Fotó: Kristó Róbert
Nagy vitát gerjesztő megállapodás került nyilvánosságra az elmúlt napokban, melyben állítólag a szentegyházi polgármester megtagadja a tulajdonosok birtoklevelei alapján történő erdőkiméréseket. Az erdőtulajdonosok évekkel ezelőtt egyesületekbe tömörültek, ahol – a településvezető szerint – törvénytelenül újraosztották a területeket, ez képezi a vita alapját. A polgármester szerint a lakosoknak bírósághoz kell fordulniuk, ha vissza akarják kapni tulajdonukat.
2016. április 28., 13:342016. április 28., 13:34
Tamás János szentegyházi erdőtulajdonos kereste meg panaszával az Udvarhelyi Híradót, mivel évek óta sikertelenül próbálja visszaszerezni területét – annak ellenére, hogy rendelkezik birtoklevéllel, mindmáig nem kapta vissza. A problémák azért merültek fel, mert közel húsz éve egyesület alakult az erdők kezelésére, ám tagjai szabálytalan módon újra elosztották a dűlőket, csupán a területek nagysága alapján. Tamás szerint az egyesületnek nincs erdő a tulajdonában. Egyébként különösen felháborította őt, hogy birtokába jutott egy olyan egyezségről szóló irat, amelyben a polgármester, illetve több erdőegyesületi tag megállapodik, hogy Rusz Sándor regnálása alatt, amíg létezik az erdőegyesület, nem lesznek birtoklevél szerinti dűlő-, illetve erdőmérések. A megállapodás szerint minderre azért van szükség, hogy ne legyenek bírósági és egyéb viták. A panaszos számára azért lenne fontos, hogy visszakapja a birtoklevél szerinti területét, mert másképp tolvajként tekintenek rá a hatóságok, ha fát visz el földjéről.
Törvénytelen területfoglalás
„Tudott dolog, hogy amikor Szentegyházán kimérték az erdőket, az nem tulajdonpapírok alapján történt. Az emberek hat egyesületbe szerveződtek, amelyeken belül dzsungeltörvények alapján összeadták a birtokleveleken lévő hektárokat, majd maguk között újra elosztották” – magyarázta Rusz Sándor, a település polgármestere. Mint mondta, az akkor megkötött egyezségekkel közel húsz évig nem is volt probléma, ám elfogyott az erdő, és egyesek úgy gondolták, jó volna elővenni a birtokleveleket, hátha azokon a részeken maradt még fa. Ez a hullám 2013-ban kezdődött el. Ekkor két táborra szakadtak az egyesület tagjai: a régi vezetőkre – akik támogatták az eredeti egyezséget –, illetve arra a csoportra, amely birtoklevele alapján követelte vissza erdőjét. Ekkor kereste fel Rusz Sándort négy egyesület vezetője, és elmondták neki, hogy a korábbi egyezség ugyan nem volt törvényes, de a viták elkerülése érdekében kössenek egy megállapodást, melynek tartalmát röviden ismertettük. „Ekkor nem azt írtam, hogy nem fogunk felméréseket végezni, hanem azt, hogy addig nem, amíg van egy bírósági végzés” – magyarázta a polgármester. Bírósági végzés arról született, hogy 2007-ben egy unióvá állt össze a hat egyesület, illetve a területeket a korábbi hat egyesület rajzai alapján osztották fel. Az egyesülésre az erdők őrzése miatt volt szükség, hiszen másképp mindenki kedve szerint lophatott fát.
Bírósághoz kell fordulni
„Eddig ugyan egyezkedések voltak, de bárki kérheti saját területét a birtoklevél alapján. Ha valaki törvénytelenül birtokol 15 évig egy területet, s arról van egy akármilyen papírja, hiába megyek én oda papírokkal, hogy az az enyém, azt fogja mondani, hogy nem adja át” – magyarázta Rusz. Ekkor a jogos tulajdonos feladata, hogy bírósághoz forduljon a törvénytelen papírok érvénytelenítése érdekében. „Egy területnek nem lehet két tulajdonosa” – jelentette ki. A birtoklevelek szerinti dűlő- és topográfiai méréseket egyébkén aláírta a polgármester, így kiállíttathatták a telekönyveket a tulajdonosok. A viták akkor kezdődtek, amikor a tulajdonosok kimentek területeikre, ahonnan elkergették őket azok, akiknek az egyesületen belül osztották ki ugyanazokat az erdőparcellákat. Rusz szerint ráadásul az is logikátlan, hogy jelenleg azok az emberek vezetik az egyesületet, akik korábban arra buzdították az erdőtulajdonosokat, hogy a birtoklevelek alapján tartsanak igényt területeikre.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!