
Még nincsenek használatban, de több ajtót már feltörtek
Fotó: Borbély Fanni
Nincsenek még használatban a tavaly novemberben Csíkszeredában tíz helyszínen telepített digitális hulladékgyűjtő konténerek, de a guberálók többet már feltörtek ezekből. A beüzemelésük várhatóan január végéig megtörténik.
2025. január 09., 08:042025. január 09., 08:04
Folyamatban van a hulladékgyűjtés módjának átalakulása Csíkszeredában is, az „okos” konténerekből kialakított gyűjtőhelyek tavaly novemberben tíz helyszínen elkészültek.

Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Igaz, egyelőre használhatatlanok, zárva vannak, mellettük pedig ideiglenesen elhelyezett kukákban lehet elhelyezni a szemetet, mert a régi tárolókat már elszállították.
– tudtuk meg Bors Béla alpolgármestertől.
Mint elmondta, a konténerek telepítése után hetekig leveleztek a kivitelezővel, hogy küldje el a használathoz szükséges mágneskártyákat, majd amikor megérkeztek, kiderült, hogy nem lehet tudni, melyik kártya melyik tárolóhoz tartozik. Most arra várnak, hogy a kivitelező üzemelje be a konténereket, és mutassa be ezek használatát.
Egyúttal azt is igyekeznek megtudni, mikor lehet számítani további helyszíneken is további digitális tárolók elhelyezésére, mert azokat elő kell készíteni.
Minden hulladéksziget 200 háztartást (tömbházlakást vagy kertes házat) szolgál ki, a lakók mágneskártyával nyithatják a bedobónyílásokat, mérőberendezései nyomon követik az egyes háztartások hulladéktermelésének pontos mennyiségét is.
A napelemekkel felszerelt, SIM-kártyával ellátott konténerek a szolgáltatónak is jelzik, ha megtelik a tároló, vagy bármilyen üzemzavar történt.
Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből kétszer pályázott támogatásért a város a digitális konténerekre, amelyeket a környezetvédelmi minisztérium országos közbeszerzés nyomán vásárolt meg sok település számára.
Fotó: Borbély Fanni
Bors Béla úgy értékelt, a konténerek minősége megfelelő, és amennyiben rendeltetésüknek megfelelően lehet használni ezeket, elérik céljukat. Annak érdekében,
Kérdésünkre azt is elmondta, hogy olyan lakóövezetekben is lesznek digitális gyűjtőhelyek, ahol néhány éve helyezték el az újabb, szekrény típusú hulladéktárolókat.
Ilyen például a Kalász lakótelep, ahonnan a meglévő tárolókat elszállítják, és más városrészekben helyezik el. Emlékeztetett, a városban közel száz hulladékgyűjtő hely van, ebből a két projektből pedig nem fogják mindenütt újakra cserélni a tárolókat, így a szekrény típusúakra is szükség lesz. De ha megtörténik az összes új konténer telepítése, akkor remélhetőleg mindenütt eltűnnek a földbe süllyesztett, vagy bekerített kukák, egységesítve a hulladékgyűjtés rendszerét, megkönnyítve az elszállítást is.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
10 hozzászólás