
Két ló egymással szemben eltemetve – hámjaik díszei arra utalnak, hogy nagy becsben voltak tartva
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum
A pár évvel ezelőtt feltárt, középső bronzkori lósírok most egy újabb, hasonló temetkezéssel bővültek – számoltak be a régészek a sepsiszentgyörgyi Hosszú-láb nevű többhektáros régészeti lelőhelyen tett felfedezésekről.
2025. február 08., 18:042025. február 08., 18:04
A sepsiszentgyörgyi Hosszú-láb nevű többhektáros régészeti lelőhelyen a Keleti-Kárpátok Múzeumának régészcsapata mellett a Székely Nemzeti Múzeum munkatársai is érdekes felfedezéseket tettek.
A Székely Nemzeti Múzeum régészei január óta végeznek megelőző feltárásokat a Sepsi Aréna szomszédságában épülő jégcsarnok helyén. A több korszakban lakott, Hosszú-láb nevű régészeti lelőhely délkeleti részén végzett kutatások számos érdekességet tartogattak a régészeknek.
A Hosszú-láb lelőhely még sok érdekességet tartogathat a régészeknek
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum
„A pár évvel ezelőtt feltárt, középső bronzkori (Kr. e. 19–16. század) lósírok most egy újabb, hasonló temetkezéssel bővültek. A négyszögletes gödörben, egymással szemben oldalukra fektetett állatok
A hátas (vagy fogatolt) állatok fején agancsból készített zabladíszek láttak napvilágot. A lószerszám további díszei voltak a bekarcolt spirálmotívummal ellátott, szintén agancsból csiszolt korongok is” – írja közleményében a múzeum.
Különleges leletként tartanak számon a régészek egy bronz tokos-füles balta készítésére használt öntőmintát, néhány miniatűr agyagtárgyat és egy bronztűt
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum
A késő bronzkor és kora vaskor idejéből származó régészeti emlékanyag a Gáva-Holihrady kultúrkört képviseli, amelynek népe hatalmas területet hódított meg a Kr. e. 12–9. századok folyamán, a Magyar Alföldtől Erdélyen át egészen a Dnyeszter felső folyásáig. Több felszínre épített, cölöpvázas ház maradványa és számos tárológödör került elő, valamint igen gazdag leletanyag: ép vagy töredékes edények, agyagnehezékek, őrlőkövek, állatcsontok.
Kik és milyenek lehettek azok az emberek, akik ezeket az edényeket formázták beláthatatlanul sok emberöltővel ezelőtt?
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum

Gazdag és egyedi régészeti leletanyag került elő Sepsiszentgyörgyön a Sapientia egyetem leendő kampuszának területén végzett ásatásoknál. A leleteket a szélesebb nyilvánosság elé fogják tárni a muzeológusok.
Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó.
A sokéves átlagnak megfelelő, ugyanakkor változékony időjárás várható május második felében, csapadékra szinten naponta számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 18–31. közötti időszakra érvényes előrejelzéséből.
Az idei év első négy hónapjában 737 682 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).
Elindult a regisztráció a 34. Bolyai Nyári Akadémia pedagógus-továbbképzéseire, amelyek több helyszínen kínálnak szakmai fejlődési lehetőséget pedagógusok számára június 29. és július 24. között.
Az eredmények szerint a beteg az Európában terjedő vírustörzset kapta el, a megbetegedésnek tehát nincs köze az óceánjáró fedélzetén azonosított Andes-hantavírushoz, amely kizárólag Dél-Amerikában terjed.
Nicușor Dan államfő hétfőn konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.
Hosszú restaurálási folyamat után felavatják május 22-én a gyimesbükki Rákóczi-várat. A nép körében Rákóczi-várként ismert erődítmény 2026-tól hivatalosan a Bethlen–Rákóczi-vár nevet viseli.
Jelenleg nincs olyan jogi ok vagy alkotmányos indok, amely megalapozhatná a lemondásomat – írja az MTI az Index hírportálon hétfőn megjelent, Sulyok Tamás köztársasági elnökkel készített interjút szemlézve.
A románok többsége úgy véli, hogy előrehozott választásokra van szükség, és ha jövő vasárnap tartanának parlamenti választásokat, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) lenne az első helyen.
Ismét medvék miatt szólt a Ro-Alert több Hargita megyei településen vasárnap este. A vadállatok párzási időszaka miatt gyakrabban találkozhatunk velük.
szóljon hozzá!