéntes „buszvezetők” jelentkezését várják.
2023. szeptember 26., 19:502023. szeptember 26., 19:50
„A tavalyi tapasztalatokat összegezve újragondoltuk a csíkszeredai Lábbusz programot, és arra biztatjuk a szülőket, gyermekeket, tanárokat és tanítókat, hogy kapcsolódjanak be a közösségépítő kezdeményezésbe!” – áll a csíkszeredai városháza felhívásában. Hozzátették, tavaly felmérték az igényeket, és
Ezért idén a tömbháznegyedekre és az iskolakörzetekre alapozva újratervezték az útvonalakat.
„Figyelembe vettük, hogy a kisiskolásoknak ne kelljen túl korán indulniuk, valamint azt is, hogy behatároljunk olyan »tranzitpontokat«, ahol
– osztották meg, hozzáfűzve, nyitottak arra, hogy ahol szükséges javítsanak a rendszeren.
Első fázisban azokat az iskolákat vették figyelembe, amelyeknek jól behatárolható a beiratkozási körzetük. Ezért a Nagy István Művészeti Szakközépiskola, a román tannyelvű és a városközponttól messze eső iskolák hátrányból indulnak, de egy következő lépésben megvizsgálják, hogyan lehet ezeket is hatékonyan bevonni.

Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely és Nyárádszereda után Csíkszeredában is elindítják a lábbuszprogramot november 2-tól, amelynek célja, hogy az elemi iskolások gyalog járjanak iskolába biztonságos, szervezett körülmények között.
Kilenc útvonalat hirdetnek meg, és a sofőrök száma, valamint a kihasználtság alapján derül ki, hogy hány lesz tartható.
A Nagy Imre Általános Iskolába napi járatot terveznek a Fűzfa utcából a Szív utca, a Nagy István festő sétány és a Gál Sándor tér érintésével, továbbá a Decemberi forradalom utca/Nagyrét utca övezetéből, valamint a Kalász negyedből. A Nagy Imre Általános Iskola diákjait az autóval érkező szülők három tranzitpontban is letehetik: a Hunyadi János utca és a Tető utca találkozásánál levő parkolóban, a Decemberi forradalom utcának a Nagyrét utca felőli végénél levő széles, parkolókkal teli téren, valamint a Fűzfa negyedben, az új napközi háta mögött.
A Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai a Kalász negyedből, a Mérleg utcából és a Jégpálya utcából induló járatokhoz csatlakozhatnak, és ezek érintik a Fodor Sándor park (ifjúsági park), a Kossuth Lajos utca és a központi park övezetét.
A József Attila Általános Iskola alsó épületébe igyekvőket az Aranyalma Óvoda közeléből, a Mesebeli béka játszótérről, valamint a Hóvirág utcai tömbházaktól meghirdetett járatok kísérik el. Bekapcsolódhatnak a Müller László utca, a Lendület sétány és a Tudor Vladimirescu utca, valamint az alsó tisztviselőtelep gyermekei.
A „petőfis” és a „józsefes” járatok kölcsönösen érintik a másik iskolát is. Tranzitpontnak minősül a Gyermek sétány és a Testvériség sugárút találkozásánál lévő parkoló, valamint a Hóvirág utca.
Térképek elérhetők a városháza honlapjáról.
A szervezők minden útvonalra két-két „buszvezetőt” keresnek. Remélik, hogy sikerül megszólítaniuk a megyei önkormányzat intézményeit és a decentralizált intézményeket, a civil szervezeteket, a vállalkozókat, művészeket, sportolókat egyaránt. Örülnének, ha csatlakoznának olyan tanárok, tanítók, akik egyébként is bemennek reggelente az adott iskolába, és szeretettel várnak olyan nyugdíjba vonult pedagógusokat is, akiknek jólesne még egy kis reggeli gyermekzsivaj!
Jelentkezni a 0743–529510-es telefonszámon lehet.
A gyermekek az útvonalak mentén több ponton is csatlakozhatnak a menethez, és egyetlen járat kivételével
Az indulási időpontok az „utazóközönség” tempója alapján módosíthatók az első „próbajáratok” után.
A pontgyűjtő füzetbe minden reggel matricát, emellett kitűzőket kapnak, és mire a vidám reggeli társasággal megérkeznek az iskolába, már kiszellőzött aggyal, éberen kezdik a tanítási napot. A leghűségesebb utasok jutalomban részesülnek.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!