
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Ismét kimutatták a madárinfluenza jelenlétét egy Székelykeresztúr melletti háztartás elhullott szárnyasaiból vett mintákból, pénteken. A gazdaságban 21 szárnyast tartottak, és csütörtökön merült fel a vírus gyanúja, miután néhány közülük elpusztult.
2021. május 15., 16:172021. május 15., 16:17
Újabb madárinfluenza-gócpontra bukkantak egy Székelykeresztúr melletti kisgazdaságban, ahol az elhullott szárnyasokból vett mintákból a bukaresti állategészségügyi laboratórium kimutatta a vírustörzs jelenlétét, néhány nappal azután, hogy a kisvárosban megjelent a madárinfluenza.

Igazolta a jászvásári állategészségügyi laboratórium a madárinfluenza jelenlétét azokban a székelykeresztúri elhullott szárnyasokból vett mintákban, amelyeket a fertőzés gyanúja miatt küldött bevizsgálásra a Hargita megyei állategészségügyi szakhatóság.
Az eredmény alapján szombaton a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal alárendeltségében működő, állategészségügyi szakemberekből álló bizottság
Ennek a folyamatnak a végrehajtása is szigorú szabályokhoz kötött, amelyek kizárják a madárinfluenza terjedésének a kockázatát.
A szakhatóság még május 10-én jelölte ki a város három kilométeres körzetében a védelmi zónát, és tíz kilométeres körzetében a megfigyelési zónát, ez a döntés továbbra is érvényben marad az érintett településeken. Mint arról már korábban beszámoltunk, Hargita megyében először Székelykeresztúron jelent meg a madárinfluenza, így a kisváros vonzáskörzetébe tartozó helységekben a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében elrendelt előírások szerint a biztonsági feltételek szigorúbb betartására van szükség, amit az illetékes szakhatóság szigorúan ellenőriz.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezték hétfőn azt a hét személyt, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá szombat éjjel a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira – közölte hétfőn a dési ügyészség.
Jócskán túlhaladva a megengedett sebességet, 172 km/órával száguldó sofőrt mértek be a rendőrök vasárnap Buzău megyében, de miután megállították, váratlan fordulatot vett a gyorshajtásos eset.
Tovább fokozódik a hőség az elkövetkező napokban, az Országos Meteorológiai Igazgatóság előrejelzése szerint azonban viharosra fordulhat az időjárás szerdára virradóra.
Őrizetbe vettek egy ügyészt vasárnap éjszaka 24 órára, mert miután botrányt okozott egy Hunyad megyei vendéglátóhelyen, könnygázt használt és egy pisztolyt is elsütött, amikor a rendőrök megpróbálták lefogni – közölte hétfőn a legfőbb ügyészség.
Udvarhely-, Gyergyó- és Csíkszéken is kaptak el ittas sofőröket hétvégén a hatóságok, sőt volt, aki vezetői engedély nélkül közlekedett járművével – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Kilőtték azt a medvét, amely vasárnap megtámadott egy embert az észak-szlovákiai Nagyturány (Turany) közelében – jelentette be közösségi médiaprofilján Filip Kuffa szlovák környezetvédelmi államtitkár hétfőn.
Elsősorban a nappali hőmérsékletek alakulásában várhatók változások a következő kéthetes, augusztus 10–23. közötti időszakban az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint.
Első- és másodfokú időjárási riasztást bocsájtott ki az Országos Meteorológia Szolgálat keddre Románia legnagyobb területére a várható hőség miatt.
Idén júniusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,6-szorosa volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!