
Biztonságosabb átkelést tesznek lehetővé a gyalogosok számára az okos átjárók
Fotó: Erdély Bálint Előd
Három gyalogátjárót „okosítottak” Székelyudvarhelyen: a Szólj bele! program révén a Bethlen Gábor utcai gyalogos átkelők egy része vált biztonságosabbá. Folytatás is lesz, további gyalogátjárók kapnak megvilágítást.
2019. december 18., 22:032019. december 18., 22:03
A tavalyi Szólj bele! program egyik nyertese volt a Zebra dala nevet viselő elképzelés, amelyben az ötletgazda a veszélyes (forgalmas útszakaszokon lévő, kevéssé megvilágított gyalogos átkelők) okosítását kérte. Konkrétan a Bethlen Gábor utca többsávos szakaszán lévő három átjárót jelölte meg a kezdeményező, itt a korábbi években több baleset is történt.
A munkálatra közbeszerzési eljárást írt ki a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal, így a vasútállomás melletti (a Solymossy utca közelében lévő), az utca fentebbi részén lévő és a Kisköved utca sarkánál lévő átjárókhoz okos lámpatesteket állított a liciten nyertes szakcég – tájékoztatott Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője. A rendszer lényege, hogy a
A lámpatestek ugyan már a helyükön vannak, beüzemelésükhöz viszont licencet kell kiváltani a hivatalnak, amelynek használatáért évente is fizetni kell. A fejlesztés eddigi összértéke 100 ezer lej, a cél az, hogy a városban minél több ilyen átjáró legyen.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A hivatal illetékese fontosnak tartott kiemelni, hogy idén a tavalyi Szólj bele! program projektjei valósulhatnak meg, hiszen az ősszel lezárt, második program már a jövő évi költségvetésre vonatkozik. Fontos ezt kiemelni, hisz az idei nyertesek között is van olyan ötlet, amely az átjárókat érinti, konkrétan azok megvilágítását kéri.
„Ugyan van különbség a két projekt között, de igazából mi rendszerben gondolkodunk: minél több olyan megvilágított átjárónk legyen a városban, amelyet okosítani tudunk, hogy villogó fény is jelezze az autósoknak a gyalogos jelenlétét, hiszen így még biztonságosabbá tudjuk tenni az átkelést” – hangsúlyozta az illetékes.
Egyébként a Szólj bele! program a közösségi költségvetés eddigi egyetlen székelyföldi példája, lényege, hogy a lakosság javaslatai alapján a városvezetés meghatározott összeget, a város éves költségvetésének egy százalékát költi az ötletek megvalósítására. A javaslatokat szoljbele.udvarhely.ro oldalon közlik, a beérkezett projektekből szavazás alapján választanak nyerteseket. Idén az okos átjárók mellett a városi strand melletti kutyafuttató parkot hozták létre, felújították a Sétatéri parkban lévő Mezítlábas Parkot, és kerékpárszervizelő-állomásokat állítottak fel a Bethlen-negyedi parkban. Az idei, jövőben megvalósítandó, illetve a tavalyi, idén kivitelezett projektekről ugyancsak a weboldalon lehet olvasni.

Ha gyalogost észlelnek, kigyúlnak a fények, kivilágítva a zebrát, egyúttal figyelmeztetve az autósokat. Székelyföldet is lassan, de biztosan eléri a nem olcsó újítás, amely nagyobb biztonságot jelenthet a gyalogosok számára.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
1 hozzászólás