Zeneszótól hangos a művészeti iskola

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Kedd óta zajlik a már hagyományos fúvóstábor a székelyudvarhelyi Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskolában: a Gergely János zenetanár által életre hívott, immár kilencedik alkalommal megrendezett ingyenes fúvósképzés annyira népszerű, hogy más települések is „ellesték” az ötletet.

Kovács Eszter

2013. július 24., 17:572013. július 24., 17:57

2013. július 24., 18:052013. július 24., 18:05

Kedden kezdődött, és július 30-án, kedden nagyszabású koncerttel zárul az idei intenzív fúvóstábor. Az egyhetes képzésre ezúttal is minden korosztály jelentkezését várták, hisz a kezdő szintű oktatás mellett mesterkurzus is zajlik. Az udvarhelyi művészeti iskolában délelőtt és délután is tartanak oktatást, de vacsora után – a részvevők kérésére – kamarazenélés is van.

A jövőre jubiláló fúvóstábor ötletgazdája Gergely János zenetanár, az Udvarhelyszéki Fúvószenekar karnagya, aki 2004-ben az Agyagfalvi Fúvószenekar egyik magyarországi turnéján ismerkedett meg Lebanov József trombitaoktatóval. „Lényegében Lebanov az értelmi szerző – árulta el Gergely János –, hisz már a kezdetektől ő vállalta magára a külhoni oktatók toborzását.” A 2005 óta megrendezett táborban részt vevő oktatók zöme azóta is évente visszajár Udvarhelyre, ezúttal is tizennégyen várják az érdeklődőket.

„Eddig ötvennégyen jelentek meg, de a hétvégén még érkeznek diákok. Idén a szervezésben akadt egy kis gubanc, hisz valamelyest divattá vált a fúvóstáborok rendezése: Korondon és Csíkszentmihályon jelenleg is zajlik, múlt héten Szentmártonban, azelőtt pedig Karcfalván volt tábor” – sorolta Gergely János. A részt vevő társaság magját a művészeti iskola diákjai alkotják, de jöttek szép számban Szentegyházáról és más udvarhelyszéki településekről, a Gyergyói-medencéből, Marosvásárhelyről és Fehéregyházáról is. Érdekesség, hogy egy tizenkét fős tekerőpataki gyerekcsapat is bejelentkezett, hisz a településen fúvószenekart szeretének létrehozni. „Elképesztő, hogy ezek a tanárok már évek óta önköltségen jönnek Udvarhelyre, és ingyen tanítják a gyerekeket. Lelkesedésük talán onnan ered, hogy az itteni gyerekek rendkívül céltudatosan, önszántukból vesznek részt a képzésen, keményen dolgoznak” – magyarázta. Ezúttal is több hangszeren (kürtök, trombiták, harsona, tuba, klarinét, fuvola, szaxofon) történik az oktatás, de két zeneelmélet-tanár is a diákok rendelkezésére áll.

„Öröm itt dolgozni. Több oka is van annak, hogy évről évre visszajárunk, egyrészt van egy személyes kapcsolat, melyet így ápolunk, másrészt szívesen segítünk az itteni fiataloknak. Igyekszünk minél több kottaanyagot is hozni minden évben, hogy meg tudjuk osztani a pedagógusokkal, diákokkal, hogy minél szélesebb körű repertoár álljon rendelkezésükre” – mondta el Lebanov József.

Orosz János harsonatanár már ötödik éve jár vissza Udvarhelyre, bevallása szerint imád ide jönni. „Kezdők és haladók is vannak a csapatban. A kezdőkkel az alapokat igazítjuk ki, a haladókkal pedig már évek óta találkozunk, velük ott folytatjuk, ahol előző éveben abbahagytuk” – vázolta. Az albertirsai pedagógus, aki egyébként a nagyváradi egyetemen is tanít, arról is beszámolt, hogy rendkívül szoros kapcsolat alakul ki a növendékek és az oktatók között: az udvarhelyi művészeti iskola egy volt növendéke, a fúvóstábor rendszeres részvevője őhozzá megy majd egyetemre felvételizni.

Török József már a kezdetektől a csapat tagja, idén már a negyedik erdélyi zenei táborban oktat. „Nem túl sok gyerek jut egy-egy tanárra, ezért mindenkivel több időd tudunk foglalkozni, jobban el lehet mélyíteni a tanultakat, így ez az egy hét is nagyon hasznos” – mondta. Török József egyébként úgy véli: az erdélyi magyarság fennmaradásának kulcsa a magyar öntudat erősítése, ennek pedig a zene is szerves része lehet. „Egy cikkben olvastam, hogy a csángók azért fognak asszimilálódni, mert kevés az olyan emberük – írójuk, zenészük, popsztárjuk akár –, aki példát mutatna, akire a fiatal generációnak fel lehetne néznie. Úgy gondolom, az ilyen kimagasló személyiségek erősítik a magyar öntudatot, és az újabb generáció kinevelésében szerepet kell vállalnunk” – magyarázta.

Jelentkezni továbbra is lehet Gergely Jánosnál a 0745–892189-es telefonszámon. A kilencedik udvarhelyi fúvóstábor július 30-án délután a volt mozi nagytermében tartandó koncerttel zárul.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei