
Még nincsenek használatban, de több ajtót már feltörtek
Fotó: Borbély Fanni
Nincsenek még használatban a tavaly novemberben Csíkszeredában tíz helyszínen telepített digitális hulladékgyűjtő konténerek, de a guberálók többet már feltörtek ezekből. A beüzemelésük várhatóan január végéig megtörténik.
2025. január 09., 08:042025. január 09., 08:04
Folyamatban van a hulladékgyűjtés módjának átalakulása Csíkszeredában is, az „okos” konténerekből kialakított gyűjtőhelyek tavaly novemberben tíz helyszínen elkészültek.

Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Igaz, egyelőre használhatatlanok, zárva vannak, mellettük pedig ideiglenesen elhelyezett kukákban lehet elhelyezni a szemetet, mert a régi tárolókat már elszállították.
– tudtuk meg Bors Béla alpolgármestertől.
Mint elmondta, a konténerek telepítése után hetekig leveleztek a kivitelezővel, hogy küldje el a használathoz szükséges mágneskártyákat, majd amikor megérkeztek, kiderült, hogy nem lehet tudni, melyik kártya melyik tárolóhoz tartozik. Most arra várnak, hogy a kivitelező üzemelje be a konténereket, és mutassa be ezek használatát.
Egyúttal azt is igyekeznek megtudni, mikor lehet számítani további helyszíneken is további digitális tárolók elhelyezésére, mert azokat elő kell készíteni.
Minden hulladéksziget 200 háztartást (tömbházlakást vagy kertes házat) szolgál ki, a lakók mágneskártyával nyithatják a bedobónyílásokat, mérőberendezései nyomon követik az egyes háztartások hulladéktermelésének pontos mennyiségét is.
A napelemekkel felszerelt, SIM-kártyával ellátott konténerek a szolgáltatónak is jelzik, ha megtelik a tároló, vagy bármilyen üzemzavar történt.
Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből kétszer pályázott támogatásért a város a digitális konténerekre, amelyeket a környezetvédelmi minisztérium országos közbeszerzés nyomán vásárolt meg sok település számára.
Fotó: Borbély Fanni
Bors Béla úgy értékelt, a konténerek minősége megfelelő, és amennyiben rendeltetésüknek megfelelően lehet használni ezeket, elérik céljukat. Annak érdekében,
Kérdésünkre azt is elmondta, hogy olyan lakóövezetekben is lesznek digitális gyűjtőhelyek, ahol néhány éve helyezték el az újabb, szekrény típusú hulladéktárolókat.
Ilyen például a Kalász lakótelep, ahonnan a meglévő tárolókat elszállítják, és más városrészekben helyezik el. Emlékeztetett, a városban közel száz hulladékgyűjtő hely van, ebből a két projektből pedig nem fogják mindenütt újakra cserélni a tárolókat, így a szekrény típusúakra is szükség lesz. De ha megtörténik az összes új konténer telepítése, akkor remélhetőleg mindenütt eltűnnek a földbe süllyesztett, vagy bekerített kukák, egységesítve a hulladékgyűjtés rendszerét, megkönnyítve az elszállítást is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
10 hozzászólás