
A múlt évben csak a civilek részvételével zajlott az évfordulós megemlékezés
Fotó: Albert Eszter
Gyergyószentmiklóson, a Gac-oldalban 159 magyar honvéd nyugszik két tömegsírban. Ők 1944. szeptember 7-én lelték a halálukat itt. A sírok környékét idéntől ismét civilek vették gondozásukba, és az évfordulón fejet hajtanak az áldozatok emléke előtt.
2022. szeptember 05., 20:472022. szeptember 05., 20:47
2022. szeptember 07., 13:282022. szeptember 07., 13:28
A Gac-oldal annak a borzalomnak őrzi az emlékét, amikor a román átállást követően egy szovjet előőrs csapat az itt pihenő 159 honvédet álmukban lemészárolta. 1990 után az évfordulón minden évben megemlékezést tartottak itt. 2021-ben is így volt, azonban szeptember 7-én csak egy maroknyi tisztelgő volt itt jelen. A városháza ugyanis egy másik „hivatalos” ünnepséget szervezett pár nappal későbbre.
– mutatott rá Bajna György, akinek szerepe volt abban, hogy amikor már szabadott erre emlékezni, emlékhely létesült a sírok fölötti teraszon.
Az emlékhely ápolói emiatt azt a döntést hozták, hogy bármi történjék, a megemlékező ünnepségeket minden esztendő szeptember 7-én 17 órától megtartják, politikamentes polgári kezdeményezés eredményeként. Erre ők nem is fognak meghívni senkit, aki anélkül is megjelenik, azt szívesen fogadják. Bajna György azt is hozzátette, idén tavasztól a katonasírok és az emlékhely gondozását és a virágültetést a felszegi Munkás Szent József templom egyházi kórusának tagjai és az oltáregylet, valamint az egyházi nőszövetség végzik, és idén ősszel komolyabb területrendezést is terveznek itt.
Megjegyzések a Gac-oldali megemlékezés kapcsán
Mielőtt bárki is hátsó szándékot emlegetne – a jelenlegi szentmiklósi hangulatban nem lenne véletlen –, pár mondatot hozzá kell fűznöm a fenti tudósításhoz, amelynek egyébként minden sorát vállalom.
Fontos hozzátenni, hogy az emlékhelyen idáig is mindig az önkormányzat kaszáltatta le a füvet. Hogy erre általában csak augusztus végén került sor, nem jó fényt vetett ránk a nyári látogatók szemében. Jövőtől talán egy július eleji és egy augusztus végi kaszálás oldaná meg a gubancot.
Az idei megemlékezésre egyeztetés után került sor a székesfehérvári és a gyergyószentmiklósi illetékesek között még augusztus közepén. Aki úgy érezné, hogy „betartás” volt a tudósítás célja, téved. Kizártnak tartom, hogy olyan ember, aki ismerője a város történelmének, rossz szándékkal, esetleg öncélból cselekedne egy tisztességes ügy ellenében. A tavalyi elmaradt az egyeztetés miatt kialakult helyzetből máris minden érintett tanult.
A Gac-oldal szomorú időkre emlékeztet „…mikor az ember úgy elaljasult, hogy önként, kéjjel ölt, nemcsak parancsra…”. Radnóti ideillő sorait megszívlelendő teszik az emlékhely gondozói, amit emberségből megtehetnek. Nem a hídrombolás, hanem a híd karbantartása okán. Az önkormányzat kopjafái is hasonló becsűek a számukra, mint a többi emlékeztető tárgy az oldalban. Ezért szeretnék, ha a politikai csatározások – bár a Gac-oldali sírok felett – mindenkorra elmaradnának.
Bajna György
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!