
Három kivitelező vállalta el a nagy értékű útfelújítást. Archív
Fotó: László Ildikó
Ismét van rá esély, hogy megvalósuljon a Homoród mentén elkezdett, majd félbe hagyott nagyszabású útfelújítással kapcsolatos projekt, aminek megvalósulásáért Hargita Megye Tanácsa pályázott. Újabb kivitelezőkkel szerződik az intézmény.
2024. november 06., 07:392024. november 06., 07:39
Számos bürokratikus munka és tervmódosítást követően közel négy éve kezdődött el az ötven kilométernyi útfelújítást magában foglaló udvarhelyszéki nagyberuházás, amelynek finanszírozásáért 117 millió lejért pályázott Hargita Megye Tanácsa az Európai Uniónál. A beruházás részeként Bikafalvától Kányádon és Székelypeteken át Brassó megye határáig, valamint a Kányád–Székelydálya–Városfalva és a Városfalva–Oklánd–Kovászna megye határa szakaszokon szeretnék modernizálni az utakat.
A közbeszerzési eljáráson egy olasz vállalat nyerte el a munkálatok kivitelezési jogát, ám nem haladtak megfelelő ütemben a kivitelezéssel, sőt
Mindemellett a szerződésben vállaltak szerint az érintett utak nyári karbantartását is el kellett volna végeznie, ám ez sem történt meg. „Ezek miatt a megyei tanács vezetősége kénytelen volt szerződést bontani a céggel, ami
– erősítette meg lapunknak Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Időközben a munkálatot megrendelő intézmény felmérte az utak állapotát, majd visszavette saját ügykezelésébe azokat. Így elvégezhették a karbantartást, azaz járhatóvá tették az érintett szakaszokat. 2023 végéig sikerült azt is kialkudniuk, hogy a megpályázott összeg ne vesszen el, hanem átvihessék azt a következő pályázati ciklusra. Ezáltal gyakorlatilag sikerült meghosszabbítani a beruházás befejezésének határidejét.
A megyei tanács ismét közbeszerzési eljárást indított, hogy immár megbízhatóbb vállalkozókat találjanak a jelentős útfelújítás kivitelezésére. Bíró Barna Botond közölte, három szakaszra bontották a projektet:
Homoródszentpáltól Kovászna megye határáig,
Homoródszentpáltól Kányádig,
valamint Ócfalvától Székelypetekig és Brassó megye határáig.
Minden részre sikerült kivitelezőt találni (Ing Service, Duna Construcții és a Dömper vállalatok), a közbeszerzés nyerteseit ki is hirdette a megyei tanács.
Az említett útszakaszok felújítását áfamentesen 160 millió lej értékben hirdette meg az intézmény, ám a cégek összesen 123 millió lejért elvállalták. Ha nem lesznek óvások, akkor hamarosan meg is lehet kötni a kivitelezési szerződéseket. A cél az, hogy jövő tavasszal folytatódjon az építkezés.

Egy ideig csak álom marad a jó út azokon az udvarhelyszéki szakaszokon, ahonnan hónapokkal ezelőtt kivonult az olasz cég. Hargita Megye Tanácsa tisztában van azzal, hogy több érintett szakasz is gyatra állapotban van.
Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.
Mínusz 21 fok alá esett a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában és Gyergyóalfaluban is. Ez volt a leghidegebb az országban.
Megelégelték a magyarázkodást, őszinte válaszokat várnak a városvezetéstől az adóemelések kapcsán a sepsiszentgyörgyiek. Egy felhívásban arra buzdítják a lakókat, ne csak az online térben adjanak hangot az elégedetlenségüknek.
Nyolc évig volt használaton kívül a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház, amelyet most, egy nagyszabású felújítást követően ismét birtokba vehettek a lakók. Az avatóünnepségen a közösség gyűjtőpontjának nevezték az épületet.
szóljon hozzá!