Fotó: Pál Gábor
Idén is több ezer ember látogatott ki a Kalonda-tetőre, a farkaslakiak ünnepére. Pénteken egy nyolc négyzetméteres székely zászlót készítettek a környékbeli fiatalok, szombaton az erőgépek vezetői vetélkedtek egymással, vasárnap a kultúráé volt a főszerep a XIII. Farkaslaki Szenes Napokon.
2013. szeptember 01., 21:272013. szeptember 01., 21:27
Első nap még javában folyt a sátrak felállítása a Kalondán, amikor a Farkaslaki Fiatalok Fórumának tagjai más települések fiataljaival együtt nekiláttak a két darab, egyenként négy méter hosszú kék vásznat összevarrni az arany színűvel. Mintegy tizenöt fiatal gyűlt össze a nagy sátor alatt öltögetni, a napot és holdat később vágták ki és varrták a zászlóra. Bár négy óra volt, elkelt a kabát vagy mellény a Kalonda-tetőn.
Nagy érdeklődés övezte másnap az erőgép-vetélkedőt, melyre hatan neveztek be. Délután öt órakor a színpad előtt javában folyt a főzőverseny, a pódium mögött pedig néhány behemót sárga jármű sorakozott fel. Olyan pontosságot igénylő versenyszámokat kellett teljesíteniük a fiatal gépkezelőknek a homlokrakodós kotrógépekkel, amik még kézzel is nehezen mennének. Többé-kevésbé sikerült is nekik például meggyújtani egy öngyújtót a markolóval, és a labdát is ügyesen terelgették a bóják között.
Az emelővel és kotróval is ellátott óriásgépek számára egy jól kigondolt pályát építettek, melyen végigmenve négy próbát kellett teljesíteniük a fiatal sofőröknek. Első számban egy olyan fadarabot kellett megemelniük a gép markolójával, aminek a végén egy tűszerű vas volt, ezzel kellett megszúrniuk egy közel három méter magasra helyezett mandarint. Ha ez sikerült, a gyümölcsöt egy másik emelvényre felszúrt, villaszerű vasdarab segítségével kellett lehúzni. Ezután szintén a markolóval egy teli sörösüveget kellett volna megfogni és visszahelyezni – ezt senkinek nem sikerült teljesítenie –, majd egy L alakú szűk pályán végig kellett vezetniük, ennek végén pedig néhány farönk között egy labdával kellett bójázni és egy gödörbe találni. A legutolsó próba egy nagyobb méretű öngyújtó meggyújtása volt, ami – sokak nagy meglepetésére – a legtöbb versenyzőnek sikerült.
A verseny után következtek a nyitóbeszédek. Elsőként Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere köszöntötte a jelenlévőket, egyebek közt megköszönte a szenes napokat megszervező fiatalok önkéntes munkáját. Ezek után köszöntötte a magyarországi – Ajak, Kemence, Lengyeltóti – és a környező települések – Fenyéd, Székelykeresztúr, Zetelaka, Máréfalva, Székelyderzs – elöljáróit. Ezután Roják Mária, a kárpátaljai Császlóc polgármestere szólt az egybegyűltekhez. Dávid Lajos, Máréfalva elöljárója után Verestóy Attila szenátor mondott beszédet.
A naplementét megelőzően off-road verseny is volt, majd megpróbáltak felhúzni egy légballont is, melyre sokan kíváncsiak voltak. A körben felállított sátrak alól finomabbnál finomabb illatok szállingóztak.
Szombat estére igencsak lehűlt az idő a Kalondán, a koncerteken builzók körében is előkerültek a vastag mellények és kabátok, de a tömeg nem oszlott, az esti koncerten mindenki bulizott.
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
szóljon hozzá!