
Fotó: Lőrincz Csaba/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
A Szent Miklós-hegy aljában, a Márton Áron tér felső szögletében takaros kis tér jött létre: a kis park széles összefogás eredménye, méltó környezete a tavaly restaurált Jézus-szobornak.
2019. december 04., 17:442019. december 04., 17:44
2017-ben, Orbán Balázs önkormányzati képviselő kezdeményezésére született meg a döntés, hogy restaurálják a város legrégebbi, a Márton Áron tér felső felében álló Jézus-szobrot. Az impozáns alkotást 1901 júliusában avatták fel, a szobron azonban kifogott az idő vasfoga.
A zöldövezet egyébként a katolikus egyház tulajdonát képezi, így összefogással valósulhatott meg a beruházás: a kivitelezés mintegy 83 ezer lejes költségéből 70-et a város, a fennmaradó összeget pedig az egyház biztosította.
A földmunkákat megelőzően régészeti feltárás is zajlott, hiszen az érintett övezet már a Márton Áron tér felújításakor is rendkívül gazdag lelőhelynek bizonyult.
„Általában a régészek azok, akik egy-egy munkálatnál hátráltatják a kivitelezést, legalábbis a külső megítélés szempontjából. Hiszen az a feladatunk, hogy városunk történelmét gazdagítsuk” – mondta a tér felavatásakor Miklós Zoltán. A Haáz Rezső Múzeum igazgatója hozzátette, ezúttal is rendkívül gazdag leletanyagra bukkantak, amelyből jövőre kiállítást is rendeznének.
Az újonnan kialakított járófelületen kockakő jelöli az egykori pince helyét, árulta el Nyárádi Zsolt régész.

Eredetileg szeptember végére tervezték, ám csak november elejére sikerült befejezni a székelyudvarhelyi Márton Áron tér felső felében álló Jézus-szobor restaurálását. Jövő nyáron a körülötte lévő területet pihenővé alakítják majd át.
„Közel két méter mélységben értük el a pince alját. A padlóból, egy létrán lehetett valamikor megközelíteni, valószínűleg fölötte volt az épület konyhája” – magyarázta. A konyhából a teljes étkészlet, páratlan, Székelyudvarhelyen még nem látott leletkincs került a pincébe: a ház a 17. században épülhetett, és valamikor a 19. század második felében bonthatták el, hiszen az Orbán Balázs-fotókon még jól kivehető a háttérben.
A tér kivitelezése teljesen nem fejeződhetett be idén, jövő tavasszal további gyepesítés, szépítés lesz majd. A kis parkot Mátyás Károly főesperes áldásával adták át a közösségnek.

A tervezettnél hosszabbra nyúlt a székelyudvarhelyi Márton Áron téren álló Jézus-szobor restaurálása: a homokkőből készült alkotás állapota ugyanis sokkal rosszabb volt, mint amire a szakemberek számítottak.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!