
Időre van szükség. A lakók egy része nem bízik az új rendszer hatékonyságában
Fotó: Csató Andrea
Jövő héttől Székelyudvarhelyen is üzembe helyezik az új digitális hulladékgyűjtő szigeteket, amelyek célja a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyabbá tétele. A fejlesztés a lakosság körében vegyes fogadtatásra talált, akárcsak Székelyföld más városaiban.
2025. március 22., 08:522025. március 22., 08:52
Az új hulladéktárolók telepítése a környezettudatosság jegyében történik, hiszen civilizáltabb gyűjtést eredményez azáltal, hogy a lakók digitális kártyát kapnak, amivel nyitni lehet majd az új tárolókat – jelezte még korábban a Székelyhonnak Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza sajtóreferense, arra a kérdésünkre válaszolva, hogy miért tartották fontosnak megpályázni az Országos Helyreállítási Tervből (PNRR) létrehozandó új ökoszigeteket.
A székelyudvarhelyi önkormányzat szerint az új rendszer hosszú távon megkönnyíti a hulladék kezelését, azonban az átállás várhatóan nem lesz zökkenőmentes, ahogy nem volt az a többi székelyföldi városban sem.
Január elején például arról számoltunk be, hogy ugyan nincsenek még használatban a 2024 novemberében Csíkszeredában tíz helyszínen telepített digitális hulladékgyűjtő konténerek, de a guberálók már többet is feltörtek azokból.
Az átmeneti időszakban még a helyükön maradnak a régi konténerek
Fotó: Csató Andrea
Dávid Endre, Székelyudvarhely alpolgármestere pontosan ezekből a tapasztalatokból kiindulva, nemrég találkozott a csíkszeredai vezetőséggel, hogy megvitassák az ottani tapasztalatokat és igyekezzenek elkerülni a hasonló problémákat – világított rá érdeklődésünkre Zörgő Noémi.
„Mi reméljük, hogy nem lesz olyan típusú probléma, mint más városokban, de nyilván ott van a lehetőség” – fogalmazott a városháza illetékese, hozzátéve, a lakosság körében főként az új rendszer használhatóságával kapcsolatban merültek fel aggályok, amelyeket igyekeztek különböző módokon eloszlatni. Rámutatott, például amikor a konténereket nyitó, digitális kártyák érkeztek, akkor azokkal együtt küldtek román nyelvű szórólapokat is, amelyek az új létesítmények használatát mutatják be.
„Mivel tudtuk, hogy Udvarhelyen a román nyelvű szórólap nem biztos, hogy megfelelő kommunikációs eszköz,
– részletezte a szóvivő, hozzátéve, hogy a kártyákkal együtt ezeket is átadták az illetékeseknek, így magyar nyelven is elérhető számukra minden fontos információ, ami a kukák működtetéséhez kell. Ezen felül videó is készült minderről.
Egyelőre még nem, jövő héttől viszont már igénybe vehetők az új kukák
Fotó: Csató Andrea
A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a konténerek használatba vétele pontosan olyan egyszerű, mint a kaputelefonoké:
Nem mehetünk el azonban szó nélkül a lakók reakciói mellett. Az ökoszigetekről szóló internetes tartalmak mindegyike negatív hozzászólások tömkelegét hozza, szinte alig találni olyan véleményt, amely üdvözölné a kezdeményezést. A felháborodás viszont annál nagyobb:
akad, aki a kártyás applikációs nyithatóságot kifogásolja,
más az olajnak fenntartott helyet hiányolja,
megint másoknak az űrtartalommal van problémájuk,
és a sort hosszan lehetne folytatni például azzal, hogy
az új kukák az amúgyis égető parkolóhely-problémákon súlyosbítanak, vagy hogy
korábban arról volt szó, betonalapra helyezik a kukákat, de végül nem mindenhol sikerült így kivitelezni.
Egyelőre 23 egyes típusú – azaz kisebb – ökoszigetet hoztak létre a város különböző pontjain, 27 telepítése pedig még hátravan. A hosszú távú tervek szerint a városrészeknek megfelelően más-más típusú gyűjtőszigeteket helyeznek majd el.
Az úgynevezett egyes típusú konténereket kisebb lakóközösségek számára telepítik,
a nagyobb, harangszerű konténerek a nagyobb társasházak környezetében kapnak majd helyet.
Jelenleg az átállási időszak zajlik, így még a régi konténerek is elérhetők maradnak. Az önkormányzat szerint idő kell ahhoz, hogy megtapasztalják, mely hulladéktípusok konténerei telnek meg gyorsabban, és hogy az egyes városrészekben milyen eltérések mutatkoznak a gyűjtésben.
Mint az illetékes rámutatott, ezek hiányában nehéz egyelőre megállapítani az átmeneti időszak végét, és azt, hogy egyáltalán át lehet-e teljesen állni erre a hulladékkezelési rendszerre, ugyanakkor kiemelte azt is, bár a bevezetése sok kérdést és némi ellenállást is kiváltott a lakókban, ők bíznak abban, hogy hamarosan megszokják és az előnyeit is felismerik majd.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
szóljon hozzá!