
Fotó: Farkas Antal
Idén nyáron is folytatódik a nemzetközi régészeti kutatás Udvarhelyszéken, ezúttal a helyi és vidékünkre érkező régészek Patakfalva Árpád-kori templomának helyszínét veszik birtokukba. Az ArchaeoTek Canada már 2001 óta végez régészeti kutatómunkát Erdélyben, most nyáron hatvan diákkal érkeznek Székelyudvarhelyre.
2014. május 22., 10:552014. május 22., 10:55
Nyárádi Zsolt régész, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum munkatársa az idei ásatások vezetője. Rá hárult az a feladat, hogy előkészítse a patakfalvi lelőhelyet a további munkálatokhoz. A kis csapat az elmúlt hét alatt látványos eredményeket ért el, a két nyitott szelvényen már tisztán körvonalazódtak a 13. századi templom alapjai. A régész szerint ez a lelőhely kevésbé szennyezett, mint a sokéves projekt eddigi feltárásai. Elmondta, a tavaly Fenyéden végzett ásatások kevesebb tárgyi bizonyítékot szolgáltak, mint remélték. „Ott földcsuszamlás rombolta le a templomot, és az eltelt idő jobban tönkretette a feltárható maradványokat. Ezt az épületet földrengés rombolta le, utána építették fel a ma is álló templomot a faluban, de itt az épület alapja szinte érintetlen maradt” – mutatott a sokszögű gótikus szentélyzáródás alapjaira. Az Árpád-kori szentély egyenes záródású tömbje is szinte érintetlen volt. Egy közeli földkupacra mutatva azt is elárulta, hogy a vékony réteg gyep alatt ott rejlenek az összeomlott templom tornyának maradványai. Elmondta, akkor lesz igazán izgalmas az ásatás, amikor mind a négy tervezett szelvényt kinyitják és sürgölődő régészek, illetve régésztanoncok népes csoportja fog vizsgálódni.
Volt már meglepetés
„A projekt eddigi eredményei különösen érdekes leletekkel szolgáltak. A telekfalvi ásatásokkor feltárt hetven eltemetett személy közül hatvankilenc gyermek volt, közülük negyvenkilenc még meg sem született. Ilyen érdekes tények segítenek nekünk feltenni azokat a kérdéseket, amelyeket ha megválaszolunk, sikerül közelebbi képet alkotnunk a korról” – magyarázta Andre Gonciar, az ArchaeoTek Canada projekt vezetője az eddigi eredményekkel kapcsolatban.
Hatvan külföldi régész
A nemzetközi, többnyire észak-amerikai egyetemistákból álló diákcsapat három csoportra osztva fog Székelyudvarhelyre érkezni. Az első csoport – húsz antropológus – június 8-án érkezik, és hat hétig a Haáz Rezső Múzeumban felállított tereplaboratóriumban fog kutatómunkát végezni. A második és harmadik csoport – szintén húsz-húsz régész – június 15-én érkezik, majd egy hónappal később egy-egy hónapig az ásatásokban fognak részt venni. A nyár, valamint egy csoport vizsgálatainak végén nyilvános előadáson számolnak be az eredményekről.
Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.
Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.
Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.
A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.
Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.
Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.
Egész napos filmünneppel várják a mozirajongókat június 17-én Szentegyházán. A Vándormozi négy magyar alkotást vetít le, a belépés ingyenes.
Megnyitja kapuit a parajdi sós strand pénteken, a nyitónapon minden érdeklődő ingyenesen látogathatja a létesítményt.
Újabb Ro-Alert figyelmeztetést kaptak kedd este a székelyvarságiak medve jelenléte miatt. Mindez alig két nappal azután történt, hogy egy emberre veszélyessé vált nagyvadat kilőttek a településen.
Házkutatásokat tartottak kedden Hargita megyében a Jupiter-hadművelet részeként a rendőrség gazdasági nyomozói. Több mint három kilogramm törvénytelenül értékesített vízipipadohányt foglaltak le.
szóljon hozzá!