
Teljesen megváltozik a hulladékgyűjtés módja Csíkszeredában
Fotó: Borbély Fanni
Teljesen átalakítja majd a hulladékgyűjtés módját Csíkszeredában az a több mint száz digitalizált, mágneskártyával nyitható konténer, amelyeket két pályázat nyomán készül telepíteni a város a következő évben. A hulladékudvar létrehozása is jövőben várható.
2024. április 05., 08:022024. április 05., 08:02
Jelenleg szabad préda a csíkszeredai tömbháznegyedekben a lakossági hulladék a guberálók számára. A köznyelvben kukabúvárokként is emlegetett gyűjtögetők a harang alakú vagy földbe ásott tárolók tartalmát ugyanúgy kirámolják, egy részét szétszórva, mint a szekrény típusú, elvileg zárható ajtóval ellátottakét – utóbbiakat a sok rongálás miatt már rég nem zárják.
Ezek a kiábrándító állapotok változhatnak meg – az elmúlt évtizedek rossz tapasztalatai után tegyük hozzá, elvileg – azzal az új digitális rendszerrel, amelyet két nyertes pályázat nyomán készülnek létrehozni a városban. Az intelligens hulladékgyűjtő szigetek létesítésére két alkalommal is nyújtott be támogatási kérelmet Csíkszereda az Országos Helyreállítási Terv keretében.
Az első pályázatot jóváhagyó határozat értelmében 16 helyszínen összesen 50 digitalizált hulladékgyűjtő konténert helyeznek el. A Decemberi forradalom utcai parkolóban 4, a közpénzügyi igazgatóság mellett 2, a Nagy István festő sétányon 8, a Szív utcában 5, a Temesvári sugárút 59. számnál 2, a Mihail Sadoveanu utca 34. számnál 1, a Mérleg utcai 8–10. számú tömbháznál 3, a Jégpálya utcában 8, a Hősök utcában 2, a Mihai Eminescu utcában (Sapientia EMTE) 1, a Borvíz utcában 1, a Szabadság tér 10. szám mellett 4, a Piac utca 7. számnál 4, a Temesvári sugárút 5–7. számnál 2, a Decemberi forradalom utca 34. számnál 2 és a Vadász utca 1. számnál 1 ilyen hulladéksziget elhelyezését tervezik – tudtuk meg Korodi Attila polgármestertől.
„Ezeken a helyszíneken többnyire földbe süllyesztett, illetve harang típusú konténerek vannak jelenleg. Ezek helyét veszik át öt tárolót tartalmazó hulladékszigetek, amelyekben külön gyűjthető a háztartási, a biológiailag lebomló, az üveg, a fém és műanyag, illetve a papír és karton típusú hulladék.
– részletezte a városvezető.
Fotó: Vargyasi Levente
A második pályázat újabb 43 helyszínen összesen 54 hulladékgyűjtő sziget telepítésére irányul. Ezek a Tető utca 9., 15., 13., 20 C., a Hunyadi János utca 2. (garzon), 14. (Nest), 35., 33., a Suta sétány 9., a Müller László utca 31., 11., 19., a Pacsirta sétányon az ANL-tömbházaknál, a 4., 6., 9B., 13., a Lendület sétányon a vérközpontnál, a 12., a Gyermek sétány 1., 7., 9., a Fenyő utca 5., a Mikó utca 2., a Szabadság tér 10., a Testvériség sugárút 2., 17., a Nárcisz sétány 6., 2., Temesvári sugárút 6., 7., a Borvíz utca 2., a Brassói út 41., 47., a Hargita utca 11., az Octavian Goga sétány 4., 10., 14., a Kossuth Lajos utca 9., a Márton Áron utca 1., a Fűzfa utca 12., a Nagyrét utca 4. (ANL) és a Szent Ágoston tér 7. számok mellett lesznek elhelyezve – tudtuk meg.
Az első pályázat finanszírozási szerződését 2023 márciusában írták alá, ebben az esetben a központi közbeszerzési eljárás (a hulladékgyűjtő szigetek beszerzését a környezetvédelmi minisztérium irányítja) jelenleg a beérkezett ajánlatok minőségi elbírálásának fázisában van. A pályázat megvalósítási határideje 2024. december vége, a vissza nem térítendő támogatás értéke 4 millió lej.
A második pályázat esetében idén született meg a kedvező döntés, a finanszírozási szerződés aláírása április végére várható.
A hulladékgyűjtő szigetek használata mágneses kártyához kötött, csak a kártyával rendelkező felhasználó nyithatja ki ezeket. Minden hulladéksziget kétszáz háztartást (tömbházlakást vagy kertes házat) szolgál ki.
Kérdésünkre, hogy mennyire lehet majd ezeket megóvni a kukázók rongálásaitól, a polgármester azt mondta, a guberálók sajnos mindenre találtak már megoldást, de bíznak benne, hogy az eddigieknél hatékonyabban tudják visszaszorítani ezt a jelenséget.
Az Eco-Csík térségi hulladékgazdálkodási vállalat új telephelyén, a Hajnal utca 34. szám alatt fog működni az újrahasznosítható hulladékok átvételére alkalmas digitalizált hulladékudvar. A beavatkozási munkálatokat jóváhagyó dokumentáció (DALI) elkészült, ezt áprilisban terjesztik az önkormányzati testület elé, elfogadása után következhet a műszaki terv elkészítése – tudtuk meg.
A hulladékudvar tizenkét típusú hulladék leadására nyújt lehetőséget,
veszélyes hulladékok (gyógyszer, elem, akkumulátor), textilhulladékok, kis elektromos és elektronikus berendezések, nagy háztartási cikkek, papír/karton, műanyag, fa/bútor, üveg, gumiabroncs, fém, kerti hulladék, vegyes és egynemű építési és bontási hulladék. A beruházást 2024. szeptember végéig kell lezárni, a vissza nem térítendő támogatás értéke 4,5 millió lej.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
2 hozzászólás