
Még nincsenek használatban, de több ajtót már feltörtek
Fotó: Borbély Fanni
Nincsenek még használatban a tavaly novemberben Csíkszeredában tíz helyszínen telepített digitális hulladékgyűjtő konténerek, de a guberálók többet már feltörtek ezekből. A beüzemelésük várhatóan január végéig megtörténik.
2025. január 09., 08:042025. január 09., 08:04
Folyamatban van a hulladékgyűjtés módjának átalakulása Csíkszeredában is, az „okos” konténerekből kialakított gyűjtőhelyek tavaly novemberben tíz helyszínen elkészültek.

Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Igaz, egyelőre használhatatlanok, zárva vannak, mellettük pedig ideiglenesen elhelyezett kukákban lehet elhelyezni a szemetet, mert a régi tárolókat már elszállították.
– tudtuk meg Bors Béla alpolgármestertől.
Mint elmondta, a konténerek telepítése után hetekig leveleztek a kivitelezővel, hogy küldje el a használathoz szükséges mágneskártyákat, majd amikor megérkeztek, kiderült, hogy nem lehet tudni, melyik kártya melyik tárolóhoz tartozik. Most arra várnak, hogy a kivitelező üzemelje be a konténereket, és mutassa be ezek használatát.
Egyúttal azt is igyekeznek megtudni, mikor lehet számítani további helyszíneken is további digitális tárolók elhelyezésére, mert azokat elő kell készíteni.
Minden hulladéksziget 200 háztartást (tömbházlakást vagy kertes házat) szolgál ki, a lakók mágneskártyával nyithatják a bedobónyílásokat, mérőberendezései nyomon követik az egyes háztartások hulladéktermelésének pontos mennyiségét is.
A napelemekkel felszerelt, SIM-kártyával ellátott konténerek a szolgáltatónak is jelzik, ha megtelik a tároló, vagy bármilyen üzemzavar történt.
Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből kétszer pályázott támogatásért a város a digitális konténerekre, amelyeket a környezetvédelmi minisztérium országos közbeszerzés nyomán vásárolt meg sok település számára.
Fotó: Borbély Fanni
Bors Béla úgy értékelt, a konténerek minősége megfelelő, és amennyiben rendeltetésüknek megfelelően lehet használni ezeket, elérik céljukat. Annak érdekében,
Kérdésünkre azt is elmondta, hogy olyan lakóövezetekben is lesznek digitális gyűjtőhelyek, ahol néhány éve helyezték el az újabb, szekrény típusú hulladéktárolókat.
Ilyen például a Kalász lakótelep, ahonnan a meglévő tárolókat elszállítják, és más városrészekben helyezik el. Emlékeztetett, a városban közel száz hulladékgyűjtő hely van, ebből a két projektből pedig nem fogják mindenütt újakra cserélni a tárolókat, így a szekrény típusúakra is szükség lesz. De ha megtörténik az összes új konténer telepítése, akkor remélhetőleg mindenütt eltűnnek a földbe süllyesztett, vagy bekerített kukák, egységesítve a hulladékgyűjtés rendszerét, megkönnyítve az elszállítást is.
Testfelületének 50 százalékán megégett egy nő szerdára virradóra a Szatmár megyei Ivácskó település egyik gazdaságában kitört tűzben.
A marosvásárhelyi születésű magyar országgyűlési képviselő annak kapcsán kéri a tiszás politikus állásfoglalását, hogy az utóbbi időben ismét téma lett Magyarországon a külhöni magyarok ügye, különösképpen a szavazati joguk.
Kedd esti ülésén a kormány jóváhagyta több minisztérium és állami intézmény büdzséjének a kiegészítését a 2025-ös évre.
Az adóhatóság (ANAF) kedden közölte, hogy megkezdte a közel 46,8 millió lejes tartozás behajtását a Gabriel Resources Limitedtől, és kényszervégrehajtás alá vonta a cég Roșia Montană Gold Corporationben birtokolt részvényeit.
Jövőre adómentességet élveznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók – jelentette be a pénzügyminiszter a kedd esti kormányülés utáni sajtótájékoztatóján.
Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges úgynevezett salátarendeletet – jelentette be kedd esti sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Az elkövetkező időszakban hófúvással kísért havazásra lehet számítani Hargita megyében. A megyei utakon közlekedőknek lehetőségük van bármilyen jellegű elakadás, útakadály vagy közlekedési probléma azonnali jelzésére is.
Fedélzeti kamerás videót osztottak meg a szombaton Dálnoknál történt láncbalesetről, amelyben hét autó volt érintett, és amelynek következtében négy felnőttet és egy kiskorút szállítottak kórházba.
Pert indítottak a Hargita megyei állatorvosok az állategészségügyi hatóság ellen, mert a szerződéses szolgáltatások árát évek óta nem aktualizálta a főhatóság. A tartozásokat viszont a közelmúltban részben törlesztette, hogy elkerüljön egy új pert.
Több mint 50 ezer lej értékben bírságolt, és 200 ezer lejnél nagyobb értékben foglalt le faanyagot a rendőrség a múlt héten zajló erdészeti ellenőrzési akció során Hargita megyében.
10 hozzászólás