
Télre már tisztábban látható, hogyan halad az újraindított Lábbusz Csíkszeredában. Archív
Fotó: Pinti Attila
Újratervezték az idei tanévre a csíkszeredai Lábbusz útvonalait, tanulva a tavalyi tapasztalatokból. Kezdetben kilenc útvonalon kísérik a gyermekeket iskolába. A szervezők önkéntes „buszvezetők” jelentkezését várják.
2023. szeptember 26., 19:502023. szeptember 26., 19:50
„A tavalyi tapasztalatokat összegezve újragondoltuk a csíkszeredai Lábbusz programot, és arra biztatjuk a szülőket, gyermekeket, tanárokat és tanítókat, hogy kapcsolódjanak be a közösségépítő kezdeményezésbe!” – áll a csíkszeredai városháza felhívásában. Hozzátették, tavaly felmérték az igényeket, és
Ezért idén a tömbháznegyedekre és az iskolakörzetekre alapozva újratervezték az útvonalakat.
„Figyelembe vettük, hogy a kisiskolásoknak ne kelljen túl korán indulniuk, valamint azt is, hogy behatároljunk olyan »tranzitpontokat«, ahol
– osztották meg, hozzáfűzve, nyitottak arra, hogy ahol szükséges javítsanak a rendszeren.
Első fázisban azokat az iskolákat vették figyelembe, amelyeknek jól behatárolható a beiratkozási körzetük. Ezért a Nagy István Művészeti Szakközépiskola, a román tannyelvű és a városközponttól messze eső iskolák hátrányból indulnak, de egy következő lépésben megvizsgálják, hogyan lehet ezeket is hatékonyan bevonni.

Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely és Nyárádszereda után Csíkszeredában is elindítják a lábbuszprogramot november 2-tól, amelynek célja, hogy az elemi iskolások gyalog járjanak iskolába biztonságos, szervezett körülmények között.
Kilenc útvonalat hirdetnek meg, és a sofőrök száma, valamint a kihasználtság alapján derül ki, hogy hány lesz tartható.
A Nagy Imre Általános Iskolába napi járatot terveznek a Fűzfa utcából a Szív utca, a Nagy István festő sétány és a Gál Sándor tér érintésével, továbbá a Decemberi forradalom utca/Nagyrét utca övezetéből, valamint a Kalász negyedből. A Nagy Imre Általános Iskola diákjait az autóval érkező szülők három tranzitpontban is letehetik: a Hunyadi János utca és a Tető utca találkozásánál levő parkolóban, a Decemberi forradalom utcának a Nagyrét utca felőli végénél levő széles, parkolókkal teli téren, valamint a Fűzfa negyedben, az új napközi háta mögött.
A Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai a Kalász negyedből, a Mérleg utcából és a Jégpálya utcából induló járatokhoz csatlakozhatnak, és ezek érintik a Fodor Sándor park (ifjúsági park), a Kossuth Lajos utca és a központi park övezetét.
A József Attila Általános Iskola alsó épületébe igyekvőket az Aranyalma Óvoda közeléből, a Mesebeli béka játszótérről, valamint a Hóvirág utcai tömbházaktól meghirdetett járatok kísérik el. Bekapcsolódhatnak a Müller László utca, a Lendület sétány és a Tudor Vladimirescu utca, valamint az alsó tisztviselőtelep gyermekei.
A „petőfis” és a „józsefes” járatok kölcsönösen érintik a másik iskolát is. Tranzitpontnak minősül a Gyermek sétány és a Testvériség sugárút találkozásánál lévő parkoló, valamint a Hóvirág utca.
Térképek elérhetők a városháza honlapjáról.
A szervezők minden útvonalra két-két „buszvezetőt” keresnek. Remélik, hogy sikerül megszólítaniuk a megyei önkormányzat intézményeit és a decentralizált intézményeket, a civil szervezeteket, a vállalkozókat, művészeket, sportolókat egyaránt. Örülnének, ha csatlakoznának olyan tanárok, tanítók, akik egyébként is bemennek reggelente az adott iskolába, és szeretettel várnak olyan nyugdíjba vonult pedagógusokat is, akiknek jólesne még egy kis reggeli gyermekzsivaj!
Jelentkezni a 0743–529510-es telefonszámon lehet.
A gyermekek az útvonalak mentén több ponton is csatlakozhatnak a menethez, és egyetlen járat kivételével
Az indulási időpontok az „utazóközönség” tempója alapján módosíthatók az első „próbajáratok” után.
A pontgyűjtő füzetbe minden reggel matricát, emellett kitűzőket kapnak, és mire a vidám reggeli társasággal megérkeznek az iskolába, már kiszellőzött aggyal, éberen kezdik a tanítási napot. A leghűségesebb utasok jutalomban részesülnek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!