
Biztonságosabb átkelést tesznek lehetővé a gyalogosok számára az okos átjárók
Fotó: Erdély Bálint Előd
Három gyalogátjárót „okosítottak” Székelyudvarhelyen: a Szólj bele! program révén a Bethlen Gábor utcai gyalogos átkelők egy része vált biztonságosabbá. Folytatás is lesz, további gyalogátjárók kapnak megvilágítást.
2019. december 18., 22:032019. december 18., 22:03
A tavalyi Szólj bele! program egyik nyertese volt a Zebra dala nevet viselő elképzelés, amelyben az ötletgazda a veszélyes (forgalmas útszakaszokon lévő, kevéssé megvilágított gyalogos átkelők) okosítását kérte. Konkrétan a Bethlen Gábor utca többsávos szakaszán lévő három átjárót jelölte meg a kezdeményező, itt a korábbi években több baleset is történt.
A munkálatra közbeszerzési eljárást írt ki a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal, így a vasútállomás melletti (a Solymossy utca közelében lévő), az utca fentebbi részén lévő és a Kisköved utca sarkánál lévő átjárókhoz okos lámpatesteket állított a liciten nyertes szakcég – tájékoztatott Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője. A rendszer lényege, hogy a
A lámpatestek ugyan már a helyükön vannak, beüzemelésükhöz viszont licencet kell kiváltani a hivatalnak, amelynek használatáért évente is fizetni kell. A fejlesztés eddigi összértéke 100 ezer lej, a cél az, hogy a városban minél több ilyen átjáró legyen.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A hivatal illetékese fontosnak tartott kiemelni, hogy idén a tavalyi Szólj bele! program projektjei valósulhatnak meg, hiszen az ősszel lezárt, második program már a jövő évi költségvetésre vonatkozik. Fontos ezt kiemelni, hisz az idei nyertesek között is van olyan ötlet, amely az átjárókat érinti, konkrétan azok megvilágítását kéri.
„Ugyan van különbség a két projekt között, de igazából mi rendszerben gondolkodunk: minél több olyan megvilágított átjárónk legyen a városban, amelyet okosítani tudunk, hogy villogó fény is jelezze az autósoknak a gyalogos jelenlétét, hiszen így még biztonságosabbá tudjuk tenni az átkelést” – hangsúlyozta az illetékes.
Egyébként a Szólj bele! program a közösségi költségvetés eddigi egyetlen székelyföldi példája, lényege, hogy a lakosság javaslatai alapján a városvezetés meghatározott összeget, a város éves költségvetésének egy százalékát költi az ötletek megvalósítására. A javaslatokat szoljbele.udvarhely.ro oldalon közlik, a beérkezett projektekből szavazás alapján választanak nyerteseket. Idén az okos átjárók mellett a városi strand melletti kutyafuttató parkot hozták létre, felújították a Sétatéri parkban lévő Mezítlábas Parkot, és kerékpárszervizelő-állomásokat állítottak fel a Bethlen-negyedi parkban. Az idei, jövőben megvalósítandó, illetve a tavalyi, idén kivitelezett projektekről ugyancsak a weboldalon lehet olvasni.

Ha gyalogost észlelnek, kigyúlnak a fények, kivilágítva a zebrát, egyúttal figyelmeztetve az autósokat. Székelyföldet is lassan, de biztosan eléri a nem olcsó újítás, amely nagyobb biztonságot jelenthet a gyalogosok számára.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
1 hozzászólás