Fotó: Thomas Campean
Nem kevés problémába ütköznek az udvarhelyi hallássérültek a mindennapokban: szakszerű oktatásukra helyben nincs bevált stratégia, jelnyelvet itthon nem tanulhatnak, a társadalomba való beilleszkedésüket célzó programok pedig igen szegényesek – vélik az érintettek.
2013. december 03., 15:472013. december 03., 15:47
2013. december 03., 16:082013. december 03., 16:08
Hargita megyében jelenleg több mint háromszáz hallás- és beszédsérült él. A térségben kevés olyan program működik, amely az ilyen problémákkal küzdők társadalomba való integrációját és a teljes élethez nélkülözhetetlen képességek elsajátítását, fejlesztését célozza – tájékoztatott levélben Erőss Tünde, a Hallássérültek Országos Egyesülete Hargita megyei kirendeltségének elnöke. Hozzáfűzte, egyesületük felvállalja a hallássérültek jogainak megismertetését és érdekeik képviseletét, azzal a céllal, hogy bevonja őket a társadalomba, az oktatás és a munkavállalás szintjén.
Működik a helyi érdekképviselet
Székelyudvarhelyen egy Deaf Club elnevezésű létesítményt működtetnek a Márton Áron tér 5. szám alatt, ahol csütörtökönként 17 és 20 óra között találkozhatnak a siketek. Itt különféle kulturális és sportprogramokon vehetnek részt – ezenkívül országos rendezvényeken is megjelennek, ebben az évben például hat székelyudvarhelyi mutatta be népviseletünket és néptáncainkat Buzăuban egy, a hallássérültek számára szervezett táncfesztiválon.
A Deaf Clubban azonban a mindennapi problémák megbeszélésére is alkalom nyílik, s ezeket a képviselők jelezhetik a helyi önkormányzatnak. A klub és a polgármesteri hivatal között jó a kapcsolat, az egyesület helyi kirendeltsége egy, a város tulajdonában lévő épületben működik – mondta el Bálint Attila, a hivatal sajtószóvivője.
A kommunikációval kapcsolatban azonban felmerülnek különféle problémák, mind a közintézményekben való eligazodás, mind az iskolai oktatás szintjén. A hallássérült személyek és a társadalom többi tagja közti kommunikációs nyelvezet a jelbeszéd, jelnyelv. A 2006/448-as törvény értelmében a közhatóságoknak kötelességük tehát a siketek számára jelnyelvet ismerő tolmácsot biztosítani – informált Erőss Tünde. A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatalnak nincs elegendő alkalmazottja arra, hogy ilyen tolmácsot biztosítson, de mind a Deaf Club gyűlésein felmerülő problémákra, mind az egyéni gondokra megpróbálnak megoldást találni – fejtette ki a sajtószóvivő.
Akadozik a kommunikáció és az oktatás
A jelbeszédet egyébként nemcsak Székelyudvarhelyen, de Hargita megyében sem oktatják: az országban mindössze Marosvásárhelyen, Kolozsváron, Bukarestben és Buzăuban van lehetőség ennek elsajátítására. A hatalmas érdeklődésre való tekintettel jövőre remélhetőleg Hargita megyében is el tudják indítani a tanfolyamot – adta tudtunkra a hallássérültek egyesületének elnöke.
A siketek oktatásának kérdésköre azonban több problémát is felvet. A legtöbb hallássérült gyerek speciális intézetekben tanul – ilyenek Kolozsváron, Bukarestben, Nagyszebenben, Focşani-ban és a Suceava megyei Vincovu de Suson működnek. Akiknek azonban nincs lehetőségük ilyen messzire vinni gyereküket, hagyományos oktatási rendszerbe íratják be őket. Bálint Mihály, a Benedek Elek Pedagógiai Líceum igazgatója elmondta, az oktatóknak semmiféle segédletük nincs az ilyen helyzetek kezelésére.
Fogódzó kellene a pedagógusoknak
Vackán Renáta, a Móra Ferenc Általános Iskola tanítója arról tájékoztatott, hogy az oktatói képzéseken részt vevők tanulnak gyógypedagógiát, ám az közel sem elegendő a konkrét helyzetek megoldásához. Ő huszonnégy első osztályost tanít, köztük egy hallássérült diákot is, ám az iskolai idő sajnos nem elég a felzárkóztatására. A gyerek logopédushoz és pszichológushoz jár négyéves kora óta: már a nulladik osztályba kerülésekor ismerte a betűket, ám nagyon nehezen beszél, és az elvont fogalmak megértésével komoly gondjai vannak – mondta el. Hozzáfűzte, a gyereknek kiváló a kézügyessége, szépen rajzol és ír, ráadásul mindent megtesz azért, hogy lépést tartson a többiekkel, és sikerült beilleszkednie az osztályközösségbe.
Ám mivel sem a gyerek, sem a pedagógusok nem ismerik a jelbeszédet, a kommunikáció olykor nagyon nehézkes, akárcsak az, hogy az olvasott szöveget megértse. Sok fogalom ismeretlen számára, így nem mindig tudja értelmezni a kapott feladatot. A kisdiák ettől az évtől rendszeresen hordja hallókészülékét, ami segíti a kommunikációt, ám a sokrétű probléma mindeddig megoldatlan. A tanító véleménye szerint nagyon jó lenne, ha létezne valamilyen fogódzó az ilyen helyzetben lévő tanulók megfelelő oktatására, mert jelenleg nincs mire támaszkodnia – ő képek és mozdulatsorok segítségével próbálja a sérült diák számára érthetőbbé tenni a tananyagot, de az elvont fogalmak tisztázása meglehetősen nehézkes. Egy intelligens, tehetséges gyereknek semmiképpen sem volna szabad lemaradnia – fűzte hozzá.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
szóljon hozzá!