Fotó: Pál Gábor
Az elmúlt hét vasárnapján népgyűlést tartottak Szentegyházán, ahol egyebek közt arról döntöttek, hogy az 1991-ben hozott 18-as törvény alapján a polgármesteri hivatal kiméretteti a város környéki legelőket és erdőket, hogy a tulajdonosoknak lehetőségük legyen telekkönyveztetni azokat. A település polgármesterétől megtudtuk, hogy a hét elején már nekiláttak a parcellázási terv digitális formában való elkészítéséhez.
2013. május 16., 18:532013. május 16., 18:53
2013. május 16., 18:562013. május 16., 18:56
Szentegyházán nyolc évvel ezelőtt kezdték visszaosztani az addig állami tulajdonban lévő erdőket, de mivel az államosítás előtt itt közbirtokosságok voltak, nem mindenki tudta, hogy pontosan hol van az ő erdőrésze. Három részben osztották vissza ezeket a területeket: első két fázisban 500–500 hektárt, a harmadikban pedig 1900-at. A városban megalakult hat erdőtulajdonosi társaság – Katlan, Kazánsarka, Csutakos, Kisaranybükk, Ángyus, Bagolykő – közel hétszáz tagot számlál. Rus Sándor, Szentegyháza polgármestere érdeklődésünkre elmondta, az eddigi konfliktusok főleg abból adódtak, hogy a szentegyházi erdők visszaosztása után a lefoglalások úgy történtek, hogy az akkori erdészeti hivatal nem az önkormányzat helyi bizottságát bízta meg a területek szétosztásával, hanem a tulajdonosi társulásokra bízta az osztozkodást. A tagok egy részének megfelelt az, hogy társaságonként több alkalommal felparcellázták és elosztották a 3000 hektáros területet, de sokan igazságtalannak és törvénytelennek gondolták ezt a módszert. Ezért 2006-ban a Hargita megyei prefektúrán kikérték az eredeti tulajdonosi papírokat, de mivel az irodában – és nem a helyszínen – mérés nélkül állították ki ezeket, a papírok hátoldalára vezették fel a területek koordinátáit, melyek nem egyeztek meg a korábbi tetszőleges parcellázással. Így hiába érték tetten a fatolvajokat, leggyakrabban a területek tisztázatlan helyzete miatt dobták vissza a dossziékat.
Törvény szerint járnak el
A vasárnapi gyűlésen a közel 150 erdőtulajdonoson kívül Rus Sándor, Szentegyháza polgármestere is részt vett. Elmondása szerint a hétvégi népgyűlésen megjelent erdőtulajdonosok úgy szavaztak, hogy miután a szentegyházi erdők és legelők parcellázási tervét elkészítteti a polgármesteri hivatal, az erdőtulajdonosok mindegyike telekkönyveztetheti a saját tulajdonosi papírja után a területét. „Itt a hivatalban biztosítottunk egy irodát a topográfusnak, aki először digitalizált formában készíti el a legelős majd az erdős területek térképeit, aztán kimennek a helyszínre is kimérni a határokat. Ezt jóváhagyja a kataszteri hivatal, valamint ellátja kataszteri számokkal, így meglesz az a dokumentum, melynek alapján mindenki a tulajdonpapírja szerint telekkönyveztetheti a saját területeit” – adta tudtunkra a polgármester. Megtudtuk, hogy a topográfus már hétfőn nekilátott a munkának.
„A legelőkkel nincs probléma, mert ott nem történt korábban lefoglalás, de az erdők esetében a lefoglalt területek legtöbbször nem egyeznek meg a tulajdonpapír szerinti koordinátákkal. Van, akinek ez tetszik, van, akinek nem, mi végezzük a dolgunkat, ahogyan a törvény előírja” – fejtette ki az elöljáró, majd a későbbiekben hozzátette: ha ez tisztázódik, akkor mindenkinek egyezni fog a tulajdonpapírján feltüntetett terület a kimérttel, és személyesen is tehet feljelentést a fatolvajok ellen.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!